eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od dzierżawy gruntów rolnych


2012-07-17 13:30 autor: qulka

12 657 odsłon

Podatek od dzierżawy gruntów rolnych

Jestem właścicielką gospodarstwa rolnego, jednocześnie studiuję dziennie - na chwilę obecną nie opłacam KRUS, jestem ubezpieczona przy mężu w ZUSie. Czy od dzierżawy ziemi będę musiała opłacać jakiś podatek? Czy muszę zarejestrować się w KRUSie? Czy dopłaty będę mogla pobierać ja, czy musi to robić dzierżawca? Czy do pobierania dopłat muszę mieć nadany numer gospodarstwa?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-07-26 08:58 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Co do podatków tymi bym się zbytnio nie przejmował. Podatek dochodowy - polecam przeczytać artykuł: Gospodarstwo rolne: dzierżawa a podatek dochodowy. W podatku VAT też jest zwolnienie.

    Co do dopłat - ekspertem nie jestem, ale są do dopłaty do upraw, a tymi będzie się zajmował dzierżawca więc na logikę jemu one się winny należeć (jeżeli wszystko robimy zgodnie z prawem).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-07-18 07:16 przez konto usunięte

    Umowa dzierżawy ziemi przez ojca na syna a emerytura

    SYTUACJA: Ojciec posiada gospodarstwo rolne o areale 0,8 ha fizycznie (nie przeliczeniowy). Z KRUS otrzymuje pełną emeryturę. Zamierza wydzierżawić te 0,8 ha dla syna.
    PYTANIE: Czy to byłoby zgodne z przepisami o ubezpieczeniu społecznym rolników, a w szczególności z art. 3, ust. 3 ustawy o podatku ...

  • joasia4

    Dodano 2012-11-16 18:34 przez joasia4

    Czy mogę wydzierżawić ziemię przed upływem 5 lat od kiedy ją kupiłam?

    to znaczy czy nie będę mieć żadnych konsekwencji prawnych. mam obecnie 23 hektary i biorę dotacje unijne a chce wydzierżawić 5 hektarów

  • Entka

    Dodano 2017-03-02 21:41 przez Entka

    Wcześniejsza emerytura z KRUS

    Moi rodzice prowadzą gospodarstwo rolne. Tata chce przejść na wcześniejszą  emeryturę. Mama jest o 7 lat młodsza i nie ma jeszcze prawa do emerytury.Czy mama musi się też pozbyć gruntów rolnych, które zostały jej przepisane przez rodziców jako "ojcowizna"? Czy mama może mieć hodowle bydła?

  • konto usunięte

    Dodano 2012-07-16 20:08 przez konto usunięte

    Podatek od sprzedaży gruntów rolnych

    Czy zapłacę podatek dochodowy od sprzedaży gruntów rolnych 3,5 ha rolnikowi na powiększenie gospodarstwa gdy nie upłynęło 5 lat od daty aktu notarialnego?

  • Moniczka

    Dodano 2012-11-04 20:30 przez Moniczka

    Odliczenia podatku VAT w rolnictwie?

    Czy odsetki od kredytu można odliczyć w deklaracji VAT-7 ?  
    Czy zakup gruntów rolnych podlega odliczeniu?
    (jesteśmy vatowcami)

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania