eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Ulga dla klasy średniej


2022-01-04 08:43 autor: Niki2010

2 126 odsłon

Ulga dla klasy średniej

Jestem nauczycielem, zarabiam 5731 zł brutto miesięcznie. Otrzymuje wynagrodzenie z góry na początku każdego miesiąca. Nie złożyłam wniosku o nienaliczanie ulgi dla klasy średniej, gdyż mieszczę się w tych widełkach od 5701 miesięcznie brutto.

Dostałam pensję za styczeń i kompletnie nic się w niej nie zmieniło, a powinna chyba być naliczana na nowych zasadach. Ile powinnam dostawać obecnie wypłaty przy tym Nowym Ładzie i dlaczego kompletnie nic się u mnie nie zmieniło?

Czy to źle że nie złożyłam tego wniosku o rezygnację z ulgi?
Bardzo proszę o pomoc

Pytanie zaktualizowano 2022-01-04 20:03

I jeszcze jedna kwestia, co w sytuacji gdy pójdę na L4 i w danym miesiącu dochody spadną mi poniżej 5701 zł? Czy muszę wtedy oddać jakąś konkretną kwotę czy ulgę za cały rok?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2022-01-04 17:42 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Rzeczywiście Pani wynagrodzenie sprzed 2022 i po Nowym Roku nie ulegnie zmianie ze względu na zastosowanie ulgi dla klasy średniej, ale może ulec zmianie w ciągu roku ze względu na inne czynniki (np. dodatkowe przychody, przychody z innych źródeł, zasiłki...). Trudno przewidzieć wszystkie sytuacje, podobnie jak trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy to źle, że nie złożyła Pani wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej. Jej niestosowanie spowodowałoby, że Pani wynagrodzenie netto (przy takiej samej wielkości brutto) co miesiąc byłoby niższe niż w 2021 roku, ale przy rozliczeniu rocznym miałaby Pani gwarancję braku konieczności dopłaty.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • feyde

  Dodano 2022-01-09 19:28 przez feyde

  Ulga dla klasy średniej naliczona do wynagrodzenia za miesiąc grudzień 2021

  Mam wypłaty z dołu, tzn. np. za czerwiec do 10-tego lipca. Rezygnację z ulgi złożyłem w styczniu 2022. Czy firma mogła naliczyć mi ulgę dla klasy średniej w styczniu 2022 za grudzień 2021?
  Zarabiam poniżej 5701 zł brutto. Jakie warunki muszą zaistnieć, żeby groziła mi konieczność zwrócenia ulgi, któ...

 • Sulimczyk

  Dodano 2022-01-10 19:23 przez Sulimczyk

  Ile tak właściwie mam zarabiać?

  Przepraszam z góry, jeśli pytanie jest głupie, ale przeczytałem już dziesiątki artykułów w tym temacie i nigdzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
  Pracuję na pełen etat za najniższą krajową, złożyłem oświadczenie PIT-2, i teraz co tak na dobrą sprawę dało mi złożenie tego oświadczenia i generalnie po...

 • Madzi

  Dodano 2022-01-07 07:34 przez Madzi

  Niepełny etat a Polski Ład. Czy mam składać wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej?

  Witam. Pracuję na 3/4 etatu, moja miesięczna pensja wynosi 2500 zł brutto. W miejscu pracy poproszono nas o wypełnienie wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej, nikt nie jest w stanie mi wyjaśnić, czy ja też powinnam to wypełnić.
  Przy takich zarobkach nie przekroczę 68000 rocznie nawet jeśli...

 • magda4560

  Dodano 2022-02-11 07:30 przez magda4560

  Wynagrodzenie z najniższą krajową a premia uznaniowa

  Witam, mąż ma umowę na najniższą krajową, a teraz szef powiedział, że do wynagrodzenia najniższego wejdzie premia uznaniowa.
  I teraz wszystko będzie musiał podać do ZUSu całe wynagrodzenie. Nie będzie tak, jak zawsze, że wynagrodzenie najniższe a reszta pod stołem, że przez ten polski ład tak jest i...

 • Aks

  Dodano 2022-02-07 18:25 przez Aks

  Polski Ład a wysokość pensji do wypłaty przy zajęciu komorniczym

  Witam.
  Mam umowę o pracę na pełen etat. Pensję mam zajętą przez komornika i zawsze otrzymywałam minimalną krajową, ale pensja za miesiąc grudzień wyniosła około 1770 zł.
  Dział personalny poinformował mnie, że najpierw musieli zapłacić komornikowi, a później pobrać podatek na polski ład. Zdjęcie komo...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania