eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Zasiłek opiekuńczy w przypadku choroby niani


2013-09-16 14:58 autor: maja80

3 255 odsłon

Zasiłek opiekuńczy w przypadku choroby niani

Witam,

ostatnio zmieniły się przepisy dotyczące wypłaty zasiłku opiekuńczego i usprawiedliwienia nieobecności pracownika w przypadku choroby niani. Pracodawca wymaga w takiej sytuacji oprócz wypełnienia Z-15 zwolnienia (lub oświadczenia) lekarskiego od niani. Ja wyczytałam, że wystarczy oświadczenie pracownika. Jaka jest rzeczywista podstawa do usprawiedliwienia nieobecności i wypłaty zasiłku opiekuńczego?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-09-16 19:30 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli niania jest zatrudniona i są odprowadzane dobrowolne składki na ubezpieczenie chorobowe to niania ma prawo do zasiłku chorobowego.Pracodawca dołącza L-4 oraz  zaświadczenie wystawione na druku ZUS Z-3. Natomiast zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał rodzicom w przypadku choroby niani, z którą rodzice zawarli umowę uaktywniającą na podstawie art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Jeżeli chodzi o udokumentowanie to można przedłożyć pracodawcy zwolnienie od lekarza.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • JolaM1986

  Dodano 2021-11-10 10:47 przez JolaM1986

  Czy należy mi się zasiłek opiekuńczy na chore dziecko

  Dzień dobry. Od wt do pt dostałam zwolnienie lekarskie na dziecko. Czy będzie należała mi się wypłata zasiłku, jeśli mąż w tym czasie pracował cały tydzień (od pon do pt) na nocną zmianę a ja we wtorek  pracowałam w godz. 11.30, a od środy do pt na 6.30-11.30.

 • EdytaMc

  Dodano 2015-04-30 18:29 przez EdytaMc

  Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko

  Witam,
  czy ojcu dziecka przysługuje zasiłek opiekuńczy, jeśli dziecko było chore przez 3 tygodnie?
  Do oświadczenia do celów wypłaty zasiłku opiekuńczego należy dołączyć tylko druk zwolnienia od pediatry? Matka w tym czasie przebywała na zwolnieniu, więc dzieckiem zająć się nie mogła.

 • topgirl

  Dodano 2013-12-08 08:25 przez topgirl

  Opieka nad chorym mężem a umowa próbna

  Chciałabym wiedzieć czy przysługuje mi urlop (ile dni) na opiekę nad mężem, który będzie miał operację i zwolnienie L4, jeśli zmieniłam pracę i w tym czasie w nowej pracy będę zatrudniona na umowie próbnej na 3 miesiące? W nowej pracy będę pracować dopiero ok. 2 tygodnie.

 • marzenasz1

  Dodano 2013-10-02 09:34 przez marzenasz1

  Agencja pracy tymczasowej, ciąża a zwolnienie lekarskie

  Witam,
  jestem zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej na umowę o pracę. Zaszłam w ciążę (6. tydzień) i od dziś jestem na L4 do 16 października. Potem będę miała dalszy ciąg zwolnienia, umowa kończy mi się 9 października i nie wiem co dalej z moim zwolnieniem.
  Gdzie je mam dostarczać, skoro 9-teg...

 • moniab

  Dodano 2013-09-09 19:49 przez moniab

  Zasiłek chorobowy w dwóch firmach na L4 w ciąży

  Witam serdecznie,
  od roku pracuję na umowę o pracę w jednej firmie, a miesiąc temu podjęłam drugą pracę również na umowę o pracę. Kilka dni temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży i mam obawy przed ewentualnym pójściem na L4. Nie nastąpi to w ciągu miesiąca... ale może przyjść czas, że nie dam rady...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad chorym

  Zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad chorym

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że z ubezpieczenia chorobowego możemy korzystać nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy chorzy, ale także wtedy, kiedy musimy zaopiekować się bliskim chorym. Wówczas przysługuje nam zasiłek ...

 • Pobyt dziecka w szpitalu a zasiłek opiekuńczy

  Pobyt dziecka w szpitalu a zasiłek opiekuńczy

  Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownicy zwolnionej od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat.

 • Za czas nauki zdalnej dodatkowy zasiłek opiekuńczy

  Za czas nauki zdalnej dodatkowy zasiłek opiekuńczy

  Od dziś - 20 grudnia 2021 roku do 9 stycznia 2022 roku szkoły będą pracować w trybie zdalnym. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że za ten okres rodzicom i opiekunom dzieci do lat 8 przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

 • Zawieszone lekcje tylko w jednej klasie? Zasiłek opiekuńczy przysługuje

  Zawieszone lekcje tylko w jednej klasie? Zasiłek opiekuńczy przysługuje

  Wciąż niestabilna sytuacja epidemiczna powoduje, że szkoły i przedszkola pracują w trybie częściowo zdalnym. Zamykane są poszczególne klasy czy oddziały przedszkolne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja rodziców, że również w ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania