eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Sprzedaż mieszkania nabytego drogą darowizny przed upływem 5 lat, a podatek


2013-10-24 19:28 autor: anika_t

10 275 odsłon

Sprzedaż mieszkania nabytego drogą darowizny przed upływem 5 lat, a podatek

Witam,

bardzo proszę o radę w kwestii ewentualnego podatku od sprzedaży nieruchomości. Sytuacja wygląda następująco: 3 lata temu otrzymałam drogą darowizny mieszkanie od mojej mamy. Ona nabyła je kilka lat wcześniej drogą kupna od dewelopera, zaciągając przy tym wspólnie z moim tatą kredyt hipoteczny w banku i oboje spłacali ten kredyt przez kilka lat.

W chwili obecnej zamierzam zbyć tę nieruchomość, przy założeniu, że uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczę na zakup mniejszego i tańszego mieszkania (ok. 50% wartości), urządzenie go oraz spłatę reszty zaciągniętego przez moich rodziców kredytu (na zakup tejże nieruchomości) i opłatę wszystkich zaległości z tytułu posiadania tej nieruchomości (zaległości w czynszu, podatku od nieruchomości i opłat z tytułu użytkowania wieczystego).

Czy takie przeznaczenie przychodu ze sprzedaży zwolni mnie z opłaty podatku? Czy jeśli po odjęciu wyżej wymienionych wydatków od ceny sprzedaży mieszkania pozostanie różnica, czy w dalszym ciągu będę zmuszona zapłacić od tego podatek i czy rozwiązać ten problem mógłby fakt, że sporządzę z rodzicami umowę, z której wynikać będzie, że udzielili mi pożyczki na wcześniej przez nich spłacane raty kredytu i że zwracam im tę sumę (równą właśnie tej różnicy). 

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-25 08:08 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Niestety spłata pożyczki nie zadziała. Do ulgi uprawniają między innymi wydatki na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę w państwie UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

  Kredyt musi oczywiście dotyczyć własnych celów mieszkaniowych a nie rodziców, zatem w opisanym przypadku różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży a sumą wydatków na zakup mniejszego mieszkania i jego remontu będzie stanowić przychód do opodatkowania. Maże on być jeszcze pomniejszony o koszty poniesione przy sprzedaży jak i zakupie nowej nieruchomości (ogłoszenia, koszty norarialne, itp.)

  Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-25 11:38 autor odpowiedzi: anika_t

  Witam,

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jednak nie wiem czy Pan mnie dobrze zrozumiał. Kredyt dotyczył mojego mieszkania, tego, które teraz sprzedaję i kupuję w zamian mniejsze, ale należącego do mnie, w którym mieszkam od prawie 10 lat. Cała operacja ma na celu wyłącznie pozbycie się kredytu. Czyli sprzedaję to mieszkanie, spłacam resztę kredytu, a za pozostałą sumę kupuję i urządzam nowe, mniejsze mieszkanie.

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Weronikac

  Dodano 2015-09-05 21:14 przez Weronikac

  Podatek od sprzedaży darowizny przed upływem 5 lat i przeznaczenie na pokrycie kredytu hipotecznego

  Planuję najpierw zakup nowego lokalu mieszalnego na kredyt hipoteczny w kwocie 180 000 zł. Lokal, w którym mieszkam jest własnością rodziców od 10 lat, którzy darują mi go w formie aktu darowizny. Przy czym zamierzam je niezwłocznie sprzedać za cenę 130 000 zł, by spłacić zaciągnięty kredyt. Czy w z...

 • mola777

  Dodano 2014-08-12 13:39 przez mola777

  Podatek od sprzedanego mieszkania otrzymanego jako darowizna

  Parę dni temu nasza córka przekazała nam jako darowiznę mieszkanie. Za parę tygodni mieszkanie to będziemy sprzedawać za kwotę taką, jak na akcie darowizny.
  Jestem z mężem na etapie kupowania lokalu o innym przeznaczeniu (apartament) o projektowanej powierzchni użytkowej 50,10 m2, (zwany w umowie lo...

 • darqmoon

  Dodano 2014-04-23 11:28 przez darqmoon

  Co obniża podatek od spadku dla nieruchomości sprzedawanej przed upływem 5 lat od daty nabycia?

  Witam,
  w 2010 nabył nieruchomość w drodze spadku po mojej babci. Zaciągnąłem także kredyt hipoteczny na spłatę zachowku względem mojego ojca. W tym miesiącu, czyli przed upływem 5 lat sprzedaję to mieszkanie i chciałem zapytać czy jest możliwość nie płacenia podatku od tej transakcji?
  Z tego co wycz...

 • mim4

  Dodano 2014-04-18 07:58 przez mim4

  Ile wyniesie podatek od sprzedaży darowizny?

  Witam,
  w grudniu 2009 roku otrzymałem w darowiźnie mieszkanie warte 100 tys zł (darowizna od rodziców byłem więc zwolniony z podatku). Chciałbym sprzedać to mieszkanie za 140 tys. zł (wykonałem remont, który podniósł wartość mieszkania). Od dnia darowizny nie minęło 5 lat. Jakiej wysokości podatek b...

 • Morfeush

  Dodano 2014-06-01 11:15 przez Morfeush

  Podatek od sprzedaży mieszkania

  Witam,
  w 2010 roku otrzymałem w darowiźnie mieszkanie, które planuję teraz sprzedać (przed upływem 5 lat). Za otrzymane pieniądze chcę zakupić inne mieszkanie o większej wartości. Dodam, że jednocześnie planuję wziąć kredyt hipoteczny w wysokości połowy wartości kupowanego mieszkania.
  Robię to po to...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania