eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy przysługują mi wszelkie prawa w ciąży?


2015-11-19 00:40 autor: gosiulek_01

2 347 odsłon

Czy przysługują mi wszelkie prawa w ciąży?

Witam,

właśnie parę dni temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Dopiero co dostałam umowę o pracę, bo od 1 października 2015. Umowę dostałam na 3 lata. Podkreślę, że w tej firmie pracowałam wcześniej 2 lata na umowie zlecenie.

Proszę mi powiedzieć, czy przysługują mi normalne prawa w ciąży gdy jeszcze nie minęły pierwsze 3 miesiące? Czy są jakieś kruczki prawne, którymi może mi się okazać? Czy szef ma prawo mnie zwolnić, ponieważ jeszcze nie upłynęło pierwsze 3 miesiące? Troszkę się denerwuję ponieważ pracuję na lakierni, czyli wdycham wszystkie opary od lakierów, ale nie chcę go wcześniej informować żebym nie wyleciała z pracy. Czy przysługiwać mi będzie również roczny zasiłek macierzyński?

Pozdrawiam.

Bardzo dziękuję za informację i poświęcony mi czas.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-11-19 07:13 autor odpowiedzi: Renata Naworol CS i-BHP

  korzysta Pani z pełni praw. Juz w tej chwili jest pani chroniona i może korzystać z płatnego L4

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-11-19 07:13 autor odpowiedzi: Renata Naworol CS i-BHP

  Oczywiście pracodawca nie może Pani zwolnić.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-11-19 07:15 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Przysługują Pani wszystkie prawa związane z ciążą i macierzyństwem. Podlega Pani ochronie przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy. Okres 3 miesięcy, o których Pani wspomniała dotyczy czegoś innego - jeśli byłaby Pani zatrudniona na czas określony i zbliżałby się termin zakończenia stosunku pracy, wówczas pracodawca musiałby przedłużyć Pani umowę o pracę do dnia porodu, gdyby umowa ulegałaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży. W Pani sytuacji to nie ma zastosowania.

  Dopóki pozostawać Pani będzie w stosunku pracy, przysługiwać będzie Pani także urlop macierzyński (z zasiłkiem macierzyńskim), a potem także urlop wychowczwczy.

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Agulka89

  Dodano 2019-01-03 13:24 przez Agulka89

  Ciąża, praca w Czechach a agencja pracy

  Witam, chciałabym zapytać co powinnam zrobić w następującej sytuacji: pracuję od września w Czechach pod agencją, mam umowę na rok, okazało się, że jestem w 5. tygodniu ciąży.Co robić, jakie zasady są w Czechach, czy mogą mnie zwolnić, jeśli powiem pracodawcy o ciąży?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-06-19 15:01 przez konto usunięte

  Przedłużenie umowy na czas określony a ciąża. Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę?

  Moja obecna umowa trwa do 30 czerwca 2013 roku. 7 czerwca podpisałam kolejną umowę na czas określony: od 1 lipca 2013 do 30 września 2014. Niedługo po tym dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Czy pracodawca może wypowiedzieć nową umowę dowiedziawszy się, że jestem w ciąży przed 1 lipca?
  Jeśli tak, c...

 • Basia.T

  Dodano 2014-09-19 16:33 przez Basia.T

  Czy w ciąży mogą mnie zwolnić?

  Dzień dobry,
  jestem w 6 tygodniu ciąży, mam umowę o pracę na czas określony od 01.12.2013 r. do 31.12.2015 r., jednak delikatesy, w których pracuję ulegną likwidacji z dniem 20.03.2015 r. Nie wiem co będzie ze mną dalej, od kiedy mogę iść na chorobowe? 
  Kiedy powiedzieć w pracy o ciąży? Czy do czasu...

 • konto usunięte

  Dodano 2016-06-20 22:57 przez konto usunięte

  Od którego tygodnia ciąży nie wolno zwolnić pracownika?

  Witam,będąc w początkowej ciąży - 2 tydzień zostałam zwolniona, umowa na czas określony. Dowiedziałam się o ciąży miesiąc później.Czy przysługiwały mi jakieś uprawnienia? Czy było za wcześnie na to? Dziś jestem w 13. tygodniu.

 • magda67

  Dodano 2015-01-20 11:33 przez magda67

  Umowa na czas określony a ciąża. Czy pracodawca może mnie zwolnić?

  Witam, mam pytanie, jestem w 5 tygodniu ciąży. Umowę mam na czas określony do 30 kwietnia 2015. Czy pracodawca ma prawo mnie teraz zwolnić, czy lepiej nie mówic na razie o ciąży?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Pracownik chroniony uniknie wypowiedzenia? Niekoniecznie

  Pracownik chroniony uniknie wypowiedzenia? Niekoniecznie

  Rozwiązanie umowy o pracę to dla pracodawcy każdorazowo spore wyzwanie. Trudno bowiem przewidzieć, jak zareaguje zaskoczony pracownik, czy uda się dojść do porozumienia i czy wskutek rozwiązania umowy nie będziemy musieli spotykać się z ...

 • Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

  Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

  Kobiety w ciąży oraz pracujące mamy należą do szczególnej grupy pracowników. Podlegają ochronie w pracy zawodowej, mają także dodatkowe prawa i przywileje wynikające z Kodeksu pracy. Regulacje te ułatwiają łączenie aktywności na polu ...

 • Służba wojskowa a wypowiedzenie umowy o pracę

  Służba wojskowa a wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracownik otrzymał powołanie do wojska 10 lipca. 9 dni później otrzymał od swojego pracodawcy wypowiedzenie. 25 lipca pracownik przekazał pracodawcy kopię dokumentu powołania do wojska. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie ma moc prawną?

 • Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

  Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

  Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Na to, nurtujące wiele pań, pytanie, odpowiada Patrycja Chabier - ekspert do spraw prawa rodzinnego marki Mama i ja.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania