eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmae-Biznes › Rachunek dla osoby prywatnej


2014-09-23 07:55 autor: kamenic

8 403 odsłon

Rachunek dla osoby prywatnej

Witam!

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem na ryczałcie ewidencjonowanym. Nie jestem VAT-owcem. Do tej pory świadczyłem tylko usługi i tylko firmom wystawiając im rachunek. Teraz chciałbym dodatkowo zająć się handlem. Chodzi o sprzedaż na allegro. Na allegro zazwyczaj każdy płaci systemem allegro PayU lub w przypadku płatności za pobraniem kurier przesyła mi po pewnym czasie odpowiednią kwotę.

Co i jak zrobić, aby sprzedaż osobom prywatnym była legalna i zgodna z obowiązującymi przepisami? Aby uniknąć dodatkowych pytań dodam, iż rzeczy które chcę sprzedawać to akcesoria ozdobne do domu.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-23 08:03 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Trzeba prowadzić ewidencję takiej sprzedaży i w zasadzie to tyle. Można dołączać rachunek (taki sam jak dla firm) na żądanie klienta, a gdy nabywcą będzie przedsiębiorca, nawet trzeba.
  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2014-09-23 08:04
  Pytanie dodatkowe - czy sprzedaż będzie jedynie w systemie wysyłkowym? Zastanawiam się nad możliwościami zwolnienia z kasy fiskalnej.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-23 08:42 autor odpowiedzi: kamenic

  Tak sprzedaż tylko wysyłkowa. O kasie fiskalnej nawet nie myślałem. Czytałem gdzieś o jakiś limitach i na pewno się w nich będę mieścił. 

  Rozumiem, że rachunek mam wystawić, ale nie muszę go dawać klientowi? No bo w tej ewidencji przychodów mam rubrykę z numerem dokumentu, na podstawie którego przychód uzyskano.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-23 13:02 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  Jak chodzi o zwolnienie z kasy fiskalnej to podstowym zwolnieniem jest to ze względu na limit obrotów 20.000 zł ale dla sprzedaży wysyłkowej może mieć zastosowanie zwolnienie bez względu na limit obrotów pod warunkiem że wpłaty dokonywane są za pośrednictwem poczty lub banku a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednozancznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy w tym adres). 

  Jeżeli będzie Pan korzytsał ze zwolnienia z kasy fiskanej to przychody ewidencjonował Pan będzie na podatwie wyciągu bankowego (o ile będzie miała zastosowanie sprzedaż wysyłkowa i wszystkie wymagane dane) lub dowodów wewnętrznych dokumentujących co, za ile i po jakiej stawce ryczałtu zostało sprzedane -każdy DW ma swój numer - powinna być ciągłość numeracji lub jako że korzsysta Pan ze zwolnienia z VAT i wystawia Pan rachunki - obecnie też i możliwe wystawianie faktur bez vat - to wystawia je Pan w dwóch egemplarzach jeden przekazując klientowi a jeden pozostawiając sobie i na jego podstawie uzupełniając prowadzoną główną ewidencję przychodów - każdy rachunek/faktura bez vat ma swój numer - proszę pamiętać o zachowaniu ciągłości.  

  Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-23 13:43 autor odpowiedzi: kamenic

  Jak dla mnie to zwolnienie ze względu na limit obrotów jest jak najbardziej trafne, ponieważ przynajmniej w najbliższym czasie nie planuję przekroczyć tego progu. Bo rozumiem, że rachunki które wystawiam innym firmom nie wliczają się do tego obrotu?

  Podsumuwując: Mogę wystawiać normalne rachunki osobom fizycznym nieprowadzącym działalności, dołączać jedną kopię do każdej wysyłki, i ten rachunek zapisywać w książce przychodów? Tak? I mogę tak robić w pełni legalnie dopóki nie przekroczę limitu? Inna kwestia co liczyć jako datę uzyskania przychodu? Wpłatę, wystawienie rachunku, wysyłka? 

  A jeśli bym chciał prowadzić ewidencję sprzedaży bezrachunkowej, to jak mam to notować w normalnej księdze przychodów? Tworzę sobie jakąś numerację w tej ewidencji sprzedaży i ten nr przepisuję do księgi przychodów?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-26 07:20 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  1. Tak - wartość sprzedaży dla firm nie jest brana pod uwagę przy limicie obrotu do zwolnienia z kasy.

  2. Tak - można wystawiać dla każdej sprzedaży dla osób prywatnych rachunki, ale nie ma takiego obowiązku. Tak jak napisał kolega wyżej, można też stosować dowody wewnętrzne.

  3. Datą przychodu w opisanych sytuacjach będzie data wpływu pieniędzy na konto, jeżeli ta czynność nastąpi jako pierwsza. Jeżeli paczka pójdzie za pobraniem, jako datę przychodu traktowałbym datę wydania towaru kurierowi.

  4. Proszę zajrzeć do sklepu z artykułami biurowymi. Prawdopodobnie będą mieć gotowca - ewidencję sprzedaży bezrachunkowej.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • magdalena.m

  Dodano 2014-01-22 23:16 przez magdalena.m

  Sprzedaż na allegro. Faktura czy paragon dla osób fizycznych a zmiany VAT 2014

  Witam,
  jestem sprzedawcą w sklepie internetowym oraz na allegro. Do końca 2013 roku po otrzymaniu zapłaty na konto/lub konto payU (po wcześniejszej konsultacji z księgową), wystawiałam fakturę na osobę fizyczną. Jednak po zmianach od stycznia 2014 roku nie wiem, czy nadal jest to dozwolone, czy mam ...

 • lpkwiecinski

  Dodano 2014-01-13 14:08 przez lpkwiecinski

  Zatrudnienie pracownika do sprzedaży, zestawienia a ewidencjonowanie wpłat

  Witam,
  posiadam kilka pytań odnośnie prowadzenia działalności gospodarczej.Jestem świeżo po otwarciu jednoosobowej działalności i bardzo prosiłbym o pomoc.
  1. Sytuacja wygląda tak, że zajmuję się sprzedażą na allegro. Sam posiadam kilka kont/sklepów, z których prowadzę sprzedaż. Chciałbym zatrudnić ...

 • Luknu2

  Dodano 2018-09-26 19:55 przez Luknu2

  Jakie rachunki mogę wystawiać na ryczałcie?

  Witam, mam jednoosobową firmę budowlaną. Jestem na ryczałcie 5,5%. Teraz chcę sprzedawać produkty na allegro metoda dropshippingu.
  Moje pytanie: jakie rachunki mogę wystawiać za sprzedaż będąc na ryczałcie?

 • aniaal

  Dodano 2014-11-12 09:20 przez aniaal

  Allegro - ryczałt 3%

  Witam,
  od miesiąca prowadzę sprzedaż odzieży na allegro - ryczałt 3% i z związku z tym mam pytanie. Dnia 31 października klient zakupił ode mnie towar, wpłacił pieniądze przez PayU tego samego dnia, a na moim koncie były dopiero 3 listopada.
  Teraz nie wiem, czy powinnam wpisać to do ewidencji sprzed...

 • svenson02

  Dodano 2014-05-16 19:37 przez svenson02

  Sprzedaż wysyłkowa w 2014 roku Co powinno znaleźć się na fakturze przedsiębiorcy zwolnionego z VAT?

  Dzień dobry,
  jestem na ryczałcie, prowadzę ewidencję przychodów, która jest jednocześnie ewidencją sprzedaży na potrzeby zwolnienia z VAT. 
  Prowadzę sklep internetowey i sprzedaż na Allegro, gdzie do każdej transakcji wystawiam rachunek (czyli wg. dzisiejszej terminologii fakturę). I mam kilka pytań...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Częsta sprzedaż w internecie (na allegro) z podatkiem VAT

  Częsta sprzedaż w internecie (na allegro) z podatkiem VAT

  Sprzedaż rzeczy prywatnych nie jest co do zasady objęta podatkami. Zbyt częste zawieranie transakcji może jednak doprowadzić do uznania takiego działania przez fiskusa jako działalności gospodarczej. Szczególnie na baczności muszą mieć ...

 • Organy podatkowe ustalą sprzedaż na aukcjach internetowych

  Organy podatkowe ustalą sprzedaż na aukcjach internetowych

  Każdy ruch w internecie zostawia większy bądź mniejszy ślad. Wie o tym w zasadzie każdy. O tej żelaznej regule zdaje się jednak często zapominamy, gdy nie robimy nic „nielegalnego”. Przykładem jest tutaj sprzedaż internetowa. Wielu ...

 • Carrefour sprzedaje na Allegro

  Carrefour sprzedaje na Allegro

  Wybrane hipermarkety Carrefour wystawiły na aukcjach na Allegro sprzęt AGD i TRV w atrakcyjnych cenach.

 • Dyrektywa DAC7 - co warto wiedzieć?

  Dyrektywa DAC7 - co warto wiedzieć?

  Dyrektywa DAC7 to ostatnio gorący temat dotyczący transakcji wykonywanych w internecie. Nakłada ona na platformy elektroniczne obowiązek przekazywania do administracji skarbowej danych o czynnościach takich jak np. sprzedaż towarów lub ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii e-Biznes

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania