eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Mobbing i nierówne traktowanie


2013-10-31 18:36 autor: kubatoja

4 137 odsłon

Mobbing i nierówne traktowanie

Witam serdecznie i proszę o poradę,

Mam 54 lata, pracuję na kopalni i 4 lata temu nabyłem uprawnienia emerytalne, ale z nich nie skorzystałem i nadal pracuję. Chciałem pracować jeszcze kolejny rok lub dwa.

W podobnym wieku i podobnej sytuacji, jak ja na kopalni nawet w moim dziale jest jeszcze kilka osób łącznie z moim bezpośrednim przełożonym. Od kilku miesięcy kopalnia próbuje się pozbyć emerytów i w tym celu najpierw:

1. Zagroziła, że osoby, które mają uprawnienia do emerytury, jeśli nie odejdą na emeryturę do końca roku stracą 3-miesięczne odprawy.

2. Gdy ta groźba nie pomogła pracodawca zagroził, że przeniesie osoby z uprawnieniami emerytalnymi na gorsze stanowisko pracy.

3. W końcu osoba, która nie odejdzie dobrowolnie na emeryturę zostanie przeniesiona do innego zakładu pracy w ramach holdingu.

4. Gdy i to nie pomogło zabroniono zatrudniać pracowników z uprawnieniami w dni świąteczne sobota i niedziela (praca w soboty, niedziele wynika z specyfiki wykonywanego zawodu i dawała 1/3 comiesięcznego uposażenia).

Wszystko byłoby ok, gdyby powyższe zasady były stosowane na równi wobec wszystkich osób z uprawnieniami emerytalnymi. Sęk w tym, że są lepsi i gorsi. Z mojego działu uprawnienia emerytalne ma 10 osób, z tego 3 na równorzędnych stanowiskach jak ja ww. obostrzenia są stosowane tylko wobec mnie.

W związku z tym moje pytanie: czy takie zachowanie można potraktować jako mobbing? Dodam, że to postępowanie pracodawcy zmusiło mnie do wypowiedzenia umowy o pracę, a w efekcie straciłem sporo pieniążków np. w związku z nagrodą jubileuszową - wysługą lat, którą miałem otrzymać w czerwcu przyszłego roku.

Czy mogę w jakiś sposób dochodzić swoich roszczeń?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-03 21:36 autor odpowiedzi: Adw. Filip Poniewski

  Niestety sytuacja, którą Pan opisał, nie nosi znamion mobbingu. Musiałoby to być zachowanie długotrwałe, skutkujące u Pana rozstrojem zdrowia. Natomiast moznaby się było zastanowić, czy nie było to działanie o charakterze dyskryminacji, jednak niezbędne byłoby wykazanie tzw. przesłanki dyskryminacyjnej (np. działalność zwiażkowa, wiek itp.). Jeśli nie zostanie wykazana przesłanka dyskryminacji (a jak rozumiem np. wiek może odpadać, skoro inne osoby w podobnym wieku są traktowane lepiej od Pana), to również z tego tytułu nie będzie szans na dochodzenie roszczeń.

  Co do zasady natomiast roszczeń z tytułu dyskryminacji i mobbingu dochodzi się przed sądami pracy składając pozew o zapłatę odszkodowania.

  www.bbplegal.pl www.prawopracybbp.wordpress.com

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • hipekg1

  Dodano 2014-09-10 09:58 przez hipekg1

  Czy muszę odejść na emeryturę z dniem nabycia do niej praw?

  Pracodawca wymusza na pracownikach złożenie wypowiedzenia umowy o pracę na trzy miesiące przed uzyskaniem wieku emerytalnego. Czy to jest zgodne z prawem?
  Ja chcę jeszcze pracować, ale jego zachowanie polegające na ograniczaniu mnie w wykonywaniu obowiązków, eliminowaniu z uczestniczenia w szkolenia...

 • Rodis

  Dodano 2013-09-12 01:16 przez Rodis

  Zróżnicowanie wysokości odpraw emerytalnych

  Witam,
  jestem pracownikiem kopalni należącej do Kompanii Węglowej, w której jest obecnie wprowadzane zróżnicowanie wysokości odpraw emerytalnych w zależności od czasu kontynuowania dalszej pracy po nabyciu prawa do emerytury. Zmieniono zapis w porozumieniu między związkami zawodowymi a zarządem Komp...

 • ilka2610

  Dodano 2013-10-24 11:04 przez ilka2610

  Rozpad firmy a wcześniejsza emerytura

  Witam,
  pracuję od 6 lat w firmie (umowa na czas nieokreślony), której grozi rozpad. Mam przepracowane 36 lat, jestem z 1961 r. Czy w takiej sytuacji mogę pójść na wcześniejszą emeryturę? Czy będę musiała szukać pracy?
  Dziękuję za pomoc

 • konto usunięte

  Dodano 2018-06-01 20:30 przez konto usunięte

  Jakie uprawnienia i do czego ma nauczyciel po 30 latach pracy w szkole w 2018 roku?

  Witam,uprzejmie proszę o odpowiedź na pytania, jakie uprawnienia i do czego ma nauczyciel po 30 latach pracy w szkole w 2018 roku? Czy może przejść na emeryturę bez względu na wiek?Z góry dziękuję za zajęcie się tym tematem.

 • tola83

  Dodano 2013-11-02 17:44 przez tola83

  Czy chorobowe opóźnia przejście na emeryturę?

  Witam,
  w imieniu mojej mamy chciałabym zadać pytanie, kiedy przejdzie ona na emeryturę wg nowej ustawy, skoro urodziła się 10-go lutego 1954 r.? Lat pracy mama nie ma wypracowanych, przejdzie na emeryturę z tzw. wieku. Obecnie pracuje na umowie na czas nieokreślony.
  Drugie pytanie to: co z chorobowy...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Przejście na emeryturę a odprawa emerytalna

  Przejście na emeryturę a odprawa emerytalna

  Pracownik, który w trakcie zatrudnienia przeszedł na emeryturę i rozpoczął jej pobieranie, otrzyma odprawę emerytalną w momencie rozwiązania stosunku pracy. Ponowne podjęcie pracy przez emeryta po rozwiązaniu poprzedniej umowy o pracę nie ...

 • Mobbing w miejscu pracy to długotrwałe nękanie?

  Mobbing w miejscu pracy to długotrwałe nękanie?

  Rozważmy następujący przypadek: pracownica od kilku tygodni jest uporczywie szykanowana i poniżana przez przełożonego. Czy biorąc pod uwagę definicję mobbingu można uznać, że zatrudniona padła jego ofiarą? Czy też okres nękania jest ...

 • Złóż wniosek o emeryturę w lipcu, będzie wyższa

  Złóż wniosek o emeryturę w lipcu, będzie wyższa

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych radzi, aby wniosek o emeryturę składać w lipcu. Ten miesiąc jest najkorzystniejszy na zakończenie aktywności zawodowej, z uwagi na waloryzację roczną i kwartalną. Nasza emerytura będzie wyższa.

 • Prawo do pracy a przejście na emeryturę. Ageizm do kosza

  Prawo do pracy a przejście na emeryturę. Ageizm do kosza

  Allianz Trade prezentuje opracowanie dotyczące emerytur i jesieni życia. Problem dotyczy nas wszystkich, bez względu na poziom wykształcenia czy miejsce, w którym przychodzi nam pracować. Ostatnie protesty przeciwko podwyższeniu wieku ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania