eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Likwidacja stanowiska pracy w trakcie ciąży


2014-12-05 14:22 autor: Snupi1

1 912 odsłon

Likwidacja stanowiska pracy w trakcie ciąży

Witam,

od kilku lat pracuję na stanowisku kierowniczym (umowa o pracę na czas nieokreślony). W maju podpisałam aneks do umowy na czas określony (1,5 roku) - zmiana dotyczyła miejscowości wykonywania pracy. W czerwcu przeszłam na L4 ze względu na ciążę. Do tej pory jestem na zwolnieniu lekarskim, planowany termin porodu na styczeń.

W grudniu pracownicy mojego macierzystego oddziału otrzymają wypowiedzenia ze względu na likwidację jednostki, która ma nastąpić od marca 2015 r. Czy firma ma prawo wręczyć również mi wypowiedzenie jako pracownikowi tego oddziału, czy obowiązujący jest aneks do umowy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-12-05 20:12 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Po pierwsze rodzaj umowy na czas nieokreslony nie mozna zmienić aneksem na umowę na czas okreslony. Chyba, że ma Pani na myśli wypowiedzenie zmieniające warunki pracy na okres 1,5 roku. Jeżeli jest Pani w ciązy, to może Pani dostac wypowiedzenie tylko w przypadku likwidacji firmy a nie stanowiska czy oddziału.

  Snupi1 skomentował/a odpowiedź 2014-12-06 22:08

  Dziękuję za odpowiedź. Nie podpisywałam wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy, tylko aneks do umowy, który zmienia miejsce wykonywania pracy na okres 18 miesięcy (po tym okresie miałam wrócić do macierzystej placówki). Rozumiem, że w zaistniałej sytuacji mogę otrzymać wypowiedzenie dopiero po zakończeniu urlopu macierzyńskiego? Czy istnieje taka możliwość, że pod koniec urlopu macierzyńskiego złożę wniosek o wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego i dopiero po jego zakończeniu otrzymam wypowiedzenie?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Basia.T

  Dodano 2014-09-19 16:33 przez Basia.T

  Czy w ciąży mogą mnie zwolnić?

  Dzień dobry,
  jestem w 6 tygodniu ciąży, mam umowę o pracę na czas określony od 01.12.2013 r. do 31.12.2015 r., jednak delikatesy, w których pracuję ulegną likwidacji z dniem 20.03.2015 r. Nie wiem co będzie ze mną dalej, od kiedy mogę iść na chorobowe? 
  Kiedy powiedzieć w pracy o ciąży? Czy do czasu...

 • mkarolina88

  Dodano 2014-04-13 12:50 przez mkarolina88

  Umowa na czas określony a zwolnienie L4 z powodu ciąży

  Witam,
  podpisałam umowę na czas określony 01.04.2014 r., natomiast 02.04.2014 dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Mam pracę, która przede wszystkim polega na dźwiganiu i rozkładaniu towaru. Kartę ciąży będę mieć zakładaną po świętach (w środę). Będzie to 7 t.c., pan doktor powiedział, że bez proble...

 • ewaaa3

  Dodano 2013-12-19 20:11 przez ewaaa3

  Ciąża a prawo pracy

  Obecnie jestem w 8 tygodniu ciąży i od 19 listopada przebywam na zwolnieniu lekarskim. Do 5 listopada miałam umowę na czas określony na 3/4 etatu. Umowa ta została mi przedłużona dnia 6 listopada, ale już na 1/2 etatu oczywiście z mniejszą już pensją.
  Czy pracodawca powinien mi obecnie przywrócić wy...

 • Martynaa3

  Dodano 2013-10-23 18:28 przez Martynaa3

  Kiedy mogę iść na L4 przy umowie na pół etatu, na czas określony?

  Witam, 
  Dnia 2.10.2013 r. podpisałam umowę o pracę na pół etatu na 3 miesiące. Po kilku dniach powiedziałam, że jestem w ciąży (4 miesiąc), ponieważ nie mogłam wykonywać wszystkich obowiazków. Następnie dostarczyłam zaświadczenie od ginekologa ze jestem w ciąży. Ciąża jest zagrożona i musiałabym iść...

 • martka-a

  Dodano 2016-10-24 20:03 przez martka-a

  L4 a wypowiedzenie w ciąży u niemieckiego pracodawcy

  Witam,pracuję w Niemczech, mam umowę na czas określony (do końca bieżącego roku), a jestem w ciąży i dostałam L4, które wysłałam do pracodawcy, lecz on następnego dnia wystawił mi 3-tygodniowe wypowiedzenie.Co w tej sprawie mam zrobić, do kogo się udać?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Wypowiedzenie a aneks do umowy na czas określony

  Wypowiedzenie a aneks do umowy na czas określony

  Jeżeli pracodawca chce mieć możliwość wypowiedzenia umowy na czas określony (która została zawarta na dłużej niż 6 miesięcy), musi podpisać z pracownikiem porozumienie/aneks do umowy.

 • Aneks do umowy na czas określony

  Aneks do umowy na czas określony

  Jakie mogą być skutki podpisania aneksu do umowy na czas określony? Których pracodawców dotyczy limit kodeksowy?

 • Urlop wychowawczy a umowa o pracę na czas określony

  Urlop wychowawczy a umowa o pracę na czas określony

  Rozważmy następujący przypadek: po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (16 czerwca 2009 r.) pracownica zamierza wykorzystać przysługujący jej urlop wychowawczy. Podstawą jej zatrudnienia jest umowa o pracę na czas określony, która wygasa ...

 • Przedłużenie umowy na zastępstwo a ciąża

  Przedłużenie umowy na zastępstwo a ciąża

  Rozważmy następujący przypadek: na okres nieobecności pracownika X, będącego na urlopie wychowawczym (od 1 maja 2007 r. do 31 maja 2008 r.) zatrudniliśmy pracownicę Y. Dnia 10 lutego 2008 r. okazało się, że pracownica Y jest w drugim ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania