eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Czy zapłacę podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania


2012-07-27 21:10 autor: Melisa

2 905 odsłon

Czy zapłacę podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania

W roku 2010 podpisałam umowę z developerem na zakup mieszkania. W czerwcu 2012 otrzymałam owo mieszkanie i podpisałam akt notarialny na jego kupno. Zamierzam darować córce 3/4 udziałów w tym mieszkaniu, a jej partnerowi sprzedać 1/4 udziałów w tymże mieszkaniu i chce to zrobić już w tym roku. Wartość sprzedaży tej części jest po kosztach nabycia od developera, czyli nie mam z tego żadnego dochodu.  Czy będę musiała zapłacić podatek dochodowy, ponieważ nie mam w planie kupować kolejnego mieszkania?

Pytanie zaktualizowano 2012-07-27 21:53

Czym są w tym przypadku koszty uzyskania przychodów (oprócz aktu notarialnego)? (Pit 39 poz.21)

----

A może lepszym rozwiązaniem będzie podarowanie córce całego mieszkania? i ona odsprzeda partnerowi w/w część udziałów, a uzyskane pieniądze przeznaczy na spłatę kredytu zaciągniętego na wykończenie tegoż mieszkania? Czy w takiej sytuacji może to być pożyczka na dowolny cel i np. faktury na zakup potrzebnych materiałów do wykonczenia? Czy w rachubę może wchodzić także robocizna? Bardzo proszę o szczegółowe wyjaśnienie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-07-30 07:45 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Sprzedaż tej 1/4 oczywiście spowoduje powstanie przychodu i konieczność określenia dochodu podlegającego opodatkowaniu. Co za tym idzie, występują tutaj koszty uzyskania przychodu. Jeżeli sprzedaje Pani udział w nieruchomości w wysokości 1/4, to w takiej proporcji należe także ustalić koszty uzyskania przychodu (w tym notarialne). Co do sprzedaży po kosztach - proszę pamiętać, że fiskusa będzie interesowała wartość rynkowa tejże nieruchomości. Jeżeli ta na umowie będzie od niej niższa - organ podatkowy może wszcząć w tej sprawie postępowanie podatkowe i podnieść wartość do wartości rynkowej.

  Jeżeli córka sprzeda udział w wysokości 1/4 i przekaże go na cele mieszkaniowe, oczywiście podatku nie zapłaci (zarówno materiał jak i robocizna udokumentowane fakturami). Nie liczy się tutaj jednak wyposażenia w postaci np. mebli.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania