eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / Sprzedaż › Podatek od wzbogacenia za sprzedaż mieszkania


2015-02-23 12:52 autor: konto usunięte

3 655 odsłon

Podatek od wzbogacenia za sprzedaż mieszkania

Czy jest w stanie mi jakaś mądra głowa pomóc w następującym problemie:

Zakupiłem w 2009 roku mieszkanie za cenę 136000 zł. Na mieszkanie to wziąłem 95000 zł kredytu hipotecznego resztę pokryłem ze środków własnych. 
W tym samym roku (2009) sprzedałem to mieszkanie za kwotę 222000 zł i spłaciłem kredyt (z odsetkami 110000 zł).

W 2010 roku kupiłem mieszkanie za 255000 zł (95000 wpłaciłem ze środków własnych, natomiast na resztę musiałem zaciągnąć kredyt hipoteczny. W chwili obecnej mam problem z Urzędem Skarbowym, ponieważ twierdzi on, że w ciągu 2 lat wydałem tylko 95000 zł na cele mieszkaniowe, nie uwzgędniając zaciągniętego kredytu.

Czy zatem takie stanowisko US jest poprawne? Proszę o jakieś odnośniki do wyroków NSA lub innych interpretacji tego problemu. W mojej opinii nie powinienem wcale zapłać podatku.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-02-23 19:33 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Tak - organy podatkowe zabraniają potraktowania jako celu mieszkaniowego spłaty kredytu zaciągniętego na zbywane mieszkanie. Wskazują bowiem, że w takim przypadku podatnikbodliczałby dwukrotnie ten sam wydatek raz jako poniesiony na zakup lokalu mieszkalnego (czyli koszt uzyskania przychodu), a drugim zaś razem jako wydatek na spłatę kredytu, który finansował ten właśnie zakup (jako zwolnienie z podatku w postaci wydatkowania uzyskanych pieniędzy na własne cele mieszkaniowe).
    Przykład takiej interpretacji http://www.podatki.egospodarka.pl/108046,Ulga-mieszkaniowa-a-splata-kredytu-na-sprzedawane-mieszkanie,1,70,1.html

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-02-24 12:35 autor odpowiedzi: konto usunięte

    no tak, ale nie chodzi o kredyt na zbywane mieszkanie bo tu odliczam koszty, czyli cenę zakupu mieszkania, ale kredyt na nowo kupione mieszkanie. Skoro nie miałem środków na zakup nowej nieruchomości to zmuszony byłem zaciągnąć kredyt. Urząd próbuje mi wcisnąć że jeżeli kupiłem mieszkanie za 255000 a ze środków własnych wpłaciłem 95000, bo tylko tyle  miałem po spłacie kredytu na sprzedawane mieszkanie (resztę stanowi kredyt) to tak naprawdę na cele mieszkaniowe wydałem tylko 95000 a nie 255000. 
    Czy jest Pan w stanie się do tego ustosunkować?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-02-26 08:05 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Czyli mówimy o spłacie kredytu zaciągniętego w roku 2010 jako wydatkowanie na cel mieszkaniowy.
    Tutaj ustawodawca nakłada dodatkowy warunek. Otóż, aby spłata kredytu mieszkaniowego mogła być uznana za cel mieszkaniowy, kredyt taki musi zostać zaciągnięty przed uzyskaniem przychodu ze sprzedaży mieszkania.
    Pozwolę sobie przytoczyć bezpośrednio z ustawy:

    2)   wydatki poniesione na:
    a)  spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na cele określone w pkt 1,
    b)  spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,
    c)  spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b
    - w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30;
    Samo zaciągnięcie kredytu na zakup mieszkania nie jest celem mieszkaniowym. Celem takim jest jego spłata.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Ziebotta

    Dodano 2019-07-27 11:52 przez Ziebotta

    Ulga podatkowa na cele mieszkaniowe

    Dzień dobry,sprzedaję mieszkanie za 340 tys. zł, które kupiłem rok temu z kredytem hipotecznym. Koszt kupna, podatki to 265 tys. zł, więc dochód jest ok. 75 tys. zł.Z aktualnej sprzedaży 200 tys. zł idzie dla banku na spłatę hipoteki i 140 tys. zł dla mnie. Kupuję od razu większe mieszkanie na własn...

  • kasia52

    Dodano 2015-08-09 13:54 przez kasia52

    Podatek od sprzedaży nieruchomości wcześniej niż 5 lat

    Witam serdecznie wszystkich odwiedzających,mam pytanie odnoście sprzedaży nieruchomości wcześniej niż 5 lat.Zakupiłam mieszkanie w 2011 roku od spółdzielni, we wrześniu 2012 roku aktem notarialnym została zapisana umowa przeniesienia własności. Przed odbiorem mieszkania zaciągnęłam kredyt hipoteczny...

  • basiawwo

    Dodano 2014-07-17 19:25 przez basiawwo

    Podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat

    Witam,
    posiadam mieszkanie zakupione w 2011 roku. Kredyt jest hipoteczny i wynosi na dzień dzisiejszy do spłacenia 188000 zł.
    Sprzedajemy mieszkanie za 205000 zł i za jaką kwotę będziemy musieli zapłacić podatek od nieruchomości? Ile on wyniesie?

  • Zbyszek333

    Dodano 2016-02-01 16:12 przez Zbyszek333

    Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat od jego kupna, a spłata kredytu na nowe mieszkanie

    W dniu 15.01.2013 r. wspólnie z żoną sprzedaliśmy mieszkanie za kwotę 130 000 zł przed upływem pięciu lat od chwili jego nabycia. Drugie mieszkanie kupiliśmy 29.01.2013 r. za 160 000 zł. Na zakup ten przeznaczyliśmy 110 000 zł ze sprzedaży poprzedniego mieszkania, a na brakujące 50 000 zł zaciągnęli...

  • filiprosl

    Dodano 2015-01-20 23:52 przez filiprosl

    Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat

    Witam,w październiku 2013 sprzedałem mieszkanie przed upływem 5 lat. W kwietniu 2014 złożyłem PIT-39 z informacją, że chcę to przeznaczyć na cele mieszkaniowe.Doczytałem się, że mam 2 lata na kupno mieszkania itd., ale te 2 lata liczyć mam od daty zbycia mieszkania, czy od końca roku? Czy jeżeli w t...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania