eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Źle przeprowadzona kontrola pracownika - kontrola L4


2016-09-06 12:29 autor: KamZ

4 190 odsłon

Źle przeprowadzona kontrola pracownika - kontrola L4

Dzień dobry,

ostatnio zachorowałam , i poszłam do lekarza gdzie wystawił mi zwolnienie lekarski na tydzień czasu. W tym dniu od razu poinformowałam pracodawcę o tym fakcie. Na drugi dzień okazało się że, pracodawca wraz z dwoma pracownikami przyjechał do mojego miejsca zamieszkania na "kontrolę".

Wynajmuję mieszkanie (przerobioną piwnicę - wejście przez garaż, jest to mieszkanie niezależne, oddzielne), gdzie nie mam dzwonka ani nie ma jak zapukać - tylko kontakt telefoniczny. Na górze w domku mieszka właścicielka, u której czasem przebywa córka, której zapytali się czy jestem w domu, bo przyjechali po moje zwolnienie, ponieważ jego po prostu od razu nie dostarczyłam. Odpowiedziała, że nie wie i że chyba mnie nie ma, wywnioskowała to po tym, że nie widziała samochodu przy bramie...

Zwolnienie zostało wysłane i dostarczone pocztą kilka dni później. Dziś dostałam pismo od ZUS-u, że płatnik przeprowadził kontrolę dnia następnego po zachorowaniu o konkretnej godzinie, i że nie zastał mnie w domu oraz że muszę u dokumentować gdzie byłam.

I teraz mam pytanie: przeglądając różne fora, wszędzie są informacje, że pracodawca najpierw powinien się do mnie zgłosić pisemnie o wyjaśnienia, ponowić kontrolę, a tu tego nie było i od razu pismo z ZUS-u. Wyczytałam gdzieś, że pracodawca taką kontrolę może przeprowadzić dopiero po otrzymaniu ode mnie zwolnienia, a zwolnienie dostarczyłam w terminie 7 dni od otrzymania, ale to było kilka dni po kontroli już (posiadam potwierdzenie nadania). 

Tu się nasuwa drugie pytanie: czy kontrola została przeprowadzona prawidłowo i czy jest zasadna? Czy odpowiedź osoby, która udzieliła informacji, że nas chyba nie ma jest wiarygodna? Po prostu dlaczego w takiej sytuacji pracodawca nie zadzwonił do mnie, że jest pod domem? Reasumując, co w takiej sytuacji mogę zrobić? Czy pracodawca przeprowadził kontrole prawdiłowo bez wcześniejszego otrzymania zwolnienia, czy miał do tego prawo i czy jest to zasadne? Co z wyjaśnieniami dlaczego mnie nie poprosił? Jak mam to teraz wyjaśnić ZUS-owi, ponieważ wstrzymali wypłatę zasiłku do czasu wyjaśnienia?

Bardzo prosiłabym o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-09-06 21:06 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Pracodawca może dokonać  kontroli na mocy § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r., w przypadku, kiedy zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Jeżeli ZUS wstrzymał zasiłek to nie pozostaje nic innego jak tylko wyjaśnić TAM całąsytuację. Przedstawić dowody oraz ewentualnych świadków. To, czy kontrola była zasadna czy tez nie może ustalić sąd w ewentualnym postępowaniu. Od decyzji ZUSu, jeżeli nie bedzie dla PAni korzystana zawsze można się odwołać.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • AJA

  Dodano 2013-05-07 13:49 przez AJA

  Kontrola zwolnień lekarskich - jak wygląda w praktyce?

  W jaki sposób ZUS wzywa chorego na kontrolę w celu sprawdzenia zwolnienia lekarskiego?
  Czy można się odwołać, jeśli ubezpieczony za późno otrzymał wezwanie, nie stawił się na kontrolę i przez to stracił prawo do zasiłku?

 • Arkadius

  Dodano 2016-08-19 12:33 przez Arkadius

  Czy mogę skontrolować pracownika gdy nie dostałem jeszcze ZUS ZLA?

  Dzień dobry, mam pytanie, czy mogę skontrolować pracownika, który poinformował mnie, że posiada zwolnienie, bo jest chory lecz nie dostarczył mi jeszcze druku ZUS ZLA? Mam takie prawo czy dopiero po otrzymaniu zwolnienia?Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • natulka1

  Dodano 2016-06-03 14:37 przez natulka1

  Płatne L4 czy niepłatne po zmianie pracy?

  Mam pytanie, zwolniłam się z pracy ostatniego kwietnia, a nową pracę zaczęłam 1 maja, więc jest ciągłość. 24 maja poszłam na chorobowe i choruję do dzisiejszego dnia. Czy pracodawca mi wypłaci zasiłek chorobowy?
  Proszę o szybką odpowiedź, dziękuję

 • konto usunięte

  Dodano 2016-04-21 13:33 przez konto usunięte

  Czy dostanę świadczenie chorobowe?

  Byłem na L4 od sierpnia 2015 do stycznia 2016, później poszedłem do innej pracy ale znowu mam takie same problemy ze zdrowiem. Czy jak teraz pójdę na zwolnienie lekarskie na tą samą chorobę itp., to ZUS będzie wypłacał mi świadczenie?

 • Lukasz19841

  Dodano 2017-08-19 09:12 przez Lukasz19841

  L4 a koniec umowy

  Jestem zatrudniony od 29.06 do 31.08 na umowę o pracę, ale z przyczyn choroby poszedłem na L4 od dnia 31.07 i pozostanę do końca umowy lub dłużej. Czy pracodawca wypłaci mi L4 do końca umowy? Czy dłużej jeśli bym nadal miał L4. Czytałem, że jest jakiś czas wyczekiwania.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania