eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zwolnienie w okresie ochronnym. Co mam robić?


2014-10-21 19:59 autor: lotos

2 751 odsłon

Zwolnienie w okresie ochronnym. Co mam robić?

Jestem w okresie ochronnym do emerytury - 14 miesięcy. Firma, w której pracuję zostaje przejęta przez inna firmę. Siedziba firmy przejmującej jest 300 km od mojej, jeden z jej oddziałów 50 km od mojej firmy. Będą likwidować biura w mojej macierzystej firmie i chcą mi dać zwolnienie z tytułu likwidacji miejsca pracy. Czy mogą?

Czy mogą kazać mi dojeżdżać do pracy te 50 km? Nie mają dla mnie stanowiska pracy o takim charakterze jak teraz wykonuję, boje się, że skierują mnie do pracy fizycznej, której nie mogę wykonywać. Zaczynają mnie straszyć oddelegowaniem na różne ich oddziały. Chcą żebym zgodziła się na zwolnienie z przyczyn ekonomicznych. Nie wiem co robić?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-10-21 21:11 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli firma zostaje przejęta z art 231 K.p. , to zasady pracy i płacy  powinny zostać zachowane przez 12 miesięcy. Oczywiście, moga byc wyjątki, ale nie będę się o nich tutaj rozpisywał. W kazdym razie nie może zostac Pani zwolniona, bo nowa firma przejmuje zobowiązania dotyczące pracowników ( prawdopodobnie-jeżeli jest to art. 23 1 K.p.) Moga Panią oddelegować do innej pracy, ale muszą zachować wynagrodzenie na dotychczasowym poziomie.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • lotos

    Dodano 2014-08-11 14:17 przez lotos

    Zwolnienie w okresie ochronnym przedemerytalnym

    Firma, w której pracuję, została przejęta przez inną firmę i ma być podobno zlikwidowana w grudniu. Jestem w okresie ochronnym, emerytura przysługuje mi w lutym 2016 r. Mam otrzymać zwolnienie na koniec września z racji likwidacji stanowiska.
    Czy to jest prawidłowo przeprowadzone? Czy nie za wcześni...

  • kaziamax

    Dodano 2014-07-08 12:52 przez kaziamax

    Czy pracodawca może zmienić miejsce pracy przed emeryturą?

    Witam,
    pracuję w centrum handlowym jako sprzedawca (na czas nieokreślony). Na początku stycznia 2015 r. mojemu pracodawcy kończy się umowa dzierżawy sklepu i z tego co wiem dalej tej umowy pracodawca nie przedłuży.
    Doszły mnie słuchy, że moja szefowa (z którą od pewnego czasu nie mam wspólnego język...

  • niedzinh

    Dodano 2014-06-13 10:14 przez niedzinh

    Likwidacja firmy a okres ochronny. Czy należy mi się zasiłek przedemerytalny?

    Jestem w okresie ochronnym 3 lata do emerytury 38 lat pracy i 58 lat życia. Mam umowę na czas nieokreślony. Mój zakład pracy zostanie zlikwidowany.
    Jeśli firma zaproponuje mi pracę odległą o 70 km i dojazd ok. 2 godzin, to czy muszę przyjąć ofertę? Jeśli się nie zgodzę, to czy należy mi się zasiłek ...

  • lipkowska2

    Dodano 2015-02-15 21:33 przez lipkowska2

    Moje stanowisko pracy... zniknęło?

    Witam serdecznie,proszę o poradę dotyczącą mojej sytuacji. Jestem zatrudniona na umowę o pracę w dużej prywatnej firmie (ponad 100 osób). W 2012 r. przeszłam na urlop macierzyński a później wychowawczy, na którym mam zamiar przebywać jeszcze ok. roku.Pracowałam na stanowisku kierownika oddziału. Kil...

  • leslaw

    Dodano 2014-08-20 14:03 przez leslaw

    Rozwiązanie umowy o pracę z osobą w okresie ochronnym przed emeryturą

    Czy jest zgodne z literą prawa rozwiązanie umowy z pracownikiem - kobietą, która ma 59 lat i przepracowane 40 lat, w momencie likwidacji stanowiska pracy? Czy tego typu posunięcie nie spowoduje konsekwencji prawnych i czy ewentualnie ta pracownica ma prawo do emerytury pomostowej?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Czym jest wrogie przejęcie? Jak się bronić?

    Czym jest wrogie przejęcie? Jak się bronić?

    Wrogie przejęcie to jeden z najczarniejszych scenariuszy dla przedsiębiorstwa. Może dotyczyć zarówno dużych, publicznych spółek, jak i małych, rodzinnych firm. Prowadzi przede wszystkim do utraty kontroli nad przedsiębiorstwem bez zgody ze ...

  • 4 pułapki dla pracodawcy przy likwidacji stanowiska pracy

    4 pułapki dla pracodawcy przy likwidacji stanowiska pracy

    Likwidacja stanowiska pracy bywa uznawana za najbezpieczniejsze uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę. To przekonanie bierze się zapewne stąd, że w takim przypadku nie trzeba udowadniać niskiej jakości pracy zatrudnionego, nieodpowiedniego ...

  • KPMG: Tarcza 4.0 udaremni wrogie przejęcie firmy

    KPMG: Tarcza 4.0 udaremni wrogie przejęcie firmy

    W Tarczy 4.0 znalazły się uregulowania, za sprawą których polskie firmy chronione będą przed wrogim przejęciem przez podmiot zagraniczny. Chodzi tu o wprowadzone na okres 2 lat zmiany w ustawie o kontroli niektórych inwestycji. Zaczną one ...

  • Oddział spółki angielskiej w Polsce

    Oddział spółki angielskiej w Polsce

    Masz spółkę angielską i potrzebujesz stacjonarnego biura, magazynu czy też zatrudniasz pracowników na podstawie umowy o pracę czy zlecenie w Polsce? Rozwiązaniem może być oddział spółki.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania