eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Cały ekwiwalent urlopowy wysłano do komornika


2016-07-04 22:08 autor: konto usunięte

1 736 odsłon

Cały ekwiwalent urlopowy wysłano do komornika

W firmie zakończyłam pracę 30 VI 2015 roku. Podczas pracy miałam zajęcie komornicze niealimentacyjne. W marcu 2016 roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę ogólną (na mój wniosek z zastrzeżeniem moich danych) i jakimś cudem w tym właśnie miesiącu firma wysłała do komornika kwotę około 2700 zł netto. Był to ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Okazało się (dla mnie to dziwna sprawa), że pracodawca naliczał co miesiąc w trakcie trwania stosunku pracy tenże ekwiwalent, a do komornika wysłał w całości dopiero (dziwne trochę) gdy pojawiła się kontrola.

Wiem, że pracodawca nie może naliczać ekwiwalentu, gdy pracownik jeszcze pracuje.
Z informacji od PIP dowiedziałam się również, że pracodawca oświadczył, że ja zgodziłam się na taki sposób potrąceń, tyle tylko, że słownie (co jest nieprawdą), a z przepisów wynika jasno, że taka moja zgoda musi być tylko i wyłącznie na piśmie, a słownie nie ma mocy prawnej.

Wiem, że przecież ekwiwalent taki podlega ochronie przed zajęciami komorniczymi na równi w wynagrodzeniem za pracę. Sposób, w jaki pracodawca potraktował mnie z rozliczeniem tych pieniędzy jest dla niekorzystny. Jak mam odzyskać MOJE pieniądze?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kaya701

  Dodano 2018-09-06 19:10 przez kaya701

  Zajęcie komornicze z wynagrodzenia

  Czy pracodawca prawidłowo naliczył mi zajęcie komornicze: zsumował wynagrodzenie i ekwiwalent? Czy powinien ustalać każde z osobna (dotyczy zajęcia niealimetacyjnego) - ekwiwalent powinnen być wypłacony 30.08 na koniec zatrudnienia, a został wypłacony wraz z terminem wypłaty 05.09?

 • szukamcnicku

  Dodano 2018-03-27 18:27 przez szukamcnicku

  Nadgodziny, ekwiwalent i wypłata pod stołem

  Hej, sprawa wygląda tak: od roku pracowałam za minimalną, z tym że po 9 godzin dziennie, 1 sobotę w miesiącu, pracodawca oprócz tego poniżał mnie przy każdej możliwej okazji, oskarżał o wszystkie pomyłki lub uszczerbki towarów nawet, jeśli nie było mnie na danym dziale tego dnia. Mniejsza o to.Wypła...

 • Emcia

  Dodano 2017-06-16 12:02 przez Emcia

  Ekwiwalent za zaległy urlop. W jakim czasie pracodawca musi wypłacić należność?

  Witam,pracodawca wypłacił mi połowę ekwiwalentu za urlop, gdyż umówiliśmy się że drugą połowę wypłaci w następnym miesiącu.Z dniem podpisania świadectwa otrzymałam połowę ekwiwalentu, a minął już miesiąc i drugiej połowy nie wypłacił. Czy mogę taką sprawę zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy?

 • Basia19731

  Dodano 2014-03-31 14:18 przez Basia19731

  Ile będzie wynosić ekwiwalent za 7 dni urlopu?

  Witam!
  Moje pytanie dotyczy, ile będzie wynosić ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2014 roku? Pracownik miał umowę do 31.03.2014 r., więc ma 7 dniu urlopu, wysokość wynagrodzenia to 1712 zł miesięcznie.
  Ile powinien otrzymać ekwiwalentu za urlop? Nasza "nowa" kadrowa wyliczyła, że 483 zł, mi wych...

 • BravoorkaM

  Dodano 2019-07-05 06:52 przez BravoorkaM

  Jak odzyskać pieniądze za ekwiwalent?

  Dzień dobry, 30 czerwca rozwiązałam umowę o pracę w firmie, w której byłam zatrudniona 10 lat. Pracodawca wyliczył mi wysokość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop i miał przelać pieniądze na moje konto. Do dzisiaj nic nie mam. Mam powody, aby podejrzewać, że będzie próbował nie wypłacić mi tego ekw...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania