eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Wniosek o skrócenie urlopu wychowawczego


2014-10-22 00:20 autor: voxana

2 453 odsłon

Wniosek o skrócenie urlopu wychowawczego

Mam pytanie: przebywam obecnie na wychowawczym, chcę wrócić do pracy aby nabyć prawa do chorobowego, gdyż jestem w drugiej ciąży. Składam podanie, po 30 dniach stawiam się do pracy i na "dzień dobry" składam w kadrach L4 i to jest już podstawą do wypłaty chorobowego?

Moja koleżanka twierdzi, że powinnam najpierw odbyć badania lekarskie, które są podstawą do przyjęcia pracownika do pracy, a następnie zaznaczyć swoja obecność w pracy podpisując się na liście obecności, a dopiero następnego dnia złożyć L4.

Czy wg pańskiej porady samo przekroczenie progu firmy stanowi o tym, że pracownik powrócił do pracy? Czy pracodawca może to podważyć i nie przyjąć L4, twierdząc, że nie wróciłam do pracy, tylko złożyłam L4 na wychowawczym?

Pytanie zaktualizowano 2014-11-06 23:43

Co jest podstawą przywócenia do pracy z urlopu wychowawczego: sam akt prawny, mówiacy o 30 dniach czy badania lekarskie i opinia lekarza medycyny pracy? Kadrowa twierdzi, że dopiero na podstawie badań może wyrazić zgodę na przywócenie mnie do pracy.
Czy mogę odmówić wykonania badań lekarskich, na które pracodawca  mnie kieruje na tydzień przed planowanym terminem powrotu? Czy jeśli stawię się z planowanym dniem powrotu bez wykonania tychże badań, to mogą mnie nie przywrócić do pracy? Czy wtedy będzie zasadne złozenie przeze mnie L4? Czy mogę uzasadnic, ze nie zrobiłam tych badań, gdyż lekarz wystawił mi zwolnienie lekarskie na tydzień przed planowanym powrotem powrotu do pracy? Czy jeśli firma bedzie robila mi trudnosci (a na to sie zapowiada) to zasadne bedzie złozenie zawiadomienia do PIP, o tym ze nie uzyskałam zgody na powrót do pracy, a miałam wystawione L4 na tydzień przed planowanym powrotem?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-10-22 07:03 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Zwolnienie lekarskie może złożyć Pani od razu pierwszego dnia po wychowawczym, nie wracając faktycznie do pracy. Badań okresowych Pani nie odbywa, bo przecież jest niezdolna do pracy. Także nie ma podstaw, by pracodawca stwierdził, że złożyła Pani zwolnienie, będąc na urlopie wychowawczym, jeśli składa je Pani w pierwszym dniu, w którym powinna podjąć pracę.

  voxana skomentował/a odpowiedź 2014-10-23 23:19

  Dziękuję uprzejmie za odpowiedź. Pozdrawiam!

  voxana skomentował/a odpowiedź 2014-11-06 22:37

  Witam, Witam! Złożyłam wniosek o skrócenie urlopu wychowawczego. W odpowiedzi dostałam pismo, że mam odbyć badania lekarskie na tydzień przed planowaną datą powrotu do pracy, wraz ze skierowaniem do lekarza. Również telefonicznie uprzedzono mnie, że badania będą rozszerzone, ponieważ zmieniły się procedury w firmie i stąd ten termin. Dopiero na podstawie złożonych badań będą mogli mi udzielić zgody na przystąpienie do pracy. Co mam zrobić w zaistniałej sytuacji?

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-22 11:05 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Czy mógłby Pan podać z jakiego aktu prawnego wynika, że to zwolnienie można złożyć pierwszego dnia po wychowawczym? a jeśli u pracodawcy przed przystąpieniem do pracy odbywają się badania okresowe i szkolenie BHP to tego szkolenia też nie odbywamy tylko idziemy od razu tego pierwszego dnia na L4?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Jovanka85

  Dodano 2013-12-20 10:29 przez Jovanka85

  Umowa na czas określony i ciąża na urlopie wychowawczym a powrót do pracy

  Witam,
  mam umowę na czas określony (5 lat - do końca 2014). Jestem na urlopie wychowawczym od 4 miesięcy i zaszłam w drugą ciążę.
  Pierwsza ciąża była zagrożona, więc w zasadzie od początku przebywałam na zwolnieniu lekarskim, później urlop macierzyński i wybrałam zaległy urlop wypoczynkowy, po czym ...

 • siabasz

  Dodano 2015-02-13 11:42 przez siabasz

  Wychowawczy i powrót do pracy a druga ciąża

  Witam,obecnie jestem na urlopie wychowawczym a jestem w drugiej ciąży. Chciałabym wrócić do pracy aby móc pójść później na L4 i dostawać jakiekolwiek pieniądze. Byłam u pracodawcy, który powiedział mi, że nie mogę wrócić, ponieważ nie ma dla mnie wolnego etatu, jak i pieniędzy, bo firma przechodzi k...

 • naszeslodkosci

  Dodano 2015-01-19 12:06 przez naszeslodkosci

  L4 przed wychowawczym a skrócenie wychowawczego i kolejne L4

  Witam,jestem na urlopie wychowawczym parę miesięcy. Urlop wychowawczy wypisałam na rok. Przed wychowawczym byłam 2 miesiące na zwolnieniu lekarskim.Teraz jestem w drugiej ciąży i czy wracając (pisząc wniosek o skrócenie urlopu wychowawczego), mogłabym dać pracodawcy zwolnienie lekarskie i czy byłoby...

 • justynka264

  Dodano 2014-08-19 20:18 przez justynka264

  Powrót z urlopu wychowawczego a kolejna ciąża

  Witam, od czerwca 2013 przebywam na urlopie wychowawczym. Okazało się, że jestem w ciąży, więc złożyłam do pracodawcy prośbę o powrót do pracy od 1 września 2014 r.
  Czy mogę dać zwolnienie od razu po przyjściu do pracy, czyli od 1 września, czy muszę być w pracy chociaż jeden dzień i zwolnienie dać ...

 • niunkas

  Dodano 2016-06-18 00:34 przez niunkas

  Druga ciąża na wychowawczym, a świadczenia

  Witam,do października przebywam na urlopie wychowawczym. Jestem jednak w 8. tygodniu drugiej ciąży. Czy jeśli złożę wniosek o skrócenie urlopu wychowawczego i od pierwszego dnia pracy złożę L4, to będę miała płatne chorobowe? Czy pracodawca może odrzucić wniosek o skrócenie wychowawczego?Wcześniej b...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania