eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaBHP › Udar mózgu w pracy a postępowanie wypadkowe


2014-05-30 10:45 autor: makwoj1

13 754 odsłon

Udar mózgu w pracy a postępowanie wypadkowe

Witam,

po lekturze wielu informacji dotyczących zagadnienia udaru mózgu, który nastąpił w pracy - mam kilka pytań. Czy powinna być przeprowadzona procedura postępowania wypadkowego z udziałem inspektora BHP bądź większego zespołu?

Jeżeli tak, to kiedy: czy po zakończeniu kilkumiesięcznego leczenia i ewentualnym powrocie do pracy? Co w przypadku, gdy pracownik nie powróci do pracy? A jak sprawa wygląda, gdy pracownik powraca do pracy, ale pracodawca jednak zwolni go twierdząc, że nie daje rady należycie wykonywać obowiązków?

Jakie są konsekwencje takiego zdarzenia (w podanych wariantach) dla pracownika w zakresie ewentualnego postępowania odszkodowawczego (dotyczy osoby będącej emerytem ale równocześnie zatrudnionej na stałą umowę o pracę, w której to zdarzył się ów wypadek)?

Z góry dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-05-30 12:58 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W takim przypadku, wypadek w pracy może być uznany, jeżeli spełnia 3 warunki: nagłe zdarzenie spowodowane przyczyną zwenętrzną, związek z pracą, uraz lub śmierć. Wypadek powinien zostać zgłoszony pracodawcy a on powołuje komisję, która w ciągu 14 dni musi sporządzić protokół, wyjaśniający okoliczności oraz przyczynę wypadku. Wypadek należy zgłośic jak najwcześniej.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 3 9

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-30 13:45 autor odpowiedzi: makwoj1

  Dziękuję za odpowiedź. Sytuacja jest taka, że pracownik, który uległ temu wypadkowi od chwili zdarzenia przebywał przez 180 dni na zwolnieniu lekarskim (początkowo w szpitalu). O zdarzeniu pracodawca osobiście wiedział w chwili jego zaistnienia. Przy takim zdarzeniu pracownik nie zawsze ma możliwość (z uwagi na stan zdrowia) zgłoszenia tuż po jego zajściu. Czy zatem należy to uczynić po powrocie do pracy? Czy nie jest za późno?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-30 14:11 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Teoretycznie nie jest za późno, ale wypadek nie musi zgłaszać osobiście poszkodowany. Jeżeli uważa Pan , że był to wypadek, który miał związek z pracą, to może dochodzić swoich praw. Całą dokumentację należu przekazać do ZUSu.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 8

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-30 14:28 autor odpowiedzi: makwoj1

  Czy ma znaczenie fakt, że cała sprawa dotyczy osoby będącej emerytem (jak wspomniałam na wstępie) a równocześnie pracującej?

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-30 14:33 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W przypadku uznania wypadku za wypadek w pracy, nie ma to znaczenia.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 10

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • cebek

  Dodano 2017-01-21 13:12 przez cebek

  Czy należy się odszkodowanie za wypadek w pracy za nieprzestrzeganie BHP?

  Witam serdecznie, czy należy mi się wypłata jednorazowego odszkodowania z ZUS gdy doznałem złamania kości śródstopia przy obracaniu (nie podnoszeniu), ciężkiego przedmiotu o wadze 130 kg? Mój BHP-owiec twierdzi, że nie mam szans na odszkodowanie. A tak wygląda protokół powypadkowy: 
  Ustalono następu...

 • Moniangela

  Dodano 2018-09-21 14:11 przez Moniangela

  Czy należy się jednorazowe odszkodowanie za wypadek w pracy?

  Witam,mój mąż jest zatrudniony w niemieckim gospodarstwie rolnym. Dwa tygodnie temu uległ wypadkowi podczas wykonywania pracy. Ma zerwane boczne wiązadło w kolanie i uszkodzone tylne. Czeka go długie leczenie i rehabilitacja. Jego szef już zgłosił ten wypadek do berufgenossenschaft. Moje pytanie dot...

 • tediw10

  Dodano 2018-03-27 10:34 przez tediw10

  Wypadek w pracy w Niemczech

  Witam, pracowałem w Niemczech przez niemieckiego pośrednika. Uległem wypadkowi w pracy w sobotę. Zgłosiłem całą sytuacje do niemieckiego kierownika, ale ten nie rozpoczął procedury wypadkowej tylko kazał mi poczekać do poniedziałku. Jednak w sobotę wieczorem noga mi bardzo spuchła i mnie bolała. Poj...

 • kowalski321

  Dodano 2016-04-24 13:06 przez kowalski321

  Pracodawca straszy zwolnieniem po okresie L4. Czy ma do tego prawo?

  08.04.2016 r., będąc w pracy, miałem wypadek - przeciąłem sobie 5 palec prawej ręki, łącznie ze ścięgnem. Wszystko zszyte, lekarz wystawił mi L4 do 24.04.16 r. 25.04.2016 mam stawić się na kontroli (szwy zdjęte w zeszłym tygodniu), i ewentualne przedłużenie zwolnienia lekarskiego (na poprzedniej wiz...

 • flipi0

  Dodano 2014-11-20 07:58 przez flipi0

  Wypadek w pracy w Niemczech

  Trzy dni temu miałem wypadek w pracy w Niemczech. Spałem z drabiny i złamałem rękę w nadgarstku. Mam gips, a kolejne kontrole wykażą, czy nie będzie konieczna operacja. Pracuję 3,5 miesiąca i kontrakt mam na rok. Jakie świadczenia mi przysługują? Czy będę miał płacone normalnie? Czy mogę teraz zosta...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania