eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmae-Biznes › Podatek od dochodu z zagranicy a rezydencja podatkowa


2017-09-26 01:40 autor: mikkel

3 400 odsłon

Podatek od dochodu z zagranicy a rezydencja podatkowa

Dzień dobry,

założyłem działalność gospodarczą na terenie Polski, gdzie jestem zameldowany na stałe. Otrzymałem propozycje kontraktu na usługi bankowe za granicą. Moje pytanie dotyczy miejsca opodatkowania. Moje centrum życiowe jest w Polsce posiadam tutaj nieruchomość i zarejestrowaną działalność. Odnośnie kontraktu:

Co w przypadku, gdy podpiszę umowę przez firmę pośredniczącą, która ma siedzibę w trzecim kraju? To znaczy: Podpisuję umowę z "firmą 1", która ma siedzibę w "kraju 1" na świadczenie usług "firmie 2" w "kraju 2". Obie firmy nie są powiązane. Wynagrodzenie wypłaca mi "firma 1", zaś miejsce pracy będzie w "kraju 2" lub w Polsce.

Czy podatki ciągle płacę w Polsce? Bo de facto w "kraju 2" nie zarobię nic... Dodatkowo mam jeszcze kilka faktur z Polski w ciągu roku.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-09-28 07:56 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  W Polsce - nadal. Co do zagranicy - pojawia się tutaj pytanie o powstanie zakładu na terytorium innego państwa. Jeżeli ten nie powstanie - zagraniczne wynagrodzenie rozliczamy w Polsce. Jeżeli zakład powstanie - to w dwóch państwach: tam gdzie jest zakład oraz w Polsce.

  mikkel skomentował/a odpowiedź 2017-09-28 10:04

  W "kraju 2" bede przebywal mniej niz 183 dni w ciagu roku kalendarzowego. Bede tam na delegacji. Czy to powoduje powstanie zakladu?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-09-28 13:38 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Owe 183 dni odnosi się z reguły do zasad opodatkowania pracy najemnej (plus w polskiej ustawie PIT do zasad określania rezydencji podatkowej). Nie natomiast do powstania zakładu. Co prawda bez analizy zapisów konkretnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania się tutaj nie obejdzie, niemniej zakład oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Co do zasady nic się nie mówi tutaj o czasie jej trwania (za wyjątkiem placu budowy). Co za tym idzie, przebywając za granicą krócej niż 183 dni w roku, możemy mieć tam zakład.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kolkach

  Dodano 2017-12-16 16:47 przez kolkach

  Diety dla właściciela działalności gospodarczej

  Dzień dobry,mam wątpliwości co do ilości diet możliwych do rozliczenia za pracę za granicą. Sytuacja: prowadzona jest działalność gospodarcza w Polsce, podatki w Polsce są opłacane, wykonuję kontrakt dla firmy holenderskiej i wystawiam jej faktury za pracę co miesiąca.Praca wymaga ode mnie częstych ...

 • cichy413

  Dodano 2013-02-12 20:46 przez cichy413

  Podwójne opodatkowanie?

  Prowadzę działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce, ale wykonuję usługi w Niemczech jako podwykonawca firmy niemieckiej od 3 lat. Rozliczam się z podatku w Polsce. Czy niemiecki urząd skarbowy może ode mnie ściągnąć podatek?

 • krysty

  Dodano 2017-02-20 11:45 przez krysty

  Firma w Polsce, praca we Włoszech

  Dzień dobry,
  mam pytanie, chciałabym otworzyć firmę w Polsce, która będzie miała tylko siedzibę w Polsce, a będzie operować na terenie włoskim. Warsztat samochodowy, naprawa i sprzedaż. Jak to jest z podatkami i czy to w ogóle możliwe?
  Dziękuję

 • jagusia388

  Dodano 2016-03-01 16:06 przez jagusia388

  Działalność gospodarcza w Polsce

  Chcę założyć działalność gospodarczą w Polsce i świadczyć usługi opiekuńcze dla osób starszych na terenie Niemiec. Mam rodzinę, która chce bym u nich podjęła się tej pracy. W związku z tym mam kilka pytań:1. Czy muszę w niemieckim urzędzie skarbowym zgłosić, że w ich kraju uzyskuję dochody?2. Czy w ...

 • bronek.wrana

  Dodano 2015-04-30 14:12 przez bronek.wrana

  Działalność gospodarcza w UK a wystawiane w Polsce (i innych krajach UE) rachunki - rozliczać w PL?

  Witam,prowadzę działalność gospodarczą w UK. Tam też opłacam podatki i składki na ubezpieczenie. Od czasu do czasu w Polsce (ale i w innych krajach UE) wykonuję zlecenia, fotorelacje. Tutaj - część z nich wykonuję w oparciu o umowę o dzieło. Na pozostałą część wystawiam brytyjski rachunek, dwujęzycz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii e-Biznes

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania