eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Działalność gospodarcza w UK a wystawiane w Polsce (i innych krajach UE) rachunki - rozliczać w PL?


2015-04-30 14:12 autor: bronek.wrana

3 412 odsłon

Działalność gospodarcza w UK a wystawiane w Polsce (i innych krajach UE) rachunki - rozliczać w PL?

Witam,

prowadzę działalność gospodarczą w UK. Tam też opłacam podatki i składki na ubezpieczenie. Od czasu do czasu w Polsce (ale i w innych krajach UE) wykonuję zlecenia, fotorelacje. Tutaj - część z nich wykonuję w oparciu o umowę o dzieło. Na pozostałą część wystawiam brytyjski rachunek, dwujęzyczny, z kwotą w zł i funtach.

Do dziś nikt nie potrafi odpowiedzieć mi na pytanie, czy powinienem w Polsce opłacać jakiś podatek od wykonanych zleceń?

Druga rzecz - czy powinienem w Polsce wypełnić jakikolwiek PIT skoro moje centrum życiowe i firma znajdują się w UK (Sole Trader)?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-04-30 17:33 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie ma Pan takiego obowiązku. Jeżeli firma jest zarejestrowana w UK i tam Pan opłaca wszystkie składki (społeczne, podatek) to działalnośc może Pan prowadzić na terenie całej UE.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-05-06 08:25 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Niemniej sytuacja komplikuje się w przypadku umów o dzieło. Jak rozumiem w tym zakresie występuje Pan nie jako przedsiębiorca - firma, a osoba prywatna.
  Przede wszystkim powstaje pytanie, czy takie postępowanie jest prawidłowe. Skoro bowiem prowadzi Pan działalność gospodarczą w takim zakresie, to wydaje się, że całość takich przychodów należy opodatkować w ramach firmy (a nie wybierać sobie sposobu rozliczenia pomiędzy działalnością a innymi przychodami).
  Niemniej jeżeli taka sytuacja ma miejsce, to zleceniodawca (płatnik - rozumiem, że jest to przedsiębiorca bądź inna instytucja) powinien od wynagrodzenia pobrać 20% zryczałtowany podatek. Pan może z powyższego rozliczyć się w Polsce, z reguły obniżając w ten sposób podatek.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-09-14 20:42 przez konto usunięte

  Czy muszę odprowadzić podatek w Niemczech?

  Witam,
  mam takie pytanie, prowadzę działalność gospodarczą w Polsce, ale mam możliwość wykonywać usługi w Niemczech. Rozliczam się w Polsce, płacę tu podatek po przeliczeniu euro na złotówki.
  Moje główne pytanie: czy muszę się martwić podatkiem niemieckim, czy w ogóle muszę go płacić?
  Z góry dziękuj...

 • tomasz.c

  Dodano 2017-06-21 00:39 przez tomasz.c

  Rachunek wystawiony firmie przez osobę fizyczną a rozliczenie podatku

  Witam, jako osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej, wykonałem dla firmy usługę na podstawie umowy o dzieło i muszę jej wystawić rachunek na kwotę 360 zł brutto. Czy w danej sytuacji mam prawo go wystawić? Jak wygląda kwestia rozliczenia podatku - ciąży to na mnie, czy na firmie? Czy...

 • DorotaB1.

  Dodano 2015-11-20 11:37 przez DorotaB1.

  Co się dzieje, gdy się wystawi rachunek, a się go nie zaksięguje?

  Witam, prowadzę małą sportową działalność i ostatnio robiąć porządki znalazłam dwa rachunki (odbitki dla mnie) w szafie, oryginały poszły do odbiorców, a tych dwóch nie zaniosłam do księgowej...i są z lipca 2014. Czy poniosę z tego względu jakieś konsekwencje? Czy wyjdzie to na jaw?Pozdrawiam, zdezo...

 • jagusia388

  Dodano 2016-03-01 16:06 przez jagusia388

  Działalność gospodarcza w Polsce

  Chcę założyć działalność gospodarczą w Polsce i świadczyć usługi opiekuńcze dla osób starszych na terenie Niemiec. Mam rodzinę, która chce bym u nich podjęła się tej pracy. W związku z tym mam kilka pytań:1. Czy muszę w niemieckim urzędzie skarbowym zgłosić, że w ich kraju uzyskuję dochody?2. Czy w ...

 • atorro

  Dodano 2014-11-30 14:58 przez atorro

  Firma zarejestrowana w Irlandii, sprzedaż na Allegro - rozliczenie VAT

  Witam,mam firmę zarejestrowana w Irlandii (Sole Trader-VAT), posiadam firmowe konto bankowe i stronę internetowa w Irlandii. Sprzedaje również mój towar w Polsce na portalu Allegro. W tym celu mam konto bankowe prywatne w Polsce i towar wyslany do Polski hurtem, zeby ulatwic klientom szybsza i tansz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania