eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteUbezpieczenia / Odszkodowania › Jak uzyskać dostęp do bezpłatnej opieki lekarskiej w Niemczech?


2013-10-10 09:02 autor: Anna8001

4 802 odsłon

Jak uzyskać dostęp do bezpłatnej opieki lekarskiej w Niemczech?

Jestem zatrudniona w Polsce na umowę o pracę, obecnie jestem w ciąży i przebywam na zwolnieniu chorobowym. Mój mąż pracuje w Niemczech - umowa o pracę. Chciałabym wyjechać do niego na stałe i tam urodzić dziecko nie rezygnując jednocześnie z pracy w Polsce tzn. po zwolnieniu chorobowym przejść na zasiłek macierzyński a później na urlop wychowawczy.

W jaki sposób mogę zapewnić sobie bezpłatne leczenie w Niemczech? Czy mogę zostać dopisana do ubezpieczenia męża (korzystając z ubezpieczenia w NFZ) czy powinnam uzyskać zgodę z NFZ na planowe leczenie za granicą? Domyślam się, że prawo do opieki w ciąży i połogu w Niemczech nie przysługuje mi na podstawie karty EKUZ. Czy zwolnienie się z pracy w Polsce to jedyne rozwiązanie?

Będę wdzięczna za odpowiedź,

Pozdrawiam,

Anna

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-10 09:26 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Można skorzystać z ubezpieczenia rodzinnego (z tytułu pracy męża), ale nie mogłaby mieć Pani ubezpieczenia z innego tytułu. Praca w Polsce uniemozliwia to Pani. O szzcegóły może popytać mąż na miejscu, może jest coś innego z czego mogłby Pani skorzystać. Chodzi o ubezpieczenia dobrowolne w jakiejś niemieckiej Kasie Chorych (jest ich kilka).

  Oceń odpowiedź 4 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kami748

  Dodano 2014-09-25 11:14 przez kami748

  Urlop wychowawczy ojca dziecka zatrudnionego w Niemczech

  Witam,
  mój mąż jest zatrudniony od 04.2014 r. w Niemczech na umowę o pracę, odprowadza wszelkie składki ubezpieczeniowe oraz płaci podatki. Ja obecnie jestem w ciąży z przewidywanym rozwiązaniem na początek listopada. Mąż chciałby wziąć roczny urlop wychowawczy na dziecko.
  Wiem, że istnieje taka moż...

 • cisek.magda

  Dodano 2015-02-28 17:24 przez cisek.magda

  Praca w Niemczech a zasiłek chorobowy

  Witam,od sierpnia 2013 pracuję legalnie w Niemczech. Jestem zatrudniona u prywatnej osoby jako gospodyni, sprzątanie willi jak i opieka nad dziećmi itp. Miesięczne wynagrodzenie mam różne, w zależności od przepracowanych godzin.Czy w okresie ciąży przysługuje mi płatne zwolnienie lekarskie? Praca je...

 • ewa_bloom

  Dodano 2015-07-28 14:56 przez ewa_bloom

  Umowa na czas określony a ciąża w Niemczech

  Witam,pracuję w Niemczech i mam umowę o pracę na rok. Niedawno okazało się, że jestem w ciąży. Czy umowa, którą mam do lutego 2016 r. "wydłuży się" do dnia porodu? Jak wygląda sprawa z urlopem macierzyńskim?

 • matthew

  Dodano 2015-04-08 10:02 przez matthew

  Urlop macierzyński, umowa o pracę a działalność gospodarcza

  Witam wszystkich,jesteśmy młodym małżeństwem i spodziewamy się z żoną drugiego dziecka. W obecnej chwili, żona zatrudniona jest na umowę o pracę w jednej z korporacji na 1/2 etatu. Jej roczne dochody nie przewyższają 6000 zł netto. Jesteśmy uwiązani kredytem, więc dochody w dużej mierze pokrywają ra...

 • aniamalin

  Dodano 2014-10-13 17:19 przez aniamalin

  Składki ZUS dla osoby prowadzącej działalność i zatrudnionej na umowę o pracę

  Witam,
  jestem zatrudniona na umowę o pracę i planuję założyć dodatkowo działalność gospodarczą. Obecnie do 18 grudnia jestem na urlopie wychowawczym. Jakie składki obowiązują mnie w takiej sytuacji? Czy ulegną zmianie po powrocie do pracy? Dodam, że nie prowadziłam wcześniej działalności.
  W przyszły...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Ubezpieczenia / Odszkodowania

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania