eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Badania lekarskie o zdolności do pracy na L4 w ciąży


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2014-04-25 18:27 autor: Artemis

7 752 odsłon

Badania lekarskie o zdolności do pracy na L4 w ciąży

Witam,

czy kończąca się ważność badań lekarskich podczas L4 związanego z ciążą ma jakieś znaczenie? Sytuacja wygląda tak: w odpowiedzi na pismo do pracodawcy związane z przerwaniem urlopu wychowawczego dostałam wraz ze skierowaniem na badania informację, że mam się w pierwszym dniu stawić do pracy z aktualnym zaświadczeniem o zdolności do pracy.

Ponieważ jestem w zagrożonej ciąży będę korzystała od pierwszego dnia "pracy" ze zwolnienia lekarskiego. W związku z tym zastanawiam się czy ma sens pójście na badania aby uzyskać zaświadczenie o zdolności do pracy. Tym bardziej, że moje badania mam ważne do sierpnia br.

Natomiast zaniepokoiła mnie opinia mojej znajomej radczyni, która twierdzi, że jeśli nie dostarczę zaświadczenia o zdolności do pracy, to po zakończeniu ważności aktualnych badań do sierpnia pracodawca może mnie zwolnić dyscyplinarnie, bo nie wykonałam badań chociaż w tym czasie będę jeszcze na L4, ponieważ planowane roziązanie jest na październik.

Proszę o informację czy "wygaśnięcie" aktualności badań na L4 może jakoś negatywnie skutkować i mam wykonać badania zgodnie z aktualnym skierowaniem?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-04-25 18:33 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Musi Pani wykonać badania, gdyż każy kto z powodu choroby nie pracuje 30 dni ma taki obowiązek. Badania wykonuje Pani na koszt pracodawcy i w godzinach pracy. Jeżeli wykona je Pani w czasie wolnym, to pracodawca powinien oddać za to Pani inny wolny dzień. Bez aktualnych badań szef nie może Panią dopuścić do pracy, a jeżeli ich Pani nie wykona, bo się jej nie chce, to może Panią zwolnić z art. 52 KP.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-04-25 20:58 autor odpowiedzi: Artemis

  czy dobrze zrozumiane zostało moje pytanie?

  przerywam u. wychowawczy, idę na L4 w związku z zagrożoną ciążą czy muszę wykonywac badania okresowe zgodnie z aktualnym  skierowaniem pracodawcy (pomimo że mam jeszcze ważne badania poprzednie)? Ważność aktualnych badań kończy się w sierpniu kiedy będę miała jeszcze kilka miesięcy przed sobą na L4 przed rozwiązaniem. W związu z tym nie będę wracać teraz do pracy, potem będę na u. macierzyńskim, potem na u. wypoczynkowym i dopiero w przyszłym roku wracam do pracy.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-04-25 21:15 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W takim razie nie musi Pani robić badań, jeżeli nie chce wrócić (fizycznie-o ile można to tak nazwać) do pracy. Po powrocie, w pierwszym dniu może Pani dać zwolnienie L-4. Aktualne badania bądź ich brak nie mają tu nic do rzeczy i pracodawca nie może Panią zwolnić, bo Pani pracy nie podejmie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-04-25 21:23 autor odpowiedzi: Artemis

  Dziękuję, czyli moja znajoma mnie niepotrzebnie nastraszyła.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-04-25 21:38 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Prawdopodobnie zinterpretowała przepis KP o nie wykonaniu badań lekarskich bądź  szkoleń  (np BHP) dosłownie.Jeżeli odmówiła by Pani ich zrobienia, a chciała pracować to szef mógły by  (i powinien) Panią zwolnić. Natomisat, jeżeli bezpośrednio po urlopie wychowawczym idzie Pani na urlop wypoczynkowy bądź zwolnienie, to w/w badania musi Pani wykonać przed podjęciem pracy a nie przed wykorzystaniem w/w.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • tolatoja

  Dodano 2019-01-29 21:12 przez tolatoja

  Badania kontrolne i okresowe, a urlop wypoczynkowy

  Witam, chciałam po długim zwolnieniu lekarskim wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy, lecz bez zdolności do pracy było to niemożliwe. Ostatniego dnia L4 odebrałam skierowania na badania okresowe oraz kontrolne i zapisałam się do lekarza medycy. Pierwszego dnia po L4 doktor mnie nie przyjął, ale dos...

 • claudia

  Dodano 2014-03-25 11:36 przez claudia

  Urlop wychowawczy a L4. Pracodawca robi mi kłopoty

  Witam serdecznie:)
  Obecnie jestem na urlopie wychowawczym, który mi się kończy z datą zakończenia umowy - 30 czerwca 2014 r. W chwili obecnej jestem w 2 miesiącu ciąży - i 17 marca złożyłam do zakładu pracy zawiadomienie o rezygnacji z urlopu wychowawczego, aby przejść na L4 (ciąża jest zagrożona).
  ...

 • Karmezja

  Dodano 2018-11-06 21:29 przez Karmezja

  Wypowiedzenie umowy o pracę po 6 miesiącach L4

  Witam,za dwa tygodnie kończy mi się półroczne zwolnienie i dzisiaj dostałam od swojego pracodawcy informację, że powinnam się zgłosić na badania do lekarza medycyny pracy, który uzna mnie, bądź nie uzna, za zdolną do wykonywania zawodu. Dotychczas pracowałam na stanowisku sprzedawcy w sklepie, co wi...

 • ulawalke

  Dodano 2014-04-07 14:20 przez ulawalke

  Trzynastka a L4

  Witam,
  oto moja sytuacja: od 1 stycznia do 27 maja pracowałam, później byłam na zwolnieniu do końca roku z powodu zagrożonej ciąży. W międzyczasie skończyła mi się umowa, którą mi przedłużono (dostałam nową na dwa lata).
  Czy w takiej sytuacji przysługuje mi trzynasta pensja?

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-21 00:14 przez konto usunięte

  Kiedy badania lekarskie dopuszczające do pracy po L4 są konieczne?

  Mam pytanie: czy konieczne są badania lekarskie dopuszczające do pracy po zwolnieniu lekarskim L4 jeśli:
  pierwsze zwolnienie było od 26.11.13 do 20.12.13 łącznie 25 dni, potem były dwa dni wolnego sobota i niedziela
  od 23.12.13 do 05.01.14 było L4 łącznie 14 dni
  następne zwolnienie L4 było od 06.01....

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania