eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zwolnienie w okresie ochronnym przedemerytalnym


2014-08-11 14:17 autor: lotos

4 005 odsłon

Zwolnienie w okresie ochronnym przedemerytalnym

Firma, w której pracuję, została przejęta przez inną firmę i ma być podobno zlikwidowana w grudniu. Jestem w okresie ochronnym, emerytura przysługuje mi w lutym 2016 r. Mam otrzymać zwolnienie na koniec września z racji likwidacji stanowiska.

Czy to jest prawidłowo przeprowadzone? Czy nie za wcześnie? Na co mam zwrócić uwagę na wypowiedzeniu, żeby otrzymać zasiłek?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-08-11 15:45 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Może zostać Pan zwolniony tylko w przypadku likwidacji bądź upadłości firmy. Na wypowiedzeniu powinny być okreslone warunki oraz przyczyna zwolnienia. Zasiłek dostanie Pan bez problemu, o ile są spełnione pozostałe warunki.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-11 18:12 autor odpowiedzi: lotos

  czy zwolnienie w okresie ochronnym mogę już dostać jeśli jest na razie tylko zamiar  likwidacji firmy czy muszą już być jakieś procedury zaczęte w związku z likwidacją firmy żeby to zwolnienie było uzasadnione?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-11 20:07 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zamiar likwidacji nie oznacza fizycznej likwidacji. Upadłość może ogłosić sąd. Nalezy czekać do podjęcia działań przez firmę a nie odnosić się do jej zamiarów.

  lotos skomentował/a odpowiedź 2014-08-12 12:23

  Czy zwolnienie w okresie ochronnym mogę już dostać, jeśli jest na razie tylko zamiar  likwidacji firmy, czy muszą już być jakieś procedury zaczęte w związku z likwidacją firmy, żeby to zwolnienie było uzasadnione? Kto wystawia mi zwolnienie? Stara firma, likwidator, firma przejmująca?

  Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting skomentował/a odpowiedź 2014-08-12 12:23

  Zwolnienie może Pan dostać w momencie, gdy jest już likwidacja firmy a nie zamiar likwidacji. Wypowiedzenie oraz świadectwo pracy wydaje ten, kto, likwiduje fizycznie firmę.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • leslaw

  Dodano 2014-08-20 14:03 przez leslaw

  Rozwiązanie umowy o pracę z osobą w okresie ochronnym przed emeryturą

  Czy jest zgodne z literą prawa rozwiązanie umowy z pracownikiem - kobietą, która ma 59 lat i przepracowane 40 lat, w momencie likwidacji stanowiska pracy? Czy tego typu posunięcie nie spowoduje konsekwencji prawnych i czy ewentualnie ta pracownica ma prawo do emerytury pomostowej?

 • biurówa

  Dodano 2014-01-20 19:42 przez biurówa

  Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym

  Czy pracodawca może zmienić stanowisko osobie w wieku przedemerytalnym (okres do emerytury 4 lata), na pogorszone warunki pracy - z 8-godzinnego czasu pracy na system zmianowy w nocy? Czy może tego pracownika zwolnić, jeżeli ten nie przyjmie nowego stanowiska? Pracodawca tłumaczy zmianę stanowiska p...

 • myszka19

  Dodano 2013-03-04 15:30 przez myszka19

  Dyscyplinarka a zasiłek przedemerytalny

  Zwolniono mnie dyscyplinarnie 9/2012 r. Sprawa w sądzie o przywrócenie do pracy, ponieważ jestem w okresie ochronnym przedemerytalnym. Nie znany jest mi termin rozprawy sądowej. Pobieram rentę rodzinną.
  Czy mogę zarejestrować się jako bezrobotna do czasu sprawy sądowej? Czy będę miała zapłacone za c...

 • bosacka

  Dodano 2014-05-22 12:06 przez bosacka

  Wypowiedzenie umowy o pracę a okres ochronny. Czy dostanę zasiłek i świadczenie przedemerytalne?

  Z dniem 1.06.2014 otrzymam wypowiedzenie z pracy z tyt. likwidacji stanowiska pracy, okres wypowiedzenia to 3 miesiące. Od lipca 2014 obejmie mnie ochrona - 4 lata do emerytury.
  Czy w tej sytuacji otrzymam zasiłek a potem świadczenie przedemerytalne?

 • konto usunięte

  Dodano 2022-04-15 16:10 przez konto usunięte

  Ochronny wiek emerytalny a narzucenie zmiany miejsca pracy

  Witam. Pracuję w Firmie 13 lat, sądzę że jak na dzisiejsze warunki życiowe to jest to spory okres. Skończyłem 61 lat, jestem mężczyzną i obowiązują mnie przywileje i obowiązki wg. prawa pracy z tym związane.
  Mój pracodawca ma 15 punktów sprzedaży, jestem kierownikiem w punkcie A i Pan Prezes chce mn...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Ochrona przedemerytalna nie dla każdego

  Ochrona przedemerytalna nie dla każdego

  Polskie przepisy gwarantują kompleksową ochronę pracownika, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do emerytury. Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy osoby takiej pracodawca nie może zwolnić, ani zmienić jej warunków umowy. Pracodawca ...

 • Wypowiedzenie umowy w okresie przedemerytalnym

  Wypowiedzenie umowy w okresie przedemerytalnym

  Zakaz wypowiadania umów o pracę pracownikom chronionym na mocy art. 39 Kodeksu pracy ma charakter bezwzględny, co oznacza, że pracodawca nie może wypowiedzieć stosunku pracy pracownikowi w wieku przedemerytalnym bez względu na powód, który ...

 • Zasiłek dla bezrobotnych dla członka spółdzielni rolniczej

  Zasiłek dla bezrobotnych dla członka spółdzielni rolniczej

  Członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych podlegają ubezpieczeniom społecznym na zasadach ogólnych (tj. spółdzielnie opłacają za nich składki ZUS). Za członków tych opłacane są także składki na Fundusz Pracy (za wyjątkiem ...

 • Zmiana warunków zatrudnienia w okresie przedemerytalnym

  Zmiana warunków zatrudnienia w okresie przedemerytalnym

  Jeżeli zachodzi konieczność zmiany warunków pracy i płacy pracownikowi będącemu w okresie przedemerytalnym, a pracownik ten nie wyraża zgody na ich zmianę w drodze porozumienia stron, pracodawca podlega w tej kwestii znacznym ograniczeniom. ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania