eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / Sprzedaż › Czy muszę zapłacić podatek za sprzedaną nieruchomość przed upływem 5 lat?


2013-03-10 18:35 autor: Elizabeth

11 598 odsłon

Czy muszę zapłacić podatek za sprzedaną nieruchomość przed upływem 5 lat?

Odziedziczona 1/2 nieruchomości po zmarłym bracie w dniu 30.06.2009 r. z podatku byłam zwolniona, natomiast w dniu 28.02.2013 r. sprzedałam swoją 1/2 i po bracie.

Jaki muszę zapłacić podatek i jaki druk wypełnić do Urzędu Skarbowego, ponieważ w przypadku 1/2 po bracie nie minęło 5 lat, które ponoć obowiązuje. Kto oblicza ten podatek i w jakim terminie trzeba się rozliczyć, czy to obowiązuje do 2 lat? Dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-11 13:59 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych są to nie więcej niż dwa lata. Okres ten liczy się jednak od końca roku, w którym nieruchomość została sprzedana. Podstawowym warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest złożone w terminie zeznanie podatkowe. Do rozliczenia dochodu ze sprzedaży nieruchomości nabytych po 1 stycznia 2009 r. służyć będzie zupełnie nowy druk: PIT-39. Jego konstrukcja nie odbiega od innych formularzy podatkowych. Trzeba m.in. podać dane identyfikacyjne i adresowe oraz obliczyć zobowiązanie podatkowe. Dla osób, które chcą skorzystać z nowej ulgi mieszkaniowej, złożenie odpowiednio wypełnionego PIT-39 jest jednoznaczne z deklaracją, iż dana osoba wyda w okresie dwóch lat pieniądze na cele wymienione w ustawie. Korzysta więc z przewidzianego zwolnienia. Nie trzeba składać w tym celu żadnych innych oświadczeń – wystarczy złożyć w terminie PIT-39. W rubryce nr 26 będzie się wpisywać kwotę dochodu zwolnionego z podatku na podstawie art 21 ust. 1 pkt 131 ustawy, a więc na własne cele mieszkaniowe. To wystarczy, by nie płacić podatku.

  Poniżej link doi listy wydatków stanowiących wydatki na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu ustawy:

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-11 15:33 autor odpowiedzi: Elizabeth

  Bardzo dziękuję za odpowiedź, to mi wystarczy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-11 21:11 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Dodam, że w Pani przypadku PIT-39 należy złożyć do końca kwietnia 2014 r.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Aga137

  Dodano 2013-05-22 13:23 przez Aga137

  Sprzedaż mieszkania dziedziczonego przed upływem 5 lat

  Witam,
  Odziedziczyłam mieszkanie po dziadku w 2008 r. Wg prawa mogę bez podatku sprzedać je po 1 stycznia 2014 r., bo inaczej zapłace podatek 19%. Czy jest jakaś metoda, żeby uniknąć zapłaty podatku? Np. kupując od razu mieszkanie, po sprzedaży tego? Nie jestem w nim zameldowana, co pewnie byłoby ko...

 • qwe58

  Dodano 2013-03-05 17:46 przez qwe58

  Podatek od sprzedaży spadku a przeznaczenie na cele mieszkaniowe

  witam!
  mam następujące pytanie, ojciec zmarł w 2009 roku, w kwietniu 2010 r. doszło do podziału z rodzeństwem i mamą tego spadku. Odziedziczyłam działkę budowlaną, którą sprzedałam w kwietniu 2011 r. W urzędzie skarbowym oświadczyłam, że zamierzam pieniądze przeznaczyć na cele mieszkaniowe.
  Moje pyt...

 • Ciekawa

  Dodano 2013-04-08 10:16 przez Ciekawa

  Jak obliczyć przychód do opodatkowania od sprzedaży mieszkania?

  W roku 2004 zmarł mój ojciec. W spadku po nim przypadła mi 1/3 połowy mieszkania, pozostałe 2/3 odziedziczyły siostra i mama, która była właścicielką drugiej połowy mieszkania i mieszkała tam aż do śmierci w 2010 roku. Po śmierci mamy reszta  mieszkania przypadła po połowie mnie i mojej siostrze.
  W ...

 • Felicyty

  Dodano 2013-03-23 11:16 przez Felicyty

  Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku i przeznaczenie pieniędzy na remont nie swojego domu?

  Czy pieniądze otrzymane za sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku mogę przeznaczyć na remont domu, który nie jest mój? (dom mama zapisała mi w testamencie)
  Albo czy pieniądze te mogę przeznaczyć na budowę domu na działce siostry (swoją sprzedaję, bo jest w niekorzystnej dla mnie lokalizacji).

 • arlekin34

  Dodano 2013-03-20 09:25 przez arlekin34

  Jak rozliczyć zbycie nieruchomości?

  Otrzymałam część spadku po zmarłej matce w 2008 roku, tzn. część gospodarstwa po matce zostało podzielone na części: ojca i sześcioro dzieci. Teraz w 2012 roku sprzedaliśmy jedną działkę i rozumiem że muszę tę swoją część rozliczyć.
  Za działkę otrzymaliśmy 50 tys. zł. Na ojca przypada połowa i 1/4 z...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Jak sprzedać nieruchomość bez podatku?

  Jak sprzedać nieruchomość bez podatku?

  Sprzedaż nieruchomości może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku. Sprzedawca w ten sposób osiąga bowiem przychód, który co do zasady jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) lub odpowiednio podatkiem ...

 • Sprzedaż nieruchomości w PIT-39 za 2020 r.

  Sprzedaż nieruchomości w PIT-39 za 2020 r.

  Sprzedałeś w 2020 r. swoją prywatną nieruchomość przed pięcioma laty od jej nabycia? Pamiętaj, że do końca kwietnia 2021 r. musisz rozliczyć się z tej transakcji z fiskusem. Sprzedaż nie zawsze jednak oznacza zapłatę podatku ...

 • Podatek dochodowy: darowizna i sprzedaż nieruchomości wśród małżonków

  Podatek dochodowy: darowizna i sprzedaż nieruchomości wśród małżonków

  Na potrzeby PIT nabycie nieruchomości następuje w momencie, kiedy ta trafia do majątku wspólnego małżonków. Późniejsza darowizna między małżonkami pozostającymi we wspólności majątkowej małżeńskiej, przenosząca składnik ...

 • Podatek od sprzedaży nieruchomości: nowe przepisy działają wstecz?

  Podatek od sprzedaży nieruchomości: nowe przepisy działają wstecz?

  Odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i garażu w 2019 r., nabytych w spadku po zmarłej z w roku 2017, nie stanowi źródła przychodów w podatku dochodowym – uznał Dyrektor Krajowej Informacji ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania