eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Przejście z wychowawczego na L4 i chcący zwolnić pracodawca


2013-12-01 15:12 autor: emmmmmmm

4 423 odsłon

Przejście z wychowawczego na L4 i chcący zwolnić pracodawca

Dzień dobry,

jestem na urlopie wychowawczym, na który "uciekłam", gdy pracodawca chciał rozwiązać umowę o pracę i wrócić do umowy o dzieło. W tej chwili jestem w 5. miesiącu ciąży, kondycja zdrowotna jest taka, że lekarz sugeruje zwolnienie lekarskie (praca znajduje się w mieście oddalonym o 50 km), a dwie poprzednie ciąże końcówkę "przeleżałam".

Wiem, że należy złożyć wypowiedzenie urlopu wychowawczego z 30 dniowym wyprzedzeniem, a kolejnego dostarczyć zwolnienie. Moje pytanie brzmi tak: czy istnieje jakaś luka, czy pracodawca może jeszcze w czasie urlopu wychowawczego (tych ostatnich 30 dni) wysłać mi (tak jak próbował ostatnio, w czasie urlopu wypoczynkowego) wypowiedzenie czy mógłby to zrobić dopiero pierwszego dnia po zakończeniu urlopu wychowawczego? Czy bezpieczniej będzie oficjalnie poinformować mojego bezpośredniego szefa o ciąży aby wiedzieli, że jestem chroniona prawnie?  

Czy jeśli firma lekceważy sobie prawo (przykładem próba zwolnienia mnie w trakcie urlopu), nie będą chcieli mnie zwolnić w trakcie L4, a jeśli tak to czy sprawa w sądzie zawsze jest wygraną i jak długo trwa proces (jeśli mnie zwolnią tracę wszelkie prawa do zasiłku oraz do macierzyńskiego).

Uprzejmie proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-01 16:27 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli jest Pani w ciązy to szef nie może Panią zwolnić. Oczywiście, może wystąpić sytuacja, że dostanie Pani wypowiedzenie i chociaż będzie ono wadliwe to i tak będzie ważne, tzn: jedynym wyjściem z sytuacji będzie odwołabne się do sądu. Ma Pani na to 7 dni od otrzymania wypowiedzenia. Jak długo może potrwać sprawa to jest niewiadoma, gdyż zależy to od wielu rzeczy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-01 16:29 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Pracodawca może w pewnych okolicznośćiach zwolnić pracownika na urlopie wychowawczym, ale jeżeli jest Pani w ciązy to jest chroniona.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • agam_81

  Dodano 2013-11-02 21:34 przez agam_81

  Ciąża zagrożona a odmowa propozycji innego stanowiska pracy. Jakie będą konsekwencje?

  Witam serdecznie i proszę o pomoc!
  Chcę przerwać bezpłatny urlop wychowawczy i przejść od pierwszego dnia na zwolnienie lekarskie z powodu zagrożonej ciąży, jednak dostałam informację z pracy, że z powodu likwidacji mojego stanowiska pracy chcą dopuścić mnie na inne stanowisko pracy (będzie to praca...

 • dzolkaa

  Dodano 2013-10-22 07:50 przez dzolkaa

  Powrót do pracy po wychowawczym a ciąża zagrożona

  Witam,
  jestem obecnie na urlopie wychowawczym do czerwca 2014 r. i również jestem w ciąży (4 tydzień). Planuję zrezygnować z urlopu wywowawczego i z pierwszym dniem powrotu do pracy pójść na zwolnienie. Mam ciążę zagrożoną, więc o pracy nie mam mowy. Czy mogę tak zrobić?

 • konto usunięte

  Dodano 2015-01-27 11:18 przez konto usunięte

  Czy można odmówić skrócenia urlopu wychowawczego?

  Witam,od 03.04.2013 roku przebywam na urlopie wychowawczym. Dziś zadzwoniłam do pracodawcy i poinformowałam, że chcę skrócić urlop wychowawczy, a ponieważ jestem w drugiej ciąży chcę przejść na zwolnienie lekarskie. On na to odpowiedział, że zlikwidował sklep, w którym pracowałam (ale firma dalej is...

 • jklaudia

  Dodano 2014-10-08 09:41 przez jklaudia

  Ciąża a urlop wychowawczy. Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?

  Witam serdecznie,
  obecnie jestem na urlopie wychowawczym, niedawno okazało się że jestem w ciąży i chciałabym skrócić ten urlop i przejść na L4. Czy pracodawca może mnie zwolnić? Czy ja mogę przy składaniu tego wniosku powiadomić ich o tym, że jestem w ciąży, czy lepiej poczekać do dnia powrotu?
  Poz...

 • K.

  Dodano 2014-02-19 22:40 przez K.

  Czy mogę przejść z urlopu wychowawczego na L4 (druga ciąża)?

  Witam,
  obecnie przebywam na urlopie wychowawczym do dnia 28.02.2014 i jednocześnie jestem w drugiej ciąży. W związku z tym od 01.03.2014 chciałam przejść na l4 (takie są zalecenia lekarza).
  Moje pytanie jest następujące: czy mogę poinformować pracodawcę, że wracam do pracy, a pierwszego dnia pojawić...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zwolnienia grupowe: pracownicy muszą pamiętać o swoich prawach

  Zwolnienia grupowe: pracownicy muszą pamiętać o swoich prawach

  W przypadku bycia zwalnianym trudno jest mówić o przywilejach, ale pracownicy, którzy będą obejmowani zwolnieniami grupowymi muszą pamiętać o tym, że nie jest to standardowy system rozstania z firmą. Osobom odchodzącym należy się ...

 • Służba wojskowa a wypowiedzenie umowy o pracę

  Służba wojskowa a wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracownik otrzymał powołanie do wojska 10 lipca. 9 dni później otrzymał od swojego pracodawcy wypowiedzenie. 25 lipca pracownik przekazał pracodawcy kopię dokumentu powołania do wojska. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie ma moc prawną?

 • Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

  Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

  Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Na to, nurtujące wiele pań, pytanie, odpowiada Patrycja Chabier - ekspert do spraw prawa rodzinnego marki Mama i ja.

 • Czy pracownica w ciąży musi się obawiać zmiany szefa?

  Czy pracownica w ciąży musi się obawiać zmiany szefa?

  Gdy firmę przejmuje nowy właściciel, dotychczasowi pracownicy obawiają się zaprowadzenia nowych porządków. Zwłaszcza, gdy towarzyszą im duże zmiany organizacyjne, likwidacja działów, zwolnienia oraz renegocjacje umów. Czy także ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania