eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy mogę zostać zwolniona po urlopie macierzyńskim?


2016-09-12 13:55 autor: Jakakasia

1 735 odsłon

Czy mogę zostać zwolniona po urlopie macierzyńskim?

Dzień dobry,

do maja przebywałam na urlopie macierzyńskim, od maja do 4 wrześnie przebywałam na zaległym urlopie wypoczynkowym. 5 września wróciłam do pracy z zamiarem złożenia wniosku o zmniejszenie wymiaru czasu pracy do 7/8 etatu i niestety do tego nie doszło, ponieważ zostałam zwolniona, tzn. dostałam do wyboru albo wypowiedzenie (z mojej winy - zostały mi wyciągnięte i wytknięte błędy z przed okresu ciąży), albo porozumienie. Byłam w takim szoku, że zostaję zwolniona, że podpisałam porozumienie i tym samym przebywam na okresie wypowiedzenia, który trwał będzie do 30 wrześnie.

Moje pytanie jest przede wszystkim o to, czy da się coś z tym zrobić? "Ugrać" coś na korporacji? Jeśli chodzi o to, dlaczego wniosku o 7/8 etatu nie złożyłam wcześniej to dlatego, iż zostałam wprowadzona w błąd przez osobę z kadr. Pytałam panią, kiedy muszę złożyć wniosek i dostałam taką odpowiedź:

"Pani Kasiu, powinna Pani złożyć jak najszybciej od dnia powrotu do pracy czyli od 16 sierpnia do swojego przełożonego".

Pani kadrowa mówi, że przecież napisała jasno, że mam złożyć wniosek jak najszybciej... dla mnie to zdanie oznaczało coś zupełnie innego i przygotowałam się, że wrócę do pracy i od razu wtedy złożę wniosek.

Czy da się coś z tym wszystkim zrobić? Będę wdzięczna za każdą podpowiedź, bo czuję się bardzo oszukana i zawiedziona.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-09-12 17:12 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Po takim czasie nie mogła by być PAni zwolniona dyscyplinarnie. Jeżeli były do tego podstawy, to mogli Panią zwolnić z art 52 K.p. nawet w ciąży. Obawiam się, że teraz pozostaje Pani tylko sąd. Podpisała PAni porozumienie dotyczące rozwiązania umowy i nie sądzę, aby [racodawca sam chciał coś zmieniać.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zwolnienia grupowe: pracownicy muszą pamiętać o swoich prawach

    Zwolnienia grupowe: pracownicy muszą pamiętać o swoich prawach

    W przypadku bycia zwalnianym trudno jest mówić o przywilejach, ale pracownicy, którzy będą obejmowani zwolnieniami grupowymi muszą pamiętać o tym, że nie jest to standardowy system rozstania z firmą. Osobom odchodzącym należy się ...

  • Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

    Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

    Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy realizowane jest w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy. W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana) ...

  • Służba wojskowa a wypowiedzenie umowy o pracę

    Służba wojskowa a wypowiedzenie umowy o pracę

    Pracownik otrzymał powołanie do wojska 10 lipca. 9 dni później otrzymał od swojego pracodawcy wypowiedzenie. 25 lipca pracownik przekazał pracodawcy kopię dokumentu powołania do wojska. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie ma moc prawną?

  • Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

    Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

    Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Na to, nurtujące wiele pań, pytanie, odpowiada Patrycja Chabier - ekspert do spraw prawa rodzinnego marki Mama i ja.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania