eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy mogę zostać zwolniona po urlopie macierzyńskim?


2016-09-12 13:55 autor: Jakakasia

1 677 odsłon

Czy mogę zostać zwolniona po urlopie macierzyńskim?

Dzień dobry,

do maja przebywałam na urlopie macierzyńskim, od maja do 4 wrześnie przebywałam na zaległym urlopie wypoczynkowym. 5 września wróciłam do pracy z zamiarem złożenia wniosku o zmniejszenie wymiaru czasu pracy do 7/8 etatu i niestety do tego nie doszło, ponieważ zostałam zwolniona, tzn. dostałam do wyboru albo wypowiedzenie (z mojej winy - zostały mi wyciągnięte i wytknięte błędy z przed okresu ciąży), albo porozumienie. Byłam w takim szoku, że zostaję zwolniona, że podpisałam porozumienie i tym samym przebywam na okresie wypowiedzenia, który trwał będzie do 30 wrześnie.

Moje pytanie jest przede wszystkim o to, czy da się coś z tym zrobić? "Ugrać" coś na korporacji? Jeśli chodzi o to, dlaczego wniosku o 7/8 etatu nie złożyłam wcześniej to dlatego, iż zostałam wprowadzona w błąd przez osobę z kadr. Pytałam panią, kiedy muszę złożyć wniosek i dostałam taką odpowiedź:

"Pani Kasiu, powinna Pani złożyć jak najszybciej od dnia powrotu do pracy czyli od 16 sierpnia do swojego przełożonego".

Pani kadrowa mówi, że przecież napisała jasno, że mam złożyć wniosek jak najszybciej... dla mnie to zdanie oznaczało coś zupełnie innego i przygotowałam się, że wrócę do pracy i od razu wtedy złożę wniosek.

Czy da się coś z tym wszystkim zrobić? Będę wdzięczna za każdą podpowiedź, bo czuję się bardzo oszukana i zawiedziona.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-09-12 17:12 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Po takim czasie nie mogła by być PAni zwolniona dyscyplinarnie. Jeżeli były do tego podstawy, to mogli Panią zwolnić z art 52 K.p. nawet w ciąży. Obawiam się, że teraz pozostaje Pani tylko sąd. Podpisała PAni porozumienie dotyczące rozwiązania umowy i nie sądzę, aby [racodawca sam chciał coś zmieniać.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Służba wojskowa a wypowiedzenie umowy o pracę

  Służba wojskowa a wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracownik otrzymał powołanie do wojska 10 lipca. 9 dni później otrzymał od swojego pracodawcy wypowiedzenie. 25 lipca pracownik przekazał pracodawcy kopię dokumentu powołania do wojska. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie ma moc prawną?

 • Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

  Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

  Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Na to, nurtujące wiele pań, pytanie, odpowiada Patrycja Chabier - ekspert do spraw prawa rodzinnego marki Mama i ja.

 • Jak przyspieszyć zwolnienie pracownika?

  Jak przyspieszyć zwolnienie pracownika?

  Z reguły pracownik odchodzi z pracy z upływem okresu wypowiedzenia, który często jest dość długi. Trudno wówczas oczekiwać od pracownika większego zaangażowania w pracę, a od pracodawcy powierzania mu bardziej złożonych, ciekawych ...

 • Praca zdalna - jak wprowadzić ją w życie?

  Praca zdalna - jak wprowadzić ją w życie?

  Ustawodawca zdecydował się wprowadzić uregulowania dotyczące pracy zdalnej na fali doświadczeń wynikających z rozwiązań doraźnie wprowadzonych na czas epidemii COVID-19. Znaczne zmiany w Kodeksie pracy weszły w życie 7 kwietnia 2023 roku ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania