eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Jak wygląda sytuacja z zasiłkiem?


2022-01-06 12:57 autor: Tomi1994

9 150 odsłon

Jak wygląda sytuacja z zasiłkiem?

Żona zaczęła pracę w połowie Grudnia. Okazało się, że jest w ciąży. Dostała umowę do końca lutego. Mówi, że da radę popracować do końca stycznia. Potem chce iść na zwolnienie.

Teoretycznie umowa powinna zostać wydłużona do dnia porodu. Czy potem należy się zasiłek macierzyński? Czy wniosek o taki zasiłek trzeba składać samemu czy robi to pracodawca?

Ostatnie pytanie dotyczy tego, ile czasu może potrwać pobieranie takiego zasiłku. A i jeszcze kwestia czy ZUS się nie przyczepi, że po tak krótkim okresie żona idzie na zwolnienie bo jest w ciąży?

Pytanie zaktualizowano 2022-01-06 21:05

Żona cały czas normalnie pracuje. Odbija się w sytsemi. Podpisuje listę. Jwts na kamerach. Czy w takim wypadku są podstawy do podważenia całej sytuacji i prawa do zasiłku?

Pytanie zaktualizowano 2022-01-11 16:31

Czy Pani zdaniem żona pod koniec stycznia powinna poinformować pracodawcę o ciąży tuż przed zwolnieniem. Czy mówić że dopiero się dowiedziała o ciąży? Czy nic nie mówić i iść od razu na zwolnienie? Żona przepracuje tak naprawdę 1,5 miesiąca więc jest też pytanie czy ten ZUS nie podważy tego. Jednak z drugiej strony żona naprawdę chciała pracować i faktycznie pracuje. Wykonuje swoje obowiązki, normalnie się odbija w pracy. Do tego jest też tam monitoring, na którym widać że faktycznie pracuje. Czy da się coś takiego podważyć?

Pytanie zaktualizowano 2022-01-17 09:54

A jeszcze zapytam o zasiłek. Żona teraz dostanie zwolnienie i poza tym nic nie musi robić? W którym momencie i czy w ogóle musi składać wniosek o zasiłek. Pracodawca teoretycznie składa dokumenty do ZUS jednak umowa w dniu porodu zostanie rozwiązana. Czy żona musi coś dostarczyć pracodawcy i on składa wniosek czy żona składa aby mieć te 52 dni zasiłku. Jak to wszystko zrobić. Byłaby Pani w stanie przedstawić krok po kroku. Z góry bardzo dziękuję

Pytanie zaktualizowano 2022-01-19 14:02

A czy prosić lekarza przy wystawianiu zwolnienia o zaświadczenie o planowanym terminie porodu. Chodzi mi o to żeby pracodawca wiedział do kiedy wydłużyć umowę

Pytanie zaktualizowano 2022-01-19 18:52

Dopytam jeszcze w takim razie o ten wniosek który Pani wspominała żeby złożyć po urodzeniu dziecka o urlop macierzyński i jednocześnie rodzicielski do 21 dni po porodzie. Czy to faktycznie ma być określenie urlop skoro żona nie będzie już pracownica tej firmy gdyż umowa zostanie rozwiązana w dniu porodu. Czy tam nie powinno być określenie zasiłek macierzyński i rodzicielski?

Pytanie zaktualizowano 2022-01-31 10:42

Czy jeśli żona dostanie w środę zwolnienie to powinna w środę pomimo drogi elektronicznej poinformować telefonicznie o ciąży? Jeżeli tak to wystarczy poinformować kierowniczkę czy trzeba do kogoś wyżej dzwonić?

Pytanie zaktualizowano 2022-07-21 10:29

Jakiś czas temu zadałem pytanie odnośnie zasiłku macierzyńskiego i przejścia na zwolnienie po półtorej miesiąca pracy. Umowa została wydłużona do dnia porodu. Żona złożyła wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski który pracodawca już były przekazał do ZUS. ZUS przysłał pismo w którym stwierdził że potrzebuje więcej czasu niż 30 dni żeby sprawdzić czy pracownica podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu w tym chorobowemu. Czy to oznacza że żona nie dostanie zasiłku ? Normalnie pracowała te półtora miesiąca

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2022-01-06 16:13 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Z zasiłku macierzyńskiego Pańska żona będzie mogła skorzystać, jeżeli na dzień zatrudnienia będzie osobą ubezpieczoną (ubezpieczenie chorobowe). Po rozwiązaniu umowy o pracę była pracownica nie jest uprawniona do urlopów związanych z rodzicielstwem, ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający tym urlopom. Wniosek o wypłatę tego zasiłku za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego przekazuje do ZUS pracodawca. Z kolei była pracownica może wystąpić do ZUS o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego. Zasiłek macierzyński można pobierać w sumie przez 52 tygodnie. 
  "Czy ZUS się nie przyczepi"? Jest spore prawdopodobieństwo, że wystosuje pismo do pracodawcy z prośbą o odpowiedzi na wiele pytań. Celem będzie zbadanie, czy umowa o pracę nie została zawarta po to, by pracownica uzyskała zasiłek. Tak się stać może, ale nie musi.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2022-01-06 23:02 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Czy są podstawy do podważenia ocenia ZUS. Niepotrzebnie napisałam, że "jest spore prawdopodobieństwo". ZUS raczej bada przypadki niezdolności do pracy, które następują po dniach od zatrudnienia niż te po miesiącach. W przypadku Pańskiej żony byłabym spokojna.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2022-01-11 17:12 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Pracownica nie ma obowiązku informować pracodawcy o swoim stanie. Istnieje jedynie obowiązek informacyjny dotyczący zwolnienia lekarskiego (pomimo jego obecności na Platformie Usług Elektronicznych pracodawcy). Gdyby jednak żona chciała korzystać z przywilejów dotyczących ciężarnych (np. brak pracy w nadgodzinach, możliwość wyjścia na badania w trakcie dnia pracy..) lub charakter jej pracy mógłby być szkodliwy dla zdrowia jej lub dziecka, ten fakt należąłoby z pewnością zgłosić i prawdopodobnie dostarczyć zaświadczenie od lekarza.

  Nie wspomniał Pan z jakim typem umowy o pracę mamy do czynienia i w którym miesiącu ciąży jest Pana żona. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy "Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu."

  Co do ZUS, stawiałabym, że tej kontroli nie będzie. Ścigają raczej przypadki przejścia na zwolnienie lekarskie zaraz po zatrudnieniu niż w ciągu miesiąca czy półtorej.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2022-01-17 19:38 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Jeżeli zwolnienie lekarskie uznajemy za pkt pierwszy listy i zakładamy, że umowa zostanie przedłużona do dnia porodu, to kolejne kroki będą następujące:
  2. Poinformowanie pracodawcy o wystawionym zwolnieniu lekarskim. Pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później niż w drugim dniu nieobecności.
  3. Poród i rozwiązanie umowy.
  4. Złożenie do pracodawcy wniosu o urlop macierzyński i rodzicielski (najlepiej obydwa od razu, żeby to później nie umknęło) wraz z aktem urodzenia dziecka w ciągu 21 po porodzie. Wzór wniosku/wniosków powinien być dostępny w kadrach wraz z oświadczeniem drugiego rodzica, że w tym czasie nie będzie korzystał z tego uprawnienia (bywa, że wszystko można wykazać na jednym druku.
  5. Pracodawca wystawia Z-3 i wraz z wnioskiem/wnioskami pracownicy lub ich kopią zgodną z oryginałem przekazuje do ZUS zgodnego z miejscem zamieszkania pracownicy. Tu trzeba się uzbroić w cierpliwość. ZUS wypłaca zasiłki w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków, dlatego nie należy z zwlekać ze złożeniem wniosku/wniosków do pracodawcy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2022-01-19 16:19 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Pracodawca powinien przedłużyć umowę do faktycznego dnia porodu. Należy go zatem niezwłocznie poinformować o tym fakcie. Zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu zawiera datę teoretyczną, która nie zawsze pokryje się z rzeczywistością.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2022-01-20 08:59 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Nazewnictwo nie jest ważne. Pracownica prosi pracodawcę o wniosek o urlop macierzyński/rodzicielski i taki dokument wypełnia, a pracodawca ten sam dokument przekazuje do ZUS.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2022-07-22 13:55 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Mogę jedynie stwierdzić, to co Pan już wie, czyli, że ZUS po prostu potrzebuje więcej czasu. Czym to jest spowodowane, mogę się jedynie domyślać i to bez 100% pewności. ZUS cierpi na brak rąk do pracy i możliwe, że zasypany sporą ilością wniosków, nie jest w stanie odpowiedzieć na nie w terminie, a nawet gdyby chciał dokładniej sprawdzić okres zatrudnienia Pańskiej żony i "uczciwość" wykonywania pracy w tym czasie, to po prostu wystosuje do pracodawcy szereg pytań, na które on odpowie i po kłopocie. Skoro żona uczciwie pracowała, to nie ma się o co martwić. Jeżeli w piśmie ZUS podano dane kontaktowe do osoby, która je przygotowała, zawsze mogą Państwo o to dopytać u źródła i uzyskać konkretną odpowiedź. My tutaj możemy jedynie spekulować.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Moniaa24

  Dodano 2020-07-29 14:42 przez Moniaa24

  Czy umowa podczas zwolnienia L4 w trakcie ciąży może zostać przedłużona

  Z końcem roku kończy mi się umowa o pracę, będę wtedy gdzieś w 7msc ciąży i prawdopodobnie na L4. Czy jest taka możliwość prawna, aby pracodawca przedłużył mi umowę w trakcie zwolnienia lekarskiego?
  Co jeśli umowa wygaśnie w dniu porodu? Czy będą mi przysługiwały świadczenia z urlopu macierzyńskiego...

 • LeonaLewis19

  Dodano 2018-02-23 17:32 przez LeonaLewis19

  L4 kat. B (ciąża ) a umowa o pracę na czas określony

  Witam,obecnie jestem w 7. tygodniu ciąży i ze względu na mój zawód (nauczyciel wczesnoszkolny), przeszłam na zwolnienie lekarskie kat B. Umowa o pracę jest na czas określony tj. do 31.08.2018, termin porodu jest na początek października.Moje pytanie brzmi: czy jestem chroniona i mój pracodawca jest ...

 • Tomi1994

  Dodano 2021-12-01 17:57 przez Tomi1994

  Czy umowa nie zostanie uznana za pozorną?

  Moja żona dowiedziała się, że jest w 10 tyg. ciąży. Jest osobą bezrobotną. Urząd Pracy znalazł jej pracę sprzątaczki, którą zamierza podjąć. Nie chciałaby informować pracodawcy o ciąży. Chciałaby popracować miesiąc czy dwa i pójść na zwolnienie. Prawdopodobnie dostanie umowę na okres próbny 3 miesię...

 • Ania1991

  Dodano 2021-04-08 18:06 przez Ania1991

  Nowa praca a ciąża

  Witam, mam pytanie nie wiem co zrobić. Zrezygnowałam z zasiłku rehabilitacyjnego, ponieważ dostałam nową pracę w firmie cateringowej. Po tygodniu od podpisania umowy okazało się, że jestem w ciąży. Umowa podpisana na 3 miesiące. Może ktoś poradzi mi co zrobić w tej sytuacji.

 • Cik23

  Dodano 2020-03-27 09:00 przez Cik23

  Koniec umowy a ciąża

  Witam serdecznie, proszę o poradę, jestem obecnie zatrudniona na umowę o pracę na czas określony, umowa zawarta jest do końca marca bieżącego roku. Jak się okazało jestem w 6. tygodniu ciąży.
  Co w przypadku gdyby pracodawca nie przedłużył umowy? A co w przypadku gdybym poszła do lekarza i dostała zw...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Prawo do zasiłku z ZUS także dla płatników z ratami

  Prawo do zasiłku z ZUS także dla płatników z ratami

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 16 grudnia 2022 roku prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje także płatnikom z odroczonym terminem płatności składek lub ...

 • Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Ojcowie coraz częściej korzystają z prawa do zasiłku macierzyńskiego. ZUS przypomina, że tatusiowie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Najczęściej korzystają z tego ostatniego.

 • Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży

  Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży

  Wiele wątpliwości budzi fakt likwidacji firmy lub ogłoszenia upadłości a ochrony kobiet w ciąży. Pytania jakie się nasuwają, to kto zapłaci za zwolnienie chorobowe i czy kobieta w takiej sytuacji pozostaje bez środków do życia. Na ...

 • Zasiłek macierzyński na nowych zasadach. Znika luka prawna

  Zasiłek macierzyński na nowych zasadach. Znika luka prawna

  Niebawem zlikwidowana zostanie luka prawna, która dotychczas pozwalała "przedsiębiorczym" przyszłym mamom w łatwy sposób uzyskać bardzo wysoki zasiłek macierzyński. Niestety okazało się, że potrzebne zmiany uderzyły również w osoby ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania