eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podatek od sprzedanego mieszkania otrzymanego jako darowizna


2014-08-12 13:39 autor: mola777

8 058 odsłon

Podatek od sprzedanego mieszkania otrzymanego jako darowizna

Parę dni temu nasza córka przekazała nam jako darowiznę mieszkanie. Za parę tygodni mieszkanie to będziemy sprzedawać za kwotę taką, jak na akcie darowizny.

Jestem z mężem na etapie kupowania lokalu o innym przeznaczeniu (apartament) o projektowanej powierzchni użytkowej 50,10 m2, (zwany w umowie lokalem) obejmujący: pokój z aneksem kuchennym, pokój, przedpokój, schowek oraz łazienkę.

Wpłaciliśmy już zaliczkę. Reszta kwoty rozłożona jest na raty. Klucze i akt notarialny do tego lokalu otrzymamy po wpłaceniu ostatniej raty (październik 2015 r).

Do każdej wpłaconej przez nas kwoty firma deweloperska wystawia fakturę. Pierwszą fakturę na wpłaconą już zaliczkę dostaniemy przed sprzedażą mieszkania.

Czy będziemy zwolnieni z płacenia podatku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-08-12 19:34 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Przekazanie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania na zakup nowego mieszkania pozwoli na ich zwolnienie z podatku. Niemniej fiskus nie zaliczy tutaj pieniędzy wpłaconych deweloperowi przed sprzedażą (jako że wpłacone środki będą pochodzić z innego źródła aniżeli sprzedaż posiadanego mieszkania - chyba że pochodzą one z otrzymanej zaliczki na poczet przyszłej sprzedaży otrzymanego w darowiźnie mieszkania).

  Proszę jeszcze doprecyzować - nabywany apartament to lokal mieszkalny tak? - którym będziecie Państwo mieszkać. Ważne bowiem, aby nowe mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe właścicieli, a nie służyło innym celom - np. wynajmowi.

  mola777 skomentował/a odpowiedź 2014-08-13 08:44

  JAK już pisałam wcześnie w umowie jest napisane: "Na działce wybudowany zostanie budynek pensjonatowy, dwu segmentowy, w którym usytuowanych będzie między innymi do 94 lokali o innym przeznaczeniu (apartamenty). 2. W powyższym budynku usytuowany będzie lokal o innym przeznaczeniu (apartament) , o projektowanej powierzchni użytkowej 50,10m2, (zwany w niniejszej umowie lokalem ) obejmujący: pokój z aneksem kuchennym, pokój, przedpokój, schowek oraz łazienkę. " Dla mnie jest to mieszkanie, bo kupujemy je z mężem myśląc o przyszłości, w przyszłości gdy będziemy starsi zamieszkamy tam. a teraz będziemy mieszkać w miesiącach letnich.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-12 21:10 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Niestety, ale podatek będzie trzeba zapłacić i to od całej kwoty uzyskanej ze sprzedaży (ewentualnie - koszty sprzedaży). Nie minęło 5 lat od darowizny, nie ma kosztu nabycia bo dostaliście państwo mieszkanie za darmo.

  mola777 skomentował/a odpowiedź 2014-08-13 08:43

  pieniądze ze sprzedaży darowanego mieszkania przeznaczamy na kupno apartamentu

  Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2014-08-13 18:30
  Tak, ale aby uzyskać prawo do tego zwolnienia, podatnik zobligowany jest w szczególności wydatkować otrzymany przychód, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych. Jeżeli Państwo faktycznie uzasadnią nabycie "innego lokalu" - Iapartamentu  na cele wyłącznie własne,  mieszkalne to może się udać .

  doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-13 08:33 autor odpowiedzi: mola777

  JAK już pisałam wcześnie w umowie jest napisane: "Na  działce wybudowany zostanie budynek pensjonatowy, dwu
  segmentowy, w którym usytuowanych będzie między innymi do 94 lokali o innym przeznaczeniu
  (apartamenty).
  2. W powyższym budynku  usytuowany będzie lokal o innym
  przeznaczeniu (apartament) , o projektowanej powierzchni użytkowej 50,10m2, (zwany w
  niniejszej umowie lokalem ) obejmujący: pokój z aneksem kuchennym, pokój, przedpokój, schowek oraz
  łazienkę. "  Dla mnie jest to mieszkanie, bo kupujemy je z mężem myśląc o przyszłości, w przyszłości gdy będziemy starsi zamieszkamy tam. a teraz będziemy mieszkać w miesiącach letnich.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-18 17:31 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Mhm - niemniej proszę pamiętać, że aby zwolnienie zastosować, muszą być wprost spełnione przesłanki określone w przepisach je stanowiących - czyli tutaj ustawie o podatku dochodowym. Ta zaś wskazuje, że wydatkami na własne cele mieszkaniowe są m.in. wydatki poniesione na: a)  nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  b)  nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  Nabyć trzeba zatem lokal mieszkalny, a nie inny.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • mim4

  Dodano 2014-04-18 07:58 przez mim4

  Ile wyniesie podatek od sprzedaży darowizny?

  Witam,
  w grudniu 2009 roku otrzymałem w darowiźnie mieszkanie warte 100 tys zł (darowizna od rodziców byłem więc zwolniony z podatku). Chciałbym sprzedać to mieszkanie za 140 tys. zł (wykonałem remont, który podniósł wartość mieszkania). Od dnia darowizny nie minęło 5 lat. Jakiej wysokości podatek b...

 • Mariannn

  Dodano 2018-08-17 10:11 przez Mariannn

  Sprzedaż nieruchomości z darowizny, zakup nowej przy posiadaniu innych mieszkań

  Witam,chcę zbyć działkę jaką otrzymałem niedawno drogą darowizny od rodziców. Chciałbym kupić mieszkanie za całą sumę. Problem jest jednak taki iż moja żona posiada 2 inne mieszkania z darowizny od swoich rodziców (tych jednak nie sprzedajemy, w jednym mieszkamy drugie jest wynajęte). W żadnym z prz...

 • Lukasz 70

  Dodano 2014-10-03 14:29 przez Lukasz 70

  Podatek od sprzedaży mieszkania z darowizny

  Witam,
  w rodzinie mam do czynienia z bardzo ciekawym casusem:
  1. Babcia otrzymała w drodze darowizny mieszkanie od siostry (najbliższa rodzina - nabycie zwolnione z podatku dochodowego).
  2. Babcia sprzedała otrzymane mieszkanie po miesiącu za kwotę 150 000 zł.
  3. Po miesiącu Babcia kupiła za otrzyma...

 • 89ostry89

  Dodano 2017-05-15 21:59 przez 89ostry89

  Sprzedaż darowizny od rodziców a podatek od nieruchomości

  Witam,mam takie pytanie. Dwa lata temu otrzymałem mieszkanie od rodziców w formie darowizny. Jako, że to jest bliska rodzina skorzystałem z ulgi nie płacenia podatku. Mam zamiar sprzedać to mieszkanie i kupić większe. Wartość mojego mieszkania to około 170 000 zł zaś nowe planuje kupić za około 430 ...

 • Joasia

  Dodano 2013-12-04 11:05 przez Joasia

  Sprzedaż domu ojcu. Czy w ten sposób może on nie płacić 19% podatku po sprzedaży działki?

  Dzień dobry:
  Uprzejmie proszę o opinię na temat poniższej sytuacji:
  W 2013 zrobiłam darowiznę działki budowlanej dla mojego Taty. Tata chciałby ją sprzedać w przyszłym roku. Rozumiem, że sprzedaż przed upływem 5 lat od daty darowizny skutkuje 19% podatkiem dochodowym lub Tata musi przeznaczyć środki...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania