eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczeniaCzy można dostać kolejne L4 na tę samą chorobę?


2016-09-06 07:10 autor: monika124

3 375 odsłon

Czy można dostać kolejne L4 na tę samą chorobę?

Witam,

w tym roku przebywałem na zwolnieniu lekarskim 182 dni z powodu urazu kręgosłupa. Obecnie po 90 dniach przerwy choruję na tą samą dolegliwość. Bardzo proszę o informację, czy mogę przejść na zwolnienie lekarskie i uzyskać zasiłek w tym wypadku i gdy dolegliwość jest ta sama (spotkałem się z opinią, że jeżeli dolegliwość jest ta sama jest, to niemożliwe gdy choroba ma ten sam kod na L4).

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-09-06 12:29 autor odpowiedzi: Jowita

    W przypadku tego samego schorzenia okres zasiłkowy może być liczony od nowa gdy przerwa pomiędzy ostatnio orzeczoną niezdolnością (popularne L-4) do pracy a kolejną jest dłuższa niż 60 dni.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-09-06 12:37 autor odpowiedzi: monika124

    Dziękuję!

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Pracownik, który zachorował w okresie, gdy wygasła jego umowa o pracę, ma prawo do zasiłku chorobowego, jeśli otrzymał eZLA wciągu 14 dni po ustaniu zatrudnienia. Powinien on jednak poinformować lekarza wystawiającego zwolnienie o ustaniu ...

1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zmieniły się zasady liczenia długości "chorobowego".

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu zapowiedziano wprowadzenie regulacji mających na celu przejęcie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych obowiązku zapłaty świadczenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy. Zmiana ...

Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby może być powodem zwolnienia z pracy. Do takich praktyk przyznała się w badaniu Grupy Progres "Rynek pracy 360" co 3. firma zatrudniająca pracowników blue collar.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania