eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmae-Biznes › Emerytura a działalność gospodarcza


2017-03-21 23:11 autor: matek

3 460 odsłon

Emerytura a działalność gospodarcza

Dzień dobry,

jestem na emeryturze i chciałbym założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Zamierzam sprzedawać oprogramowanie w serwisie allegro, myślę również o założeniu własnego sklepu internetowego. I tutaj moje pytanie, co muszę po kolei zrobić, aby taką działalność założyć?

Wiem, że muszę złożyć wniosek do CEDIG i tu moje pytanie do jakich innych instytucji muszę się udać? Z tego co przeczytałem ubezpieczenie emerytalno-rentowe jest dobrowolne, stąd nie zamierzam go płacić, ale czy muszę ten fakt komuś zgłosić?

Po drugie składka zdrowotna jest obowiązkowa, ale też nie trzeba jej płacić, jeśli przychód nie przekroczy połowy najniższej emerytury. Czy również takie fakty należy zgłaszać co miesiąc lub w ogóle, jeśli się nie wygenerowało takiego przychodu?

Po trzecie zamierzam płacić ryczałt 3% od sprzedaży, czy jest o forma najbardziej korzystna przy tego typu działalności? Czy ryczałt należy obliczać osobno od każdego towaru, czy razem od sumy sprzedaży wszystkich towarów, co miesiąc? Czy najpierw należy od uzyskanego przychodu odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne (oczywiście po przekroczeniu określonej kwoty przychodu). Co należy wypełnić i do kiedy się z tego rozliczać?

Po czwarte, w jaki sposób mam prowadzić księgowość wybierając taką formę opodatkowania? Czy wystarczy arkusz kalkulacyjny z ewidencją przychodów? Po piąte, czy muszę również opłacać podatek dochodowy?

Proszę o odpowiedz i pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-11 12:08 przez konto usunięte

  Założyłem firmę. Jak prowadzić KPiR?

  Niedawno założyłam działalność gospodarczą i będę prowadziła KPiR, jednak nie do końca wiem, jak księgować faktury za zakupiony towar. Nie jestem podatnikiem VAT i nie będę odliczała go na koniec roku. Na fakturze mam podaną kwotę za towar i dodatkową kwotę VAT, czy do KPiR mam wpisywać kwotę całkow...

 • Luknu2

  Dodano 2018-09-26 19:55 przez Luknu2

  Jakie rachunki mogę wystawiać na ryczałcie?

  Witam, mam jednoosobową firmę budowlaną. Jestem na ryczałcie 5,5%. Teraz chcę sprzedawać produkty na allegro metoda dropshippingu.
  Moje pytanie: jakie rachunki mogę wystawiać za sprzedaż będąc na ryczałcie?

 • MotherOfGod

  Dodano 2018-04-10 22:37 przez MotherOfGod

  Pierwsza działalność gospodarcza: serwis telefonów i sklep internetowy

  Witam, założyłem działalność gospodarczą (ryczałt) - sklep internetowy odzież/serwis telefonów komórkowych. - Czy jeśli zakupię telefon komórkowy od osoby prywatnej, to mogę odsprzedać go dalej jako firma? - Czy muszę prowadzić jakąkolwiek ewidencje przychodów? Jeśli tak, to w jaki sposób je notować...

 • fantech

  Dodano 2018-02-07 21:53 przez fantech

  Ryczałt - brak faktury, paragonu za nabycie wirtualnej usługi na sprzedaż

  Witam Państwa,
  chciałbym założyć jednoosobową działalność gospodarczą - ryczałt. Sprzedaż poprzez Allegro usług internetowych/wirtualnych, a dokładnie dostęp na czas określony do danego serwisu premium i tutaj mam mały problem.
  Sprzedawca/y takich usług wirtualnych (serwisów hostingowych), które bę...

 • konto usunięte

  Dodano 2018-01-26 12:35 przez konto usunięte

  Ryczałt. Czy trzeba posiadać faktury za wysyłkę?

  Witam,chcę założyć firmę, opodatkowanie ryczałt bez VAT. Chcę prowadzić sprzedaż internetową (allegro, itp.). Towary będę przesyłał pocztą i firmami kurierskimi. Teraz pytania:Opodatkowanie mam 3% i 5,5%. Prowadzę ewidencję przychodów: gdy sprzedam coś na 3%, wliczam wysyłkę i opodatkowuje na 3%. Ta...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii e-Biznes

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania