eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Nowa praca a zwolnienie z powodu ciąży


2014-09-06 16:00 autor: aalekssandra

2 701 odsłon

Nowa praca a zwolnienie z powodu ciąży

Mam pytanie. Niedawno zatrudniłam się w nowej pracy na umowę o pracę. Zatrudniłam się pod koniec sierpnia do końca września.

Przepracowałam kilka dni i okazało się, że jestem w ciąży i mam problemy ze zdrowiem. Czy pracodawca przedłuży mi umowę? Należy mi się macierzyński? Czy L4 mam płatne skoro nie przepracowałam 30 dni?

Proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-06 17:15 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Umowa na czas określony uległaby przedłużeniu, gdyby była zawarta na czas dłuższy niż miesiąc i ulegała rozwiązaniu po ukończeniu trzeciego miesiąca ciąży. Także w Pani przypadku nie ulegnie automatycznemu przedłużeniu, jak również pracodawca nie ma obowiązku przedłużyć umowy. Zasiłek chorobowy przysługuje po 30 dniach ubezpieczenia. Urlop macierzyński przysługuje tylko osobom zatrudnionym,jeśli nie będzie Pani zatrudniona, to urlop macierzyński nie przysługuje.

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-06 17:43 autor odpowiedzi: aalekssandra

  nawet jeśli mam zwolnienie ze względu na ciążę również mi nie przysługuje zasiłek ? umowa zawarta na 35 dni czyli zalicza do dłuższych niż miesiąc ? czy traktowana jest tak samo .

  czyli w teraz zależy to od pracodawcy czy przełuży mi umowę? i jeśli teraz będę na zwolnieniu od ginekologa nic mi się nie należy ?

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Karolinawppl

  Dodano 2017-06-10 08:19 przez Karolinawppl

  Praca a ciąża. Kiedy mogę pójść na L4?

  Witam,kilka dni temu podpisałam umowę na rok (brak okresu próbnego), a dziś dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Jest to ciężka praca fizyczna, więc lekarz radzi od razu pójść na zwolnienie.Moje pytanie: czy jeśli tak zrobię zachowam prawo do urlopu macierzyńskiego, czy powinnam pójść na zwolnienie ...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-07-11 11:45 przez konto usunięte

  Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy?

  Witam,
  niedawno rozpoczęłam nową pracę. Pierwszą umowę dostałam na 2 tygodnie, następną na 2 miesiące. Są to umowy o pracę. Dowiedziałam się, że jestem w drugim tygodniu ciąży.
  Mam pytanie, czy jeśli w trakcie trwania umowy pójdę na L4 i będę na nim nadal po wygaśnięciu umowy, to czy będzie przysług...

 • kara111

  Dodano 2020-06-11 08:41 przez kara111

  Ciąża a 1 miesiąc zatrudnienia

  Czy jeśli jestem zatrudniona na czas nieokreślony przepracowalam miesiąc a dowiedziałam się, że jestem w 4 miesiącu ciąży, to należy mi się chorobowe i macierzyńskie roczne ?

 • ania88

  Dodano 2016-06-19 09:56 przez ania88

  Wygaśnięcie umowy o pracę w 11. tygodniu ciąży

  Czy to prawda, że jeżeli w ostatnim dniu umowy o pracę będę w 11. tygodniu ciąży to pracodawca nie ma obowiązku przedłużyć mi umowy do dnia porodu? Jeśli tak, to co w wypadku, kiedy idę na zwolnienie jeszcze w trakcie trwania umowy? Czy mogę je kontynuować aż do dnia porodu i czy wynosi ono 100% moj...

 • aneta45

  Dodano 2014-06-08 06:26 przez aneta45

  Praca przez biuro pośrednictwa pracy a macierzyński

  Witam,
  od stycznia 2014 r., jestem zatrudniona przez biuro pracy z miesięcznymi umowami. Zaszłam w ciążę.
  Czy jeśli w 3 miesiącu poszłabym na L4 (praca jest ciężka) i umowa nie została przedłużona, to czy mogę iść po porodzie na macierzyński? Kiedy i czy w ogóle przysługuje mi macierzyński?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania