eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Mobbing i nierówne traktowanie


2013-10-31 18:36 autor: kubatoja

1 732 odsłon

Mobbing i nierówne traktowanie

Witam serdecznie i proszę o poradę,

Mam 54 lata, pracuję na kopalni i 4 lata temu nabyłem uprawnienia emerytalne, ale z nich nie skorzystałem i nadal pracuję. Chciałem pracować jeszcze kolejny rok lub dwa.

W podobnym wieku i podobnej sytuacji, jak ja na kopalni nawet w moim dziale jest jeszcze kilka osób łącznie z moim bezpośrednim przełożonym. Od kilku miesięcy kopalnia próbuje się pozbyć emerytów i w tym celu najpierw:

1. Zagroziła, że osoby, które mają uprawnienia do emerytury, jeśli nie odejdą na emeryturę do końca roku stracą 3-miesięczne odprawy.

2. Gdy ta groźba nie pomogła pracodawca zagroził, że przeniesie osoby z uprawnieniami emerytalnymi na gorsze stanowisko pracy.

3. W końcu osoba, która nie odejdzie dobrowolnie na emeryturę zostanie przeniesiona do innego zakładu pracy w ramach holdingu.

4. Gdy i to nie pomogło zabroniono zatrudniać pracowników z uprawnieniami w dni świąteczne sobota i niedziela (praca w soboty, niedziele wynika z specyfiki wykonywanego zawodu i dawała 1/3 comiesięcznego uposażenia).

Wszystko byłoby ok, gdyby powyższe zasady były stosowane na równi wobec wszystkich osób z uprawnieniami emerytalnymi. Sęk w tym, że są lepsi i gorsi. Z mojego działu uprawnienia emerytalne ma 10 osób, z tego 3 na równorzędnych stanowiskach jak ja ww. obostrzenia są stosowane tylko wobec mnie.

W związku z tym moje pytanie: czy takie zachowanie można potraktować jako mobbing? Dodam, że to postępowanie pracodawcy zmusiło mnie do wypowiedzenia umowy o pracę, a w efekcie straciłem sporo pieniążków np. w związku z nagrodą jubileuszową - wysługą lat, którą miałem otrzymać w czerwcu przyszłego roku.

Czy mogę w jakiś sposób dochodzić swoich roszczeń?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-03 21:36 autor odpowiedzi: Adw. Filip Poniewski

  Niestety sytuacja, którą Pan opisał, nie nosi znamion mobbingu. Musiałoby to być zachowanie długotrwałe, skutkujące u Pana rozstrojem zdrowia. Natomiast moznaby się było zastanowić, czy nie było to działanie o charakterze dyskryminacji, jednak niezbędne byłoby wykazanie tzw. przesłanki dyskryminacyjnej (np. działalność zwiażkowa, wiek itp.). Jeśli nie zostanie wykazana przesłanka dyskryminacji (a jak rozumiem np. wiek może odpadać, skoro inne osoby w podobnym wieku są traktowane lepiej od Pana), to również z tego tytułu nie będzie szans na dochodzenie roszczeń.

  Co do zasady natomiast roszczeń z tytułu dyskryminacji i mobbingu dochodzi się przed sądami pracy składając pozew o zapłatę odszkodowania.

  www.bbplegal.pl www.prawopracybbp.wordpress.com

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Prawo

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.