eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Wygaśnięcie umowy a 11. tydzień ciąży. Czy zostanę bez środków do życia?


2015-02-19 20:22 autor: nina98

2 175 odsłon

Wygaśnięcie umowy a 11. tydzień ciąży. Czy zostanę bez środków do życia?

W dniu wygaśnięcia umowy będę w 11. tygodniu ciąży. Po wygaśnięciu umowy zostanę bez środków do życia. Do pracy mnie już nikt nie przyjmie.

Czy jedynym rozwiązaniem jest iść na L4 i pobierać zasiłek chorobowy? Ile on wynosi? Jeszcze nie byłam u lekarza. Czy teoretycznie mogę się o dwa tygodnie się pomylić?

Proszę o radę.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-02-20 08:09 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Może Pani dać zaświadczenie ( o ile lekarz wystawi), że jest Pani w bardziej zaawansowanym stanie. Jeżeli pracodawca nie przyjmie tego do wiadomości i mimo to rozwiąze umowę, to swoich praw może Pani dochodzić w sądzie. Na zwolnieniu chorobowym może Pani byc nieprzerwanie do dnia porodu.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-02-20 22:07 autor odpowiedzi: dobra ksiegowa Bydgoszcz

    Witam, nie wiem ile Pani pracuje, dlatego przytaczam cały art. kodesku pracy.
    Kodeks pracy - nie ma mowy w nim w jakim stanie Pani musi być, aby obowiazywała Pani ochrona. Ciążą jest od 1 dnia :) Art. 177.

    §1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

    §2. Przepisu §1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym, nie przekraczającym jednego miesiąca.

    §3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

    §31. Przepisu §3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

    §4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-02-20 22:22 autor odpowiedzi: nina98

    Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
    Mam drugą umowę o pracę na czas określony w tej samej firmie. Nie bardzo liczę na trzecią umowę, więc chcę się jakoś zabezpieczyć przed czasem. Czy jest jakiś punkt mówiący o tym ile czasu przed wygaśnięciem umowy pracodawca musi poinformować mnie, że nie da mi umowy na stałe? Czy ma obowiązek mnie o tym poinformować?  Spotkałam się z przypadkiem, kiedy pracodawca nie poinformował o nie podpisaniu kolejnej umowy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-02-21 08:47 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Pracodawca nie ma obowiązku Panią informować o tym czy podpisze z Pania następną umowe. Dobrym obyczajem powinien to zrobić, ale nie musi.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-02-23 12:23 autor odpowiedzi: nina98

    Rozumiem, dziękuję bardzo za odpowiedzi. Mam nadzieję, że jakoś wybrnę z zaistniałej sytuacji. Trochę szkoda by było, jakby po dwóch latach nienagannej pracy u tego pracodawcy zostałabym na lodzie...

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-03-01 15:53 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

    Kodeks pracy w art. 177 § 3 stanowi, iż umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Informujemy, iż zaświadczenie lekarskie stwierdza stan ciąży.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-03-01 22:02 autor odpowiedzi: nina98

    A kobieta w 10. tygodniu ciąży po wygaśnięciu umowy zostaje bez środków do życia. Chore te prawo.
    nina98 zaktualizował/a odpowiedź 2015-03-01 22:06
    Jeżeli pójdę na chorobowe przed końcem umowy, to wiadomo, że ani nie dostanę umowy na stałe, ani nie przedłużą mi jej do dnia porodu. Jeżeli nie pójdę na chorobowe i 31. dnia miesiąca okaże się, że firma nie daje mi umowy na stałe to 1. dnia następnego miesiąca zostaje bez grosza. Do pracy mnie już nikt nie przyjmie.... Masakra.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • janmatura2012

    Dodano 2014-11-10 17:53 przez janmatura2012

    Wznowienie własnej działalności w ciąży a L4

    Witam, żona pracowała przez pół roku do 31.10.2014 roku (umowa o pracę na cały etat)dziś tj. 10.11.2014 dowiedzieliśmy się, że jest w ciąży. Rozumiem, że na L4 nie może iść, bo już nie pracuje, a co jeśli wznowi własną działalność (aktualnie ma zawieszoną działalność, gdyż prowadziła ją od 08.2012 d...

  • bina12

    Dodano 2014-10-16 22:57 przez bina12

    L4 w ciąży na umowie na okres próbny. Czy umowa będzie przedłużona?

    Witam, mam umowę na okres próbny od sierpnia do końca października. Jestem w 14. tygodniu ciąży, czyli umowa kończy mi się w 16. tygodniu. Czy umowa zostanie mi prawinie przedłużona do dnia porodu, czy muszę podpisywać z pracodawcą nową umowę?Od połowy września jestem na L4 do końca października, cz...

  • zainteresowana99

    Dodano 2014-09-08 09:50 przez zainteresowana99

    Czy będę chroniona po przedłużeniu umowy?

    Witam,
    aktualnie pracuję w firmie na umowie na okres próbny 3-miesięczny. 30.09 kończy mi się umowa i najprawdopodobniej kolejną umowę o pracę dostanę na okres 3 lat.
    Moje pytanie jest odnośnie tego, co by było gdybym dowiedziała się, że jestem w ciąży po podpisaniu tej umowy na 3 lata? Pracodawca m...

  • Ancia

    Dodano 2018-07-26 05:12 przez Ancia

    Chorobowe w ciąży

    Co jeśli miałam trzy umowy u jednego pracodawcy, dwie wygasły w maju i teraz mam jedną?Czy chorobowe w ciąży obliczane jest z średniej 12 miesięcy - z tej jednej czy wszystkich umów o pracę jakie miałam? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Karolinawppl

    Dodano 2017-06-13 10:21 przez Karolinawppl

    Nowa praca a ciąża. Czy tak wcześnie można iść na L4?

    Witam,
    jeśli jestem zatrudniona od połowy czerwca na rok i okazuje się, że jestem w ciąży, to żeby otrzymywać zasiłek chorobowy i móc pójść na L4 powinnam pracować do połowy lipca? Czy musi to być cały pełny miesiąc, więc do końca lipca i będę miała wtedy 1,5 miesiąca pracy? Chodzi mi o to by otrzym...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania