eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › O co mogę zapytać pracodawcę żeby zrozumiał, że nie może tworzyć dokumentu z datą wsteczną?


2014-04-24 23:33 autor: S_olcia

1 475 odsłon

O co mogę zapytać pracodawcę żeby zrozumiał, że nie może tworzyć dokumentu z datą wsteczną?

Obecnie przebywam na L4, pracodawca nie uwzględnia mi premii uznaniowej do zasiłku chorobowego. Z uwagi, iż nie było żadnego zapisu, zarządzenia, regulaminu ani dokumentu, który określał zasady premii proszę pracodawcę o wyjaśnienie, dlaczego nie uwzględnia mi należnej premii, od której były płacone składki.

W e-mailu do pracodawcy podpieram się zapisem ustawy pisząc, iż do zestawienia Z3 nie uwzględniono pełnej kwoty, od których odprowadzane były wszystkie składka zgodnie z art. 41 ust. 1. W przepisach wewnątrzzakładowych (lub w umowie o pracę) pracodawca nie zawarł stosownych uregulowań. W takiej sytuacji należy przyjąć, że w podstawie świadczeń chorobowych uwzględnia się wszystkie oskładkowane składniki wynagrodzenia (a zgodnie z kartą płac wszystkie składki były oskładkowane), które mimo braku odpowiednich regulacji w przepisach płacowych nie są wypłacane za okresy pobierania świadczeń chorobowych.

Pracownik otrzymuje miesięczne nagrody uznaniowe. Ich wysokość zależy od oceny pracy pracownika. Regulamin premiowania nie zawiera postanowień o zachowywaniu prawa do nagrody za okresy pobierania świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. W związku z tym należy uznać, że nagroda nie jest pracownikowi wypłacana za okres pobierania zasiłku chorobowego i podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru tego zasiłku."

Na co w odpowiedzi od pracodawcy otrzymuje skan zarządzenia wewnętrznego, które reguluje zasady premii. Dokument widzę pierwszy raz na oczy, kadrowa odpowiadając na moje wątpliwości nie opierała się na tym dokumencie, żaden z pracowników firmy nie zna tego dokumentu. Dokument pojawia się na potrzeby zaistniałej sprawy z datą dnia zawarcia umowy o pracę, niestety nigdy nie ujrzał światła dziennego do dnia dzisiejszego.

O co mogę prosić pracodawcę, aby udowodnić ze dokument nie istniał? Zgodnie z prawem może powiedzieć, że został odczytany podczas spotkania, czy musi mieć dowód ze tak ważny dokument dotyczący zapisów umowy a dokładnie premii nie jest podpisany przez pracownika?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Gabi1

    Dodano 2014-04-27 22:51 przez Gabi1

    Podstawa wynagrodzenia i zasiłku chorobowego a premia uznaniowa

    W umowie o pracę mam zapis, że będę otrzymywać miesięczne wynagrodzenie plus premię uznaniową do 40% wynagrodzenia brutto. W regulaminie zawarto zapis, że premia uznaniowa zależna jest od wyników pracownika w zakresie powierzonej mu pracy, oraz że świadczenie nie jest pomniejszane za okres pobierani...

  • Renatka1821

    Dodano 2014-04-24 11:28 przez Renatka1821

    Czy po 182 dniach na zwolnieniu chorobowym mogę znów wrócić do pracy?

     Witam,
    czy po wykorzystaniu 182 dni chorobowego mogę wrócić do pracy a dokładnie bez ciągnięcia zasiłku rehabilitacyjnego? Czy pracodawca może mnie wtedy zwolnić, a jeśli tak to czy od razu oraz czy będzie mi się należeć zasiłek dla bezrobotnych?

  • ezalwosia

    Dodano 2014-04-15 16:06 przez ezalwosia

    Czy słusznie postąpił pracodawca zwalniając mnie dyscyplinarnie?

    Witam,
    przebywałam na zwolnieniu lekarskim do 06.04.2014, w tym dniu minęło 182 dni zasiłku chorobowego. Złożyłam w ZUS wniosek o rentę, ale w dniu 15.04.2014 lekarz orzecznik zamiast renty przyznał mi świadczenie rehabilitacyjne.
    W dniu dzisiejszym otrzymałam pocztą zwolnienie dyscyplinarne od prac...

  • silver_moon

    Dodano 2014-03-28 11:38 przez silver_moon

    Umowa o pracę z agencją pracy tymczasowej a macierzyński

    Witam,
    od września 2012 mam podpisywane terminowe umowy o pracę z agencją pracy tymczasowej. Od listopada 2013 jestem w ciąży i do tej pory nie miałam żadnych przerw w zatrudnieniu. Ostatnia umowa kończyła mi się z dniem 1 marca 2014 r. niestety od 24 lutego do 9 marca byłam na zwolnieniu. Nową umow...

  • NFC

    Dodano 2014-04-27 21:43 przez NFC

    Jaki jest termin na przedłożenie L4 po powrocie z urlopu wychowawczego?

    Witam,
    ze względu na drugą ciążę postanowiłam przerwać urlop wychowawczy i przejść na L4. Wysłałam już pismo do firmy, że wracam z dniem 6 maja do pracy. Problem w tym, że w związku z wyjazdem mojego ginekologa L4 zostało mi wystawione przez niego 17 kwietnia i obowiązuje do 7 maja.
    Do dnia dzisiejs...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania