eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy


2013-04-17 17:29 autor: dziad2

7 299 odsłon

Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy

Witam,

pracodawca na zasadzie porozumienia zmieniającego zmienił mi dotychczasowe stanowisko wydawcy magazynowego na stanowisko robotnik przy pracach prostych w magazynie.

W związku z tym moje wynagrodzenie uległo zmianie na gorsze, natomiast wykonuję te same obowiązki co przed zmianami. Nadmieniam że nie został mi przedstawiony zakres obowiązków wynikający z tytułu zmiany stanowiska.

W $2 ww postanowienia jest zapis, że pozostałe warunki o pracę pozostają bez zmian.

Czy jest to zgodne z przepisami prawa pracy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-04-19 23:46 autor odpowiedzi: YPIConsulting

    Witam,

    Zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca ma prawo zmienić pracownikowi warunki pracy poprzez tzw. porozumienie zmieniające. Warunki mogą zostać zmienione na gorsze, musi być to jednak wyraźnie zaznaczone w porozumieniu. Jednak do dokonania zmiany warunków umowy o pracę konieczna jest zgodna pracownika. Co więcej zgodnie z art. 42 Kodeksu Pracy, w przypadku odmowy przez pracownika zaproponowanych warunków, dotychczasową umowę uważa się za zerwaną po upływie okresu wypowiedzenia. Brak oświadczenia woli w tej sprawie uznaje się natomiast za zgodę na zmianę warunków pracy.

    Pozdrawiam

    Agnieszka Janiec

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-04-22 10:45 autor odpowiedzi: Sebastian Jarych

    Dzień dobry.

    Autora pytania prosiłbym o wyjaśnienie pewnej wątpliwości.

    Czy w omawianej sprawie pracodawca dokonał wypowiedzenia warunków płacy i pracy (tzw wypowiedzenie zmieniające),

    czy też zawarł z pracownikiem porozumienie - anes do umowy o pracę(zmiana warunków pracy i płacy za porozumieniem stron).

    Sąd to dwa zupełnie inne sposoby zmiany warunków płacy i pracy, a sposób  postępowania oraz skutki czynności w obu przypadkach zupełnie inne.  

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • avatar.83

    Dodano 2013-11-25 08:02 przez avatar.83

    Stanowisko pracy a zakres obowiązków

    Witam,
    ponad rok temu dostałam pracę lecz bez zakresu obowiązków. Słownie było powiedziane, że będzie to praca biurowa - generalnie dozór. W umowie o pracę jest napisane tylko stanowisko. Dopiero teraz mam dostać zakres obowiązków, a w większości jest to praca umysłowa, ale jest tam także zawarta pr...

  • hotka1

    Dodano 2013-08-28 13:00 przez hotka1

    Wypowiedzenie zmieniające płacę i stanowisko w okresie przedemerytalnym

    Od października 2009 roku pracowałem na stanowisku dyrektora technicznego. Po zmianie zarządu firmy otrzymałem wypowiedzenie zmieniające odwołujące mnie z funkcji i przenoszące do działu produkcyjnego na szeregowe stanowisko motywując likwidacją stanowiska dyrektora.
    Jednocześnie zaproponowano mi no...

  • misiaczek

    Dodano 2013-11-12 20:22 przez misiaczek

    Zmiana stanowiska pracy i płacy po operacji kręgosłupa. Czy pracodawca miał prawo?

    Przebywałam na zwolnieniu pół roku i na zasiłku rehabilitacyjnym rok. Powróciłam do pracy, wcześniej zajmowałam stanowisko mistrz produkcji i po 10 dniach pracy prezes wręczył mi zmianę do umowy o pracę zajmowanego stanowiska na pracownika fizycznego. Z tym samym dniem, z którym zmienił stanowisko, ...

  • Szarak

    Dodano 2013-03-18 10:50 przez Szarak

    Jedno stanowisko 2 różne płace i zakresy czynności

    Po dużych zwolnieniach, Urząd utworzył nowe stanowisko na które zostaliśmy przeniesieni z kolegą (po 1/2 etatu). Jak się z czasem okazało w umowie mamy to samo stanowisko, 2 różne zakresy czynności, 2 różne wynagrodzenia. Dodatkowo osoba bez wykształcenia wyższego jest "Inspektorem" a z wyższym "Ref...

  • marion_lublin

    Dodano 2013-03-05 22:10 przez marion_lublin

    Porozumienie zmieniające oraz likwidacja stanowiska

    Witam, tydzień temu dowiedziałam się, że z dniem 30.04.2013 zamykają oddział banku, w którym pracuję. 01.03.2013 r. bank przekazał wszystkim pracownikom (w całej Polsce, nie tylko w moim oddziale) porozumienie zmieniające warunki zatrudnienia (a dokładnie obniżkę wynagrodzeń). Moje pytanie brzmi, cz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zmiana nazwy stanowiska pracy a nowa umowa

    Zmiana nazwy stanowiska pracy a nowa umowa

    Pracodawca zmieniający jedynie nazwę stanowiska pracy pracownika może, co do zasady, dokonać tego w drodze podporządkowania pracowniczego, czyli za pomocą jednostronnej decyzji, bez konieczności wypowiadania pracownikom warunków umowy czy ...

  • Porozumienie a wypowiedzenie zmieniające

    Porozumienie a wypowiedzenie zmieniające

    Najbardziej praktycznym sposobem modyfikacji warunków zatrudnienia jest porozumienie zmieniające. Doceniają je zwłaszcza pracodawcy, ponieważ pozwala im uniknąć wielu formalności związanych z innym trybem wprowadzenia zmian do umowy, jakim ...

  • Zmiana warunków pracy: wymagana zgoda pracownika

    Zmiana warunków pracy: wymagana zgoda pracownika

    Zmiana warunków pracy bądź płacy wymaga wręczenia pracownikowi porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego, bez względu na to, czy jest to zmiana na korzyść pracownika, czy też nie.

  • Wypowiedzenie zmieniające: czego nie można zmienić?

    Wypowiedzenie zmieniające: czego nie można zmienić?

    Rozwiązanie umowy o pracę lub zmiana jej warunków na mocy porozumienia stron polega na zgodnym oświadczeniu woli stron stosunku pracy. Porozumienie stron jest to dwustronna czynność prawna prowadząca do zmiany lub rozwiązania istniejącego ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.