eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Przerwanie urlopu wychowawczego, a zwolnienie po urlopie


2013-10-17 14:20 autor: slw

2 758 odsłon

Przerwanie urlopu wychowawczego, a zwolnienie po urlopie

Witam,

jestem na urlopie wychowawczym, który kończy mi się w przyszłym roku w maju i chcę przerwać ten urlop, by móc wrócić do pracy. Pracodawca nie ma dla mnie stanowiska pracy, czy może mnie zwolnić?

Jestem zatrudniona na czas nieokreślony od września 2002 r., a od stycznia 2009 przebywałam na urlopie macierzyńskim, potem na wychowawczym, na którym urodziłam kolejne dziecko i znów urlop macierzyński i urlop wychowawczy do dnia dzisiejszego.

Dodam jeszcze, że nie zależy mi na pracy w tej firmie, jeśli pracodawca mnie zwolni to przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych, a w tym czasie mogę poszukać innej pracy, aby przyspieszyć to wszystko, zdecydowałam się na przerwanie tego urlopu wychowawczego.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-17 17:15 autor odpowiedzi: Adw. Filip Poniewski

  Jeśli nie wykorzystała Pani jeszcze pełnych 3 lat urlopu wychowawczego, to może Pani wrócić do pracy. Aby być chronioną przed rozwiązaniem umowy o pracę, powinna Pani złożyć wniosek o obniżenie wymiaru pracy np. do 7/8 etatu. Wówczas będzie Pani chroniona przed rozwiazaniem umowy o pracę przez okres 12 miesięcy, ale jednocześnie przez okres nie dłuższy niż 3 lata sumy wykorzystanego urlopu wychowawczego i okresu, w którym wymiar pracy jest obniżony.

  Jeśli natomiast okres 3 lat urlopu wychowawczego został w pełni wykorzystany, to pracodawca jest zobowiązany zapewnić Pani pracę na dotychczasowym stanowisku lub na innym stanowisku odpowiadającym Pani kwalifikacjom (przy dotychczasowych warunkach finansowych). Nie mozna jednak wykluczyć, że pracodawca rozwiąże z Panią umowę o pracę za 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia argumentując to brakiem zadań dla Pani. Wówczas pozostanie jedynie odwołać się do sądu pracy argmentując, że naruszył zasady współżycia społecznego oraz przepis kodeksu pracy wskazujący obowiazek zatrudnienia Pani na dotychczasowym stanowisku. Niesposób jednak jednoznacznie ocenić, jaki zostałby wydany wyrok w tej sprawie.

  www.bbplegal.pl www.prawopracybbp.wordpress.com

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-19 06:01 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

  ochorna w trakcie obniżonego wymiaru czasu pracy nie obejmuje zwolnień indywidualnych i grupowych z pryzcyzn nie dotycząych pracownika w firmach zatrudnijących powyżej 20 pracowników. jezeli firma zatrudnia powyżej 20 pracowników i pracodawca zdecyduje o likwidacji Pani stanowiska pracy - wóczas może Pani wręczyć wypowiedzenie

  radca prawny - specjalista prawa pracy

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu pandemii? Sprawdź swoje prawa

  Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu pandemii? Sprawdź swoje prawa

  W obliczu walki z negatywnymi skutkami pandemii niemała wcale rzesza firm zmuszona była zdecydować się na tak trudny krok, jak redukcja etatów. Zwolnienia grupowe lub indywidualne dotknęły i ciebie? Szef wręczył ci wypowiedzenie umowy o ...

 • Zwolnienia grupowe w dobie pandemii: kiedy wypłacić odprawy?

  Zwolnienia grupowe w dobie pandemii: kiedy wypłacić odprawy?

  Wydarzenia ostatniego czasu prowadzą do licznych trudności w sferze pracowniczej oraz biznesowo–gospodarczej. To czas poszukiwania rozwiązań pozwalających przetrwać problemy gospodarcze wywołane pandemią. Jednym ze sposobów zmniejszenia ...

 • Służba wojskowa a wypowiedzenie umowy o pracę

  Służba wojskowa a wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracownik otrzymał powołanie do wojska 10 lipca. 9 dni później otrzymał od swojego pracodawcy wypowiedzenie. 25 lipca pracownik przekazał pracodawcy kopię dokumentu powołania do wojska. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie ma moc prawną?

 • Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

  Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

  Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Na to, nurtujące wiele pań, pytanie, odpowiada Patrycja Chabier - ekspert do spraw prawa rodzinnego marki Mama i ja.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania