eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Umowa zlecenie. Czy mam prawo do zasiłku macierzyńskiego?


2016-07-24 21:40 autor: martyslaw

1 893 odsłon

Umowa zlecenie. Czy mam prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Dzień dobry,

naczytałam się w internecie o tym, ale jeszcze bardziej zgłupiałam. Pracuję na umowę zlecenie (nie opłacam składki chorobowej), do końca roku mam umowę (od stycznia będę miała przedłużoną na kolejny rok).

Chciałabym się dowiedzieć czy przysługuje mi ten zasiłek macierzyński? Na jaki okres, na jakich warunkach? Chciałabym zaplanować ciążę, od kiedy mam zacząć płacić te składki chorobowe, jak długo?

Pogubiłam się w tych przepisach.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-07-24 22:07 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Jeśli nie opłaca Pani składki chorobowej to nie otrzyma Pani zasiłku macierzyńskiego.

  Jeśli chciałaby Pani otrzymać zasiłek macierzyński to musiałaby się Pani zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i opłacać składki co najmniej 90 dni.


  Może Pani jednak nie robić nic i otrzyma Pani świadczenie rodzicielskie w kwocie 1.000 złotych miesięcznie przez rok od daty porodu.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-07-24 22:09 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Po pierwsze, aby dostać zasiłek macierzyński musi Pani opłacać składki chorobowe. W przypadku dobrowolnych składek (tak jak u Pani) zasiłek chorobowy dostane PAni po 3 miesiącach opłacania składek.  Zasiłek macierzyński dostanie Pani jeżeli urodzi w trakcie trwania ubezpieczenia- czyli trwania umowy. Jeżeli nie będzie Pani opłacała składki chorobowej, to po urodzeniu dziecka dostanie Pani zasiłek w wysokości 1000 zł wypłacany przez rok przez opiekę społeczną, tzw kosiniakowe.
  Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2016-07-24 22:10
  To chyba tyle.

  martyslaw skomentował/a odpowiedź 2016-07-25 11:42

  serdecznie dziękuje za informację, rzetelnie, zrozumiale :)

  martyslaw skomentował/a odpowiedź 2016-07-25 11:48

  Jeszcze tylko niech mi Państwo udzielą informacji, czy np gdybym opłacała już tą składkę chorobową min. 90dni, i zaszłabym w ciążę, umowa kończy mi się ostatniego grudnia. To wówczas mam wypłacane świadczenie tylko do końca roku? i co dalej? mogą mnie zwolnić, gdy bede w ciązy? mogą mi nie przedłużyć umowy na kolejny rok?

  Magdalena Sztuk - doradca podatkowy

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-07-25 16:06

  Niestety pracując na umowę zlecenie prawo nie gwarantuje Pani żadnej ochrony przed zwolnieniem w czasie ciąży. A zatem Pani pracodawca (a raczej zleceniodawca) nie musi przedłużać z Panią umowy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • BlueJasmine

  Dodano 2015-08-25 13:49 przez BlueJasmine

  Jestem rolnikiem i mam umowy zlecenia. Jak urodzę dziecko, to co mi się należy?

  Dzień dobry Forumowicze :)Planuję z mężem dziecko i zastanawiam się, jakie świadczenia mi się należą z tytułu urodzenia dziecka.Muszę dodać, że jeszcze przed ślubiem została przepisana na mnie ziemia rolna i jestem też właścicielem gospodarstwa rolnego - ale nie mamy współwłasności z mężem. On jest ...

 • edytkack

  Dodano 2015-03-07 14:50 przez edytkack

  Umowa zlecenie a prawo do zasiłku macierzyńskiego i chorobowego

  Witam, od 8 stycznia jestem zatrudniona na umowę zlecenie. Umowę mam do 30 kwietnia. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży mam opłacane dodatkowego ubezpieczenie chorobowe. Czy mogę iść na chorobowe i czy będzie mi się należał zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia?

 • laptop

  Dodano 2015-02-09 12:15 przez laptop

  Umowa zlecenia a ciąża

  Witam,posiadając umowę zlecenie z opłaconymi składkami ZUS, jeżeli zajdę w ciążę, a termin jest wyznaczony po zakończonej umowie, to czy zostanie ona przedłużona do dnia porodu? Co w przypadku L4 i czy należy się w takiej sytuacji zasiłek macierzyński?

 • andrzej700

  Dodano 2014-08-19 19:34 przez andrzej700

  Ciąża, a praca fizyczna na umowę zlecenie

  Witam! Planujemy wraz z żoną zajść w ciążę. Małżonka pracuje fizycznie jako kelnerka i jest zatrudniona w oparciu o umowę zlecenie, zarabia ok 2000 brutto miesięcznie. Jeśli zajdzie w ciążę, będzie zmuszona pójść na zwolnieni lekarskie. Wiedząc o tym, planujemy wykupić dla żony dobrowolne ubezpiecze...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-05-15 20:42 przez konto usunięte

  Rezydencja podatkowa za granicą a zasiłek macierzyński z Polski

  Witam,
  czy jako osoba mieszkająca za granicą, jeśli pracowałabym zdalnie na umowę zlecenie dla organizacji polskiej przysługiwałby mi jakiś zasiłek macierzyński?
  Jestem teraz w 4 miesiącu ciąży. Ile wcześniej musiałabym podpisać umowę zlecenie, żeby "załapać" się na zasiłek?
  Będę bardzo wdzięczna za...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania