eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaBHP › Wypadek w pracy na umowie zlecenie


2014-07-16 12:19 autor: Kasia Katowice

6 677 odsłon

Wypadek w pracy na umowie zlecenie

Witam,

mam pytanie - syn (18 lat skończył w kwietniu 2014 r.) pod koniec czerwca 2014 r. podpisał umowę zlecenie na okres jednego miesiąca - praca wakacyjna.
Umowa nie zawierała składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Podczas pracy nie z jego winy inny pracownik piłą spalinową uszkodził mu nogę i pogotowie wzięło go z miejsca pracy do szpitala. Tam założono mu szwy - 2 rany uda jedna o długości 9, druga o długości 7 cm głebokość 2 cm. Do dnia dzisiejszego nie umiemy doprosić się od pracodawcy protokołu wypadkowego.

Moje pytanie brzmi następująco, czy syn mam prawo o ubieganie się o jakieś zadośćuczynienie od pracodawcy, bo z ZUS niestety nie dostanie nic i czy pracodawca ma obowiązek sporządzenia protokołu powypadkowego - twierdzi, że nie?

Nadmienię jeszcze, że syn nie miał przeprowadzonego szkolenia BHP w miejscu pracy.

Bardzo proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-07-16 16:27 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Syn może się domagać od zleceniodawcy zadośćuczynienia (odszkodowania) w ostępowaniu cywilnym.  W myśl przepisów szef syna nie jest jego pracodawcą i nie obowiązuje go kodeks pracy tylko kodeks cywilny (umowa cywilnoprawna). Za stan i bezpieczeństwo odpowaida zleceniodawca, ale nie ma obowiązku przeszkolenia z BHP osoby, której zleca wykonanie pracy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • marcza90

  Dodano 2014-06-03 09:23 przez marcza90

  wypadek w pracy

  Witam,
  spadłem z drabiy w pracy. Troszkę bolała mnie noga, lecz nic nie zgłaszałem i  przepracowałem do końca. Dopiero wieczorem ból wysłał mnie na SOR i okazało się, że noga jest złamana. Jak postępować żeby uznano to za wypadek w pracy?

 • makwoj1

  Dodano 2014-05-30 10:45 przez makwoj1

  Udar mózgu w pracy a postępowanie wypadkowe

  Witam,
  po lekturze wielu informacji dotyczących zagadnienia udaru mózgu, który nastąpił w pracy - mam kilka pytań. Czy powinna być przeprowadzona procedura postępowania wypadkowego z udziałem inspektora BHP bądź większego zespołu?
  Jeżeli tak, to kiedy: czy po zakończeniu kilkumiesięcznego leczenia i...

 • kobi

  Dodano 2014-09-13 00:03 przez kobi

  Wypadek w pracy podczas delegacji

  Witam,
  podczas delegacji służbowej gdy wykonywałem swoja pracę upadł mi ciężki przedmiot na dużego palca u nogi, dość bolesne to było :( Kilka godzin po tym pojechałem na SOR, bo nie mogłem wytrzymać z bólu. Palec zrobił się 2x większy i zsiniał. Lekarz stwierdził mocny uraz i, że w najbliższym czas...

 • kasia2000254

  Dodano 2014-07-20 22:06 przez kasia2000254

  Jak zgłosić wypadek w pracy, jeśli pracodawca tego nie zrobił?

  Co mogę zrobić, jeśli pracodawca nie dał nikomu znać o wypadku w pracy, a mam obcięte część palca prawej ręki i jestem na zwolnieniu?

 • koperty

  Dodano 2014-04-13 15:51 przez koperty

  Odszkodowanie i chorobowe za wypadek w drodze do pracy przy umowie zlecenie

  Pracuję na umowę zlecenie, złamałam nogę w drodze do pracy, na raporcie miesięcznym RMUA mam napisane przy ubezpieczeniu:
  emerytalne i rentowe (podstawa wymiaru składki) 48 zł chorobowe i wypadkowe (podstawa wymiaru składki) 48 zł zdrowotne (podst. wymiaru składki) 42,60 złubezpieczeniu chorobowym (...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Wypadek przy pracy: zleceniobiorcy też należy się zasiłek

  Wypadek przy pracy: zleceniobiorcy też należy się zasiłek

  Złamanie nogi na schodach biura czy wypadek komunikacyjny w drodze do pracy – w takich przypadkach pracownikowi przysługuje wypłata z ubezpieczenia wypadkowego. Poszkodowany przy pracy zleceniobiorca też dostanie odszkodowanie i to bez ...

 • Służby mundurowe: odszkodowanie za wypadek i chorobę w związku ze służbą

  Służby mundurowe: odszkodowanie za wypadek i chorobę w związku ze służbą

  Unormowanie pojęcia choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby, rozszerzenie obecnie stosowanych definicji, np. wypadku związanego ze służbą, dodanie nowych definicji, np. uszczerbku na zdrowiu, a ...

 • Umowa zlecenia a szkolenia BHP

  Umowa zlecenia a szkolenia BHP

  Czy pracownicy zatrudniani na podstawie umowy zlecenia muszą przejść szkolenia bhp? Kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy osób zatrudnianych na podstawie umów cywilnoprawnych reguluje art. 304 § 1 Kodeksu pracy.

 • Umowa zlecenie: szkolenia bhp obowiązkowe?

  Umowa zlecenie: szkolenia bhp obowiązkowe?

  Rozważmy następujący przypadek: zatrudniamy osobę na podstawie umowy zlecenia. Czy musimy ją poddawać badaniom profilaktycznym (wstępnym i okresowym) oraz szkoleniu bhp?

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania