eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Kontrola zwolnień lekarskich - jak wygląda w praktyce?


2013-05-07 13:49 autor: AJA

11 713 odsłon

Kontrola zwolnień lekarskich - jak wygląda w praktyce?

W jaki sposób ZUS wzywa chorego na kontrolę w celu sprawdzenia zwolnienia lekarskiego?

Czy można się odwołać, jeśli ubezpieczony za późno otrzymał wezwanie, nie stawił się na kontrolę i przez to stracił prawo do zasiłku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-05-07 14:01 autor odpowiedzi: zakład Ubezpieczeń Społecznych

  Kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich wykonują w ZUS lekarze orzecznicy. 

  Wyboru zaświadczeń lekarskich do kontroli dokonuje się przy wykorzystaniu systemu informatycznego. Kontrola wykonywana jest również na wniosek komórek organizacyjnych ZUS realizujących wypłatę zasiłków chorobowych, a także pracodawców.

  Wezwanie na badanie w związku z przedmiotową kontrolą wysyłane jest pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Zawiera ono informacje o skutkach niestawiennictwa. Zawiadomienie o terminie badania dokonywane jest również w innych formach, np. elektronicznie, e-mailem (w tym przypadku konieczne jest również wysłanie wezwania na badanie do ubezpieczonego za zwrtonym potwierdzeniem odbioru.

  W razie uniemożliwienia badania, zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy traci ważność od dnia następującego po tym terminie - ZUS wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku. Jeżeli ubezpieczony usprawiedliwi niestawienie się na badanie, uzasadni przyczynę uniemożliwiającą mu odebranie wezwania w terminie - może być wydana decyzja przyznająca prawo do zasiłku.

  Oceń odpowiedź 13 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kruszynka

  Dodano 2013-07-17 21:08 przez kruszynka

  L-4 bezpłatne po operacji kręgosłupa a zwolnienie od innego lekarza

  Od października 2012 r. do stycznia 2013 r. byłam na zwolnieniu lekarskim na przepuklinę kręgosłupa. Miałam skierowanie na operację, ZUS odmówił przyznania zasiłku rehabilitacyjnego, wróciłam do pracy. 12 maja miałam operację, a teraz mam chorobowe, za które nie mam zapłacone, a w ZUS-ie ponownie ka...

 • myszka19

  Dodano 2013-06-21 19:09 przez myszka19

  Zwolnienie lekarskie po zasiłku rehabilitacyjnym. Czy ZUS mi za nie zapłaci?

  Zasiłek rehabilitacyjny zakończył mi się 17 czerwca 2013 r. był przyznany na okres 3-ch miesięcy po 182 dniach choroby. Złożyłam do ZUS o przedłużenie zasiłku chorobowego lecz dostałam odmowę tj. orzeczono, że nie jestem niezdolna do pracy.
  Lekarz prowadzący zaświadczył, iż obecnie jestem chora i ni...

 • Kati

  Dodano 2020-07-27 22:15 przez Kati

  Koniec zwolnienia L4 a polecony z ZUS

  Dobry wieczór dziś dostałam polecony z ZUS awizowany. Zapewne kontrola ZUS. Zwolnienie mi się kończy jutro. Czy muszę go odbierać i co dalej jeśli zostałam wezwana na komisję a wracam do pracy? Proszę o poradę co robić w tej sytuacji?

 • KamZ

  Dodano 2016-09-06 12:29 przez KamZ

  Źle przeprowadzona kontrola pracownika - kontrola L4

  Dzień dobry, ostatnio zachorowałam , i poszłam do lekarza gdzie wystawił mi zwolnienie lekarski na tydzień czasu. W tym dniu od razu poinformowałam pracodawcę o tym fakcie. Na drugi dzień okazało się że, pracodawca wraz z dwoma pracownikami przyjechał do mojego miejsca zamieszkania na "kontrolę". Wy...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-04-10 12:51 przez konto usunięte

  Czy opinia lekarza orzecznika była właściwa?

  Witam,
  objawy choroby zakaźnej (np. półpaśca) wystąpiły dopiero 1. dnia miesiąca X i w tym dniu zgłosiłem się do lekarza epidemiologa, który stwierdził u mnie chorobę zakaźną i wystawił zwolnienie lekarskie. Wcześniej (tj. przed 1. dniem danego miesiąca) nie było żadnych objawów i zapisów w dokument...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania