Prowadzę działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce, ale wykonuję usługi w Niemczech jako podwykonawca firmy niemieckiej od 3 lat. Rozliczam się z podatku w Polsce. Czy niemiecki urząd skarbowy może ode mnie ściągnąć podatek?
Dodam jeszcze że jest to firma budowlana. I według umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wskazuje, iż zyski przedsiębiorstwa polskiego podlegają opodatkowaniu w Niemczech poprzez położony tam zakład- czyli plac budowy lub prace budowlane w moim przypadku. Ale ja jestem zameldowany w Polsce, mieszkam w Polsce, mam tu ośrodek interesów życiowych, w Niemczech poprostu nie istnieję formalnie(nie mam znajomych, nie wynajmuję mieszkania). Jedynie wszelkie faktury za wykonane przeze mnie usługi na terytorium Niemiec są wystawiane przez niemiecką firmę.
2013-08-07 10:54 autor odpowiedzi: PodatkiNiemcy
Szanowny Panie,
deklaracje podatkowe powinien Pan składać w kraju, w którym istnieje nieograniczony obowiązek podatkowy.
Co do zasady obowiązuje reguła 183 dni.
Ze względu wykonania prac wyłącznie w Niemczech istnieje obowiązek wyliczenia się z podatku w Niemczech. Jeżeli nie zostaną złożone deklaracje podatkowe za ubiegłe lata użąd skarbowy może oszacować dochody oraz podatek w Niemczech.
Proszę także uwzględnić że może dojść do śledztwa karnego ze względu uchylania się od podatków.
Kancelaria Podatkowa
Adwokaci, Doradcy Podatkowi i Kięgowi w Niemczech
www.kanzlei-SLR.de
Zwracamy uwagę na umowę między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku:
Artykuł 5
Zakład
(1) W rozumieniu niniejszej umowy określenie "zakład" oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa.
(2) Określenie "zakład" obejmuje w szczególności:
a) miejsce zarządu,
b) filię,
c) biuro,
d) fabrykę,
e) warsztat i
f) kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych.
(3) Plac budowy lub prace budowlane albo instalacyjne stanowią zakład tylko wtedy, jeżeli trwają one dłużej niż dwanaście miesięcy.
2013-08-14 21:06 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Dodano 2012-12-09 20:08 przez mariol1904
Witam mam do Państwa pytanie - płacę podatki w Polsce, mam zarejestrowaną tu jednoosobową firmę. Gdzie mam się udać, aby nie płacić podatków w Niemczech, ponieważ płacę i tam. Dostałem jakieś papiery, a nic z nich nie rozumiem. Czy ktoś był już w takiej sytuacji? Proszę o pomoc.
Dodano 2017-12-16 16:47 przez kolkach
Dzień dobry,mam wątpliwości co do ilości diet możliwych do rozliczenia za pracę za granicą. Sytuacja: prowadzona jest działalność gospodarcza w Polsce, podatki w Polsce są opłacane, wykonuję kontrakt dla firmy holenderskiej i wystawiam jej faktury za pracę co miesiąca.Praca wymaga ode mnie częstych ...
Dodano 2013-03-07 13:44 przez konto usunięte
Witam,
Poproszę o poradę prawną, gdzie rozliczam podatek dochodowy. Umowę o pracę mam ze spółką niemiecką zarejestrowaną w Niemczech. W umowie tej zapisane jest, że miejscem wykonywania mojej pracy jest Warszawa. Spółka nie jest zarejestrowana w Polsce, tylko posiada tam swoje biuro do celów realiza...
Dodano 2013-01-04 22:17 przez sam
Witam. Pracuje w Niemczech od lutego 2011 roku. Jestem zameldowany w Niemczech i w Polsce. Mam takie pytania:
1. Czy muszę rozliczać się z podatku w Polsce??
jeśli tak
2. To co muszę złożyć do US?
3. Jakie dokumenty muszę posiadać i kto mnie musi rozliczyć???
4. Jeśli muszę się rozliczać, to co mi ...
Dodano 2013-03-20 01:23 przez aneta.d
Witam,
Mój mąż w 2012 r. pracował w Polsce na umowę o pracę do maja, 6 maja poleciał do Londynu za pracą. Od 24 czerwca 2012 r. ma zarejestrowaną działalność na siebie (samozatrudnienie).
W sierpniu razem z córką przyleciałam do męża i jesteśmy tu wszyscy razem, wynajmujemy mieszkanie, a mąż płaci t...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Przedsiębiorca nie zawsze rozlicza w polskim PIT zagraniczne dochody
Polski przedsiębiorca jest obowiązany rozliczyć się z fiskusem od całości swoich dochodów, włącznie z tymi osiągniętymi poza granicami RP. Czy zawsze jednak dochody spoza granic RP będą łączone z dochodami z działalności ...
Podatek dochodowy: działalność gospodarcza w RP a usługi za granicą
Dochód polskiego rezydenta podatkowego z tytułu świadczonych usług w Szwajcarii w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na terytorium RP, chyba że w Szwajcarii przedsiębiorca ...
Rezydencja podatkowa a rozliczenie w PIT dochodów z Holandii
Osoba, która posiada i będzie posiadała miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Holandii, podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W rezultacie w Polsce podlegają opodatkowaniu tylko dochody tutaj osiągnięte. Nie trzeba ...
Rozliczenie PIT: dochód z pracy i działalność gospodarcza za granicą
Dochody z pracy w Polsce tutaj są opodatkowane. Natomiast w przypadku opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym, ta ich część, która przypada na wynajem nieruchomości w Wielkiej Brytanii, nie będzie wykazywana w ...
wczoraj, 21:31
wczoraj, 20:44