eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Czy chorobowe opóźnia przejście na emeryturę?


2013-11-02 17:44 autor: tola83

29 149 odsłon

Czy chorobowe opóźnia przejście na emeryturę?

Witam,

w imieniu mojej mamy chciałabym zadać pytanie, kiedy przejdzie ona na emeryturę wg nowej ustawy, skoro urodziła się 10-go lutego 1954 r.? Lat pracy mama nie ma wypracowanych, przejdzie na emeryturę z tzw. wieku. Obecnie pracuje na umowie na czas nieokreślony.

Drugie pytanie to: co z chorobowym? Pracodawca straszy ją, że jak pójdzie na chorobowe, to ten czas będzie później musiała odrobić i dłużej pracować jeszcze w zakładzie i tym sposobem mama chodzi chora do pracy lub leczy się na urlopie. Czy to prawda, że np. gdy weźmie 2-tygodnie chorobowego, to potem 2 tygodnie dłużej będzie pracować, żeby móc przejść na emeryturę?

Z góry dziękujemy za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-02 18:54 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Data przejścia na emeryturę to lipiec 2014 w wieku 60 lat i 5 miesiecy. Okres przebywania na zwolnieniu chorobowym nie wływa na czas przejscia i pracodawca opwiada bzdury, albo celowo kłamie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 8 21

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Złóż wniosek o emeryturę w lipcu, będzie wyższa

  Złóż wniosek o emeryturę w lipcu, będzie wyższa

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych radzi, aby wniosek o emeryturę składać w lipcu. Ten miesiąc jest najkorzystniejszy na zakończenie aktywności zawodowej, z uwagi na waloryzację roczną i kwartalną. Nasza emerytura będzie wyższa.

 • Emerytura kobiet, które były w OFE, jest wyższa

  Emerytura kobiet, które były w OFE, jest wyższa

  Kobiety odchodzące na emeryturę w wieku 60 lat, które były członkami OFE, mają dwukrotnie przeliczane emerytury. Pierwszy raz, kiedy złożą wniosek emerytalny i drugi raz po ukończeniu 65 roku życia.

 • Poniedziałek, czyli czas na wniosek o emeryturę

  Poniedziałek, czyli czas na wniosek o emeryturę

  Statystyki prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dowodzą, że dniem, w którym Polacy najczęściej decydują się złożyć wniosek o emeryturę jest poniedziałek. Taka tendencja utrzymuje się już od wielu miesięcy. Czy to ...

 • Od dziś możesz złożyć wniosek o emeryturę. ZUS rozpoczął nabór

  Od dziś możesz złożyć wniosek o emeryturę. ZUS rozpoczął nabór

  Niższy wiek emerytalny w naszym kraju stał się faktem. W związku z tym ZUS spodziewa się, że pod koniec roku napływ wniosków o przyznanie emerytury będzie wręcz lawinowy. Ich nabór ruszył już dziś. Tym Polakom, którzy jeszcze wahają ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania