eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › L4 w ciąży a brak zaświadczenia zezwalającego na podjęcie pracy


2014-10-03 14:57 autor: ZapytanieKasia

11 523 odsłon

L4 w ciąży a brak zaświadczenia zezwalającego na podjęcie pracy

Witam,

w czerwcu zostałam zatrudniona na umowę o pracę, w międzyczasie okazało się że jestem w ciąży (7 tydzień). Od sierpnia poszłam na L4 z powodu zakrzepicy kończyn dolnych, która nawróciła się. Problem w tym, że w całej tej sytuacji nie wykonałam badania lekarskiego zezwalającego na podjecie zatrudnienia, wyleciało mi to z głowy a pracodawca nie upomniała się.

Na chwilę obecną mój pracodawca został wezwany do ZUS celem przedstawienia dokumentacji potwierdzającej świadczenie pracy, miedzy innymi owego zaświadczenia:(

Czy ZUS ma prawo nie wypłacić mi z tego powodu chorobowego, a co za tym idzie macierzyńskiego? Czy jeśli teraz wykonam takie badanie, to coś zmieni?

Z góry dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż wszystkie )

 • 2014-10-03 15:10 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Pracownik przed rozpoczęciem pracy jest kierowany na badania lekarskie celem potwierdzenia zdolności do pracy. Jest to badanie wstępne, wykonywane na wniosek pracodawcy. Art 229 Kodeksu Pracy. Badanie jako jeden z czynników uwiarygadnia legalność zatrudnienia i zgodność z przepisami kodeksu.

  ZUS prawdopodobnie sprawdza czy nie ma pozorności zatrudnienia. Gdy tak się okaże konsekwencje mogą być przykre m.in. wyłączenie z ubezpieczenia, zwrot wypłaconych zasiłków z odsetkami.

  W orzecznictwie Sądu Najwyższego ugruntowany jest pogląd, że nie może być tolerowana sytuacja, w której osoba zainteresowana uzyskaniem świadczeń z ubezpieczenia społecznego, do których nie ma tytułu, wytwarza z pomocą płatnika składek dokumenty służące wyłącznie do tego celu. Z tego powodu Sąd Najwyższy uznaje za niedopuszczalne akceptowanie nagannych i nieobojętnych społecznie zachowań korzystania ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych przy zawieraniu umów o pracę na stosunkowo krótki okres przed zajściem zdarzenia rodzącego uprawnienia do świadczenia, a szczególnie ustalania wysokiego wynagrodzenia w celu uzyskania naliczonych od takiej podstawy świadczeń (por. wyrok SN z 18 października 2005 r., II UK 43/05, niepubl).

  W chwili obecnej jeśli przebywa Pani na zwolnieniu lekarskim badania nie może Pani wykonać, chyba, że kontrolne po 30 dniach niezdolności do pracy. Jednak w tym przypadku niewiele to zmieni, bo Pani do pracy nie wraca.

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-03 15:44 autor odpowiedzi: ZapytanieKasia

  Czyli pracodawa nie miał podstaw  do zatrudnienie mnie i Zus może podważyć wiarygodność?

  dziękuje bardzo

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-03 16:32 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Przed dopuszczeniem do pracy jest badanie lekarskie wstępne. Pracodawca nie powinien Cię bez niego dopuścić do pracy.

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-17 11:00 autor odpowiedzi: Paulinka

  Jestem w prawie identycznej sytuacji tylko mi powiedzieli, że nie ma pośpiechu z tymi badaniami. Po miesiącu pracy okazało się, że jestem w ciąży i poszłam na l4. Czy możesz napisać jak zakończyła się twoja sprawa? Czy ZUS będzie wypłacać chorobowe?

  Pozdrawiam PaulinaPozdrawiam Paulina

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-17 11:11 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli jest Pani na zwolnieniu i nie ma zamaru wracać do pracy, to nie musi Pani robić badań. Jeżeli pracodawca dopuścił pracownika do pracy bez aktualnych badań, to PIP może nałozyć na grzywnę od 1 do 5 tysięcy zł.

  asiab0207 skomentował/a odpowiedź 2015-04-09 11:51

  Też jestem w podobnej sytuacji jak Panie. A czy pracownik który nie wywiązał się z obowiązku wykonania badań wstępnych ponosi konsekwencje? Czy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-26 05:17 autor odpowiedzi: JuliaMi

  Witam ponieważ ja teraz jestem w podobnej sytuacji nawet nie miałam pojęcia że wykonuje sie jakieś badania zostałam zarejestrowana w maju tego roku w sierpniu już byłam na zwolnieniu lekarskim ponieważ jestem w ciąży wczoraj dostałam jakieś papiery związane z kontrolą ja mam tylko umowę na czas nieokreślony i informacje o zatrudnieniu 
  Żadnych skierowan na badania nie dostałam żadnego szkolenia bhp brak jakichkolwiek zaświadczeń
  Czy ja jestem temu winna czy nie zostanie mi wyplacony zasiłek z zusu?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-26 06:57 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Badania sa potrzebne tylko wtedy, gdy pracownik wraca do pracy i ją podejmuje. Jeżeli idzie na zwolnienie od pierwszego dnia to nie musi robić badań. Za dopuszczenie pracownika do pracy bez ważnych badań odpowiada pracodawca a nie pracownik.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-26 23:47 autor odpowiedzi: JuliaMi

  Aha dziękuję bardzo za odpowiedź bo dostałam pismo skierowane właśnie do szefa i z tego co zrozumiałam chodzi o kontrol 
  Ale mam rozumieć że ja problemów mieć nie będę? Zus za ten miesiąc powinien mi wypłacić zasiłek i tak mnie zastanawia czy zostanie wstrzymany?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-27 08:38 autor odpowiedzi: Paulinka

  Ja czekałam dwa miesiące na zasiłek od ZUS, może trochę dłużej Pieniądze będą wstrzymane dopóki kontrola się nie skończy

  paniS skomentował/a odpowiedź 2015-11-27 15:41

  ale jaki był finał dostała Pani pieniądze??

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-27 16:17 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Badania nie mają tu nic do rzeczy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-13 16:55 autor odpowiedzi: JuliaMi

  Witam pp raz kolejny niestety są kolejne problemy i bardzo potrzebuje informacji zaczynając od początku w firmie pracowałam od dawna zarejestrowana zostałam w ciąży to moja pierwsza umowa o pracę nie wiedziałam że trzeba jakieś badania zrobić szef do ręki mi nie dał żadnego skierowania ale podał innym jakieś kartki nie uzupełnione właśnie w związku z badaniami. Czy ja powinnam je wypełnić czy szef? Bo już sama nie wiem czy ja jestem winna tej kontroli zostałam zarejestrowana w maju tego roku o ciąży szef wiedział bo już byłam w prawie 4 miesiącu a teraz karze mi kłamać że ja nie zrobiłam tych badań i ze zatailam informacje o ciąży to jakieś żarty. Co powinnam zrobić? On chce zrzucić na mnie winę. Dał mi do ręki tylko umowę i informacje o zatrudnieniu. Żadnych zaświadczeń nie mam ani z bhp ani z listy wypłat. Do jutra termin z wyjaśnieniem jest. Martwię się ze zus odbierze mi zasiłek przez jego nieodpowiedzialnosc i roztrzepanie gdybym wiedziała że mam jakieś badania do zrobienia to bym zrobiła. Jeszcze jest potrzeba świadków że pracowałam a co jak nikt nie poswiadczy czy powinnam coś zrobić? Są faktury podpisane ale przed podpisana umowa i nie zgodzi się na ich okazanie.ja chciałam teraz wypisać papiery o macierzyńskie ponieważ do 24 mam termin tego miesiąca i jak się nie zgodzi nie podpisze żeby na złość zrobić przez tą kontrol?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-13 21:34 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Myślę, że jest tutaj zawartych wiele wątków, ale nie potrafię Pani pomóc.  ZUS pewnie będzie kontrolować zasadnoś zatrudnienia, to pracodawca odpowiada przed urzędem a nie Pani, ani Pani ani pracodawca nie wypełniaja druków związanych z badaniami lekarskimi-to lekarz wydaje orzeczenie, kwestia zatrudnienia przed ciążą i nie podpisania umowy nalezy do wyjaśnienia przez PIP.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-13 21:38 autor odpowiedzi: JuliaMi

  Aha dobrze ale czy skierowanie powinnam dostać wypełnione przez szefa czy powinnam ja wypełnić i pójść na badania?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-13 21:47 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Skierowanie na badania przygotowuje pracodawca.

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-13 21:55 autor odpowiedzi: JuliaMi

  Aha dziękuję bardzo za odpowiedzi jestem wdzięczna za udzielone informacje. Ciekawe jak to się wyjaśni. Ale jeśli karze mi mówić że jq nie zrobiłam i ze zatailam ciążę to mam odmówić tak? I tak za długo to wszystko sie ciągnie prawdę mówiąc rok czasu równy rok pracowałam bez zarejestrowania a teraz mi taki numer robią.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

Strony: 1 2

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-07-11 14:32 przez konto usunięte

  Ciąża na początku zatrudnienia. Czy ZUS może się przyczepić?

  Witam,
  w połowie maja zaczęłam pracę na umowę o pracę. Wczoraj okazało się, że jestem w 3 tygodniu ciąży (czyli po. ok 1,5 miesiąca od rozpoczęcia pracy). Czy ZUS może przeprowadzić kontrolę lub czepiać się, że zaszłam w ciążę na początku pracy?
  Chciałam również szukać pracy dorywczej, po godzinach ...

 • silver_moon

  Dodano 2014-03-28 11:38 przez silver_moon

  Umowa o pracę z agencją pracy tymczasowej a macierzyński

  Witam,
  od września 2012 mam podpisywane terminowe umowy o pracę z agencją pracy tymczasowej. Od listopada 2013 jestem w ciąży i do tej pory nie miałam żadnych przerw w zatrudnieniu. Ostatnia umowa kończyła mi się z dniem 1 marca 2014 r. niestety od 24 lutego do 9 marca byłam na zwolnieniu. Nową umow...

 • Pat4

  Dodano 2014-08-01 10:50 przez Pat4

  Zasiłek chorobowy i macierzyński po porodzie a krótka umowa o pracę

  Witam,
  pracuję na umowę o pracę od 01. kwietnia tego roku (do 31.03.2015) wynagrodzenie- najniższa krajowa, właśnie dowiedziałam się że jestem w 6. tygodniu ciąży, źle się czuję, boli mnie brzuch i moja pani doktor chciała wystawić mi już L4, ale odmówiłam ponieważ boję się, że pracodawca może mnie ...

 • zosia_111

  Dodano 2014-05-29 15:31 przez zosia_111

  Przerwanie wychowawczego za porozumieniem stron a L4 na drugą ciążę

  Witam,
  czy przerywając urlop wychowawczy za porozumieniem stron w trybie szybszym niż 30 dni (zakładając, że pracodawca zgodzi się na "natychmiastowe przyjęcie do pracy"), mogę bez żadnych obaw złożyć pierwszego dnia po przyjściu do pracy L4 (z powodu drugiej ciąży)?
  Czy takie zachowanie może pociąg...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-05-16 23:29 przez konto usunięte

  Jaki zasiłek będzie mi przysługiwał na L4 w ciąży? Mam działalność i umowę o pracę

  Witam,
  od lutego 2010 roku prowadzę działalność, od 1.04.2014 r. jestem też zatrudniona na czas nieokreślony (umowa o pracę) i otrzymuję wynagrodzenie 5848 zł brutto/miesiąc. Z tytułu działalności odprowadzam do ZUS składkę zdrowotną. Jestem w ciąży, od czerwca lub lipca będę na L4 do końca ciąży (t...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania