eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Zróżnicowanie wysokości odpraw emerytalnych


2013-09-12 01:16 autor: Rodis

5 382 odsłon

Zróżnicowanie wysokości odpraw emerytalnych

Witam,

jestem pracownikiem kopalni należącej do Kompanii Węglowej, w której jest obecnie wprowadzane zróżnicowanie wysokości odpraw emerytalnych w zależności od czasu kontynuowania dalszej pracy po nabyciu prawa do emerytury. Zmieniono zapis w porozumieniu między związkami zawodowymi a zarządem Kompanii Węglowej na podstawie, którego jeśli ktoś po nabyciu praw emerytalnych nie zwolni się do 6-ciu miesięcy ma dostać o kilkanaście tysięcy mniejszą odprawę. Czy jest to zgodne z art. 18 (18 3a) Kodeksu Pracy?

Dostałem do podpisania, iż przyjmuję i zgadzam się na proponowane warunki - Czy muszę to podpisać? Nabyłem prawa emerytalne w 2011 roku jednak do tej pory pracuję i nie pobieram emerytury gdyż ze względu na wiek (mały staż pracy-tylko kopalnia) i dobre zdrowie, chciałbym pracować dalej. Nie chciał bym stracić prawa do wyższej odprawy z chwilą przejścia na emeryturę.

Proszę o poradę...

Pytanie zaktualizowano 2013-09-12 01:20

Nie chciał bym stracić prawa do wyższej odprawy z chwilą przejścia na emeryturę.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-09-12 09:00 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Z chwilą odejścia na emeruturę nie moze Pan dostac nizszej odprawy niz przewiduje to kodeks pracy. Jeżeli związki zawodowe podpisały porozumienie z pracodawcą, w którym przewidziane są wyzsze odprawy, nagrody jubileuszowe czy inne bonusy ujęte w Układzie Zbiorowym, to przepisy te obowiązują. Skoro nabył Pan prawa emerytalne to nie jest juz osobą chronioną. W prawdzie pracodawca nie może, ot tak Pana zwolnić, ale może stosować różne "zachęty", aby pracownik, który nabył prawa do emerytury na nia poszedł. Nie sądze też, aby w tym przypadku Pana podpis lub jego brak coś zmienił. Nowe zasady obowiązują od daty podpisania lub tej wskazanej na porozumienu, lecz nie mogą działać wstecz.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Przejście na emeryturę a odprawa emerytalna

    Przejście na emeryturę a odprawa emerytalna

    Pracownik, który w trakcie zatrudnienia przeszedł na emeryturę i rozpoczął jej pobieranie, otrzyma odprawę emerytalną w momencie rozwiązania stosunku pracy. Ponowne podjęcie pracy przez emeryta po rozwiązaniu poprzedniej umowy o pracę nie ...

  • Poniedziałek, czyli czas na wniosek o emeryturę

    Poniedziałek, czyli czas na wniosek o emeryturę

    Statystyki prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dowodzą, że dniem, w którym Polacy najczęściej decydują się złożyć wniosek o emeryturę jest poniedziałek. Taka tendencja utrzymuje się już od wielu miesięcy. Czy to ...

  • Przejście na emeryturę - kiedy najkorzystniej?

    Przejście na emeryturę - kiedy najkorzystniej?

    Niejedna z osób, która nabyła albo nabędzie w niedługim czasie uprawnienia do emerytury w związku z ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego i jednocześnie pozostaje w zatrudnieniu, zastanawia się, kiedy wystąpić z wnioskiem o to ...

  • Złóż wniosek o emeryturę w lipcu, będzie wyższa

    Złóż wniosek o emeryturę w lipcu, będzie wyższa

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych radzi, aby wniosek o emeryturę składać w lipcu. Ten miesiąc jest najkorzystniejszy na zakończenie aktywności zawodowej, z uwagi na waloryzację roczną i kwartalną. Nasza emerytura będzie wyższa.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania