eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Ciąża na wypowiedzeniu przy podpisanym nowym kontrakcie w DE.


2013-10-23 04:26 autor: konto usunięte

2 257 odsłon

Ciąża na wypowiedzeniu przy podpisanym nowym kontrakcie w DE.

Witam,

moja firma została poddana w stan likwidacji. Dostałam wypowiedzenie, ale firma matka w Niemczech zaproponowała mi pracę na kontrakt, który podpisałam.

Okazało się, że w czasie wypowiedzenia zaszłam w ciążę. Nie wiem co dalej. Według przepisów w Niemczech nie jestem chroniona i moje świadczenia kończą się z dniem wygaśnięcia kontraktu.  Nie wiem jak zareaguje pracodawca. Może zerwać kontrakt?

Czy ja mogę zerwać kontrakt i domagać się od poprzedniej firmy świadczeń?
Przepracowałam w niej wiele lat, zrezygnowałam z trzech miesięcy wypowiedzenia, zostawiłam rodzinę w Polsce, a teraz jestem w kropce.

Proszę o poradę. 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-23 09:25 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli pracodawcą jest niemiecka firma i pracuje Pani tam, to zastosowanie będą miały przepisy obowiązujące w DE. W kontrakcie powinny być zapisane warunki zerwania go i ewentualne konsekwencje. Może się okazać, że zerwanie nie będzie dla Pani korzystne. Ważne jest też to, czy kontrakt musi Pani wypełnic osobiście. Najlepiej dla Pani będzie skonsultować to z kimś na miejscu. Pozdrawiam.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Wiolmaks

  Dodano 2020-12-07 15:56 przez Wiolmaks

  Praca w Niemczech przez agencję a ciąża

  Pracuję w Niemczech przez Agencję pracy. Umowę mam podpisaną na 8 miesięcy. Agencja pracy jest niemiecka, ale biuro ma w Polsce. Zastanawiam się co w sytuacji jeśli zaszła bym w ciążę.  Czy jestem chroniona przed zwolnieniem? Czy mam szansę na zasiłek po porodzie? Jak wygląda wtedy moja sytuacja?

 • martka-a

  Dodano 2016-10-24 20:03 przez martka-a

  L4 a wypowiedzenie w ciąży u niemieckiego pracodawcy

  Witam,pracuję w Niemczech, mam umowę na czas określony (do końca bieżącego roku), a jestem w ciąży i dostałam L4, które wysłałam do pracodawcy, lecz on następnego dnia wystawił mi 3-tygodniowe wypowiedzenie.Co w tej sprawie mam zrobić, do kogo się udać?

 • femi_1

  Dodano 2014-01-07 19:45 przez femi_1

  Czy pracodawca może nie wypłacić odprawy?

  W dniu 31.12.2013 skończyło mi się wypowiedzenie. Zaznaczę, że pracowałem na terenie Niemiec od 5 lat, ale pracodawca był polski (z Wrocławia). Do dzisiaj pracodawca nie wypłacił mi odprawy - zwolnienia grupowe (firma ma być zlikwidowana) oraz odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia i za urlop...

 • goniab83

  Dodano 2013-12-05 09:11 przez goniab83

  Wypowiedzenie umowy o pracę. Czy należy się urlop macierzyński?

  Witam,
  mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Obecnie jestem na 3-miesiecznym wypowiedzeniu, w trakcie którego zaszłam w ciążę. Mam pytanie: czy po porodzie należy mi się roczny urlop macierzyński? Czy jestem pod "ochroną" tylko do dnia porodu?

 • Anna8001

  Dodano 2013-10-10 09:02 przez Anna8001

  Jak uzyskać dostęp do bezpłatnej opieki lekarskiej w Niemczech?

  Jestem zatrudniona w Polsce na umowę o pracę, obecnie jestem w ciąży i przebywam na zwolnieniu chorobowym. Mój mąż pracuje w Niemczech - umowa o pracę. Chciałabym wyjechać do niego na stałe i tam urodzić dziecko nie rezygnując jednocześnie z pracy w Polsce tzn. po zwolnieniu chorobowym przejść na za...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania