eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › 3-letni urlop wychowawczy. Czy coś się należy, kiedy firma jest likwidowana?


2013-10-22 13:36 autor: zmartwiona

3 079 odsłon

3-letni urlop wychowawczy. Czy coś się należy, kiedy firma jest likwidowana?

Od 8.12.2010 r. do 8.12.2013 r. przebywam na urlopie wychowawczym, od roku na bezpłatnym. Wcześniej od 8.06.2010 r. na macierzyńskim. Za 2009 r. wykorzystałam urlop wypoczynkowy, a od stycznia 2010 r. byłam na zwolnieniu lekarskim do czasu urodzenia dziecka 7.06.2010 r. Mam umowę na czas nieokreślony.

Chciałam wrócić do pracy, ale szefowa powiedziała, że nie mam po co, bo oni nie prowadzą już sklepu, został wynajęty i ma nowego właściciela. Czy w takim przypadku pracodawca może normalnie rozwiązać ze mną umowę? Czy mam prawo do jakiegoś urlopu wypoczynkowego, czy już mi się nic nie należy? Czy obowiązuje tu jakiś okres wypowiedzenia lub odszkodowania?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-22 14:19 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę jest likwidacja zakładu pracy, a pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, to Pani też w dniu rozwiązania stosunku pracy należy się odprawa pieniężna. Umowa powinna zostać najpóźniej rozwiązana w dniu likwidacji działalności.

  zmartwiona skomentował/a odpowiedź 2013-10-28 10:07

  Co w sytuacji, gdy firma zatrudnia około 5 osób. Czy wtedy też należy się odszkodowanie? Czy za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim (od 01.2010-05.2010 r.), a później na macierzyńskim, należy się urlop wypoczynkowy, który nie został wykorzystany. Czy teraz po 3-letnim wychowawczym mogę go jeszcze wykorzystać?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-24 09:28 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli myśli Pani o odprawie z tytułu zwolnienia , to się nie należy. Za czas przebywania na urlopie wychowawczym, urlop wypoczynkowy się nie nalezy (jest on proporcjonalnie pomniejszony) .Roszczenia pracownika przedawniają się po upływie 3 lat.

  zmartwiona skomentował/a odpowiedź 2013-10-28 10:13

  Czy mam rozumieć, że przegapiłam wszystko? Czy w sytuacji, kiedy okres 3 lat od macierzyńskiego mija 8.12.2013 r., to czy mam możliwość (prawo) ubiegać się o zapłacenie zaległego urlopu wypoczynkowego? Czy firma, która została zlikwidowana nie powinna mi wypowiedzieć umowy o pracę, nawet gdy jestem na urlopie wychowawczym?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 2 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-25 09:45 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Oczywiście, że powinna. Na urlopie wychowawczym może Pani być tylko w okresie zartrudnienia. Jeżeli Pani nie pracjuje to nie ma faktycznie urlopu. Natomiast urlop wypoczynkowy nie należy się za okres przebywania na urlopie wychowawczym, więc nie ma zaległego urlopu.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 1 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • guadrat

  Dodano 2013-09-23 17:38 przez guadrat

  Jakie wypowiedzenie mogę dostać po urlopie wychowawczym?

  Witam,
  jestem zatrudniona na umowę na czas nieokreślony od 2007 r. Z dniem 31 października 2013 r. kończy mi się dwuletni urlop wychowawczy i po tym okresie chciałabym wrócić do pracy. W związku jednak z trudną sytuacją finansową firmy pracodawca musiał zamknąć część swoich sklepów, w tym ten w któr...

 • kasia2823

  Dodano 2013-09-03 16:40 przez kasia2823

  Powrót w ciąży po wychowawczym a wypowiedzenie warunków umowy

  Witam,
  Proszę kogoś o pomoc!
  Byłam 1,5 roku na urlopie wychowawczym niepłatnym, zaszłam w ciążę i księgowa poradziła mi abym przerwała urlop wychowawczy i wróciła nawet na jeden dzień do pracy i dała zwolnienie. Zrobiłam tak, ale dziś przepracowałam mój 3 dzień i jutro mam lekarza, aby otrzymać zwol...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-07-03 23:39 przez konto usunięte

  Powrót do pracy po wychowawczym a L4 i wypowiedzenie umowy o pracę. Jakie mam prawa?

  Witam,
  Jestem w trudnej sytuacji i proszę o poradę. Zamierzam z mężem starać się o drugie dziecko. Obecnie przebywam na 2-letnim urlopie wychowawczym (do dnia 09.07.2013):
  1. Którego powinnam stawić się do pracy, 9 czy 10 lipca?
  Jestem w trakcie wykonywania badań okresowych, ale wiem na 100%, że po ...

 • gosiaracek

  Dodano 2013-09-25 11:18 przez gosiaracek

  Zwolnienie lekarskie po okresie wypowiedzenia

  Od czerwca 2013 r. przebywam na bezpłatnym urlopie wychowawczym. W związku z likwidacją sklepu dostałam wypowiedzenie, którego okres kończy się 31 października 2013 r. Czy po okresie wypowiedzenia mogę iść na zwolnienie lekarskie od 1 listopada?

 • mamuśka83

  Dodano 2014-08-20 14:11 przez mamuśka83

  Skrócony urlop wychowawczy a zwolnienie z pracy

  Witam. Złożyłam wniosek o skrócenie urlopu wychowawczego. Wracam do pracy na pełny etat - umowa na czas nieokreślony. Czy pracodawca może mnie zwolnić, a jak tak, to czy musi zachować 3 miesięczny okres wypowiedzenia? I czy za te 3 miesiące otrzymam pensję? Spodziewam się wypowiedzenia bez obowiązku...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Badania kontrolne po L4

  Badania kontrolne po L4

  Pracownik, który przebywał na zwolnieniu chorobowym dłużej niż przez 30 dni, powinien wykonać przed powrotem do pracy badania kontrolne. Podstawą prawną tego obowiązku jest art. 299 § 2 kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownik podlega ...

 • Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

 • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

  Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

  Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego. W przypadku zakończenia współpracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem należy uregulować formalności związane z urlopem.

 • Skrócenie półrocznego okresu wypowiedzenia

  Skrócenie półrocznego okresu wypowiedzenia

  Ustawodawca dopuszcza, aby w wyjątkowych okolicznościach trzymiesięczne wypowiedzenie bezterminowej umowy o pracę zostało na mocy jednostronnej decyzji pracodawcy skrócone do jednego bądź dwóch miesięcy. Co jednak w sytuacji, gdy z umowy o ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania