eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Działalność gospodarcza a urlop macierzyński


2014-10-27 21:31 autor: stokrotka86

1 940 odsłon

Działalność gospodarcza a urlop macierzyński

Witam,

pracuję jako nauczyciel w przedszkolu, mam umowę o pracę na zastępstwo (za dziewczynę przebywającą na wychowawczym) do 31.08. 2015 r. Dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą, opłacam tylko składkę zdrowotną 270 zł. Na wiosnę planuję zajście w ciążę, więc w maju lub czerwcu prawdopodobnie pójdę na L4. Zatem urodzę po zakończeniu mojej umowy o pracę (w przedszkolu).

Czy będzie mi przysługiwał urlop macierzyński, ten roczny? Czy byłabym w lepszej sytuacji, gdybym w umowie o pracę nie miała wpisanej daty 30.08.2015 r.? Bo koleżanka zamierza wrócić do pracy dopiero we wrześniu 2016 r., więc może korzystniejsza byłaby dla mnie umowa na zastępstwo na czas nieobecności mojej koleżanki bez wpisanej konkretnej daty 31.08.2014 r.?

Co z moją działalnością? Czy będąc na zwolnieniu lekarskim mogę nadal ją prowadzić? Czy nadal będę opłacać składkę zdrowotną? Czy będzie mi przysługiwał urlop macierzyński z racji mojej działalności?

Proszę o odpowiedzi.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-10-27 21:46 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli ma Pani umoe o pracę i z tego tytułu odprowadzane składki społeczne, to z prowadzonej działalności nie może pani odprowadzać dobrowolnej składki chorobowej, a co za tym idzie nie będzie mieć Pani z tego tytułu zasiłku. Umowa na zastępstwo nie musi być przedłuzona do dnia porodu. Jeżeli urodzi Pani po zakończeniu umowy, to zasiłek macierzyński z tego tytułu Pani nie będzie przysługiwał. Będąc na zwolnienie, generalnie nie może pani pracować, więc prowadzenie działalności nie jest takie oczywiste.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania