eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Kolejna ciąża na macierzyńskim. Czy zaświadczenie lekarskie uprawni do macierzyńskiego?


2016-07-01 14:33 autor: Ola1_

1 582 odsłon

Kolejna ciąża na macierzyńskim. Czy zaświadczenie lekarskie uprawni do macierzyńskiego?

Witam, 

jestem na macierzyńskim do grudnia 2016. Umowa kończy mi się w październiku 2016.
Kolejny poród na styczeń 2017.

Czy jest możliwość by przedstawić zaświadczenie lekarskie by dostawać zasiłek po porodzie w styczniu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-07-01 15:29 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Tak. Powinna Pani dać zaświadczenie o ciązy , aby pracodawca przedłuzył Pani umowę do porodu. Wtedy po następnym porodzie dostanie Pani zasiłek macierzynski , ale bez prawa do urlopu macierzynskiego. Z dniem porodu umowa zostanie rozwiązana.Po zakończeniu umowy ma pani prawo do ekwiwalentu za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe.

    Ola1_ skomentował/a odpowiedź 2016-07-01 16:57

    a pomiędzy porodem, a zakończonym macierzyńskim dostaje jakie świadczenie, jeśli tak to kto je wypłaca?

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-07-01 21:41 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    W takiej sytuacaji powinno być zwolnienie lekarskie lub powrót do pracy i wykorzystanie np. urlopu. Mozna wybrać to, co się chce.

    Ola1_ skomentował/a odpowiedź 2016-07-02 11:21

    Czy to jest regulowane przepisami i pracodawca nie może mi tego odmówić czy wszystko zależy od jego dobrej woli?

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-07-03 10:01 autor odpowiedzi: Jowita

    Co do urlopu wypoczynkowego to zgodnie z art. 163 § 3 K.p. na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Co oznacza, że pracodawca jest zobowiązany wnioskiem pracownika pod warunkiem, że między ostatnim dniem pobytu na macierzyńskim a pierwszym dniem urlopu wypoczynkowego nie może być żadnej przerwy.

    Ola1_ skomentował/a odpowiedź 2016-07-03 16:38

    rozumiem, ale w momencie, w którym skończy mi się macierzyński już nie będę pracownikiem firmy, bo umowa wygasa miesiąc przed końcem macierzyńskiego.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-07-04 08:08 autor odpowiedzi: Jowita

    Umowa wygasa w przypadku śmierci pracodawcy lub pracownika.

    Natomiast w Pani przypadku umowa zostanie przedłuzona do dnia porodu, a co za tym idzie przez cały okres będzie pozostawała Pani będzie w zatrudnieniu. (w okresie od zakończenia macierzyńskiego aż do dnia porodu styczeń 2017 nie będzie przerwy w zatrudnieniu.)

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2017-10-14 20:12 przez konto usunięte

    L4 i własna działalność. Jaka kwota?

    Dzień dobry,mam pytanie grzecznościowe, czysto teoretyczne. Podam przykład działalności gospodarczej prowadzonej przez kobietę z wysokimi dochodami, gdzie płacony jest przez pierwszy rok mały ZUS (ten dla nowej działalności), a następnie po tym roku płacono ponad rok duży ZUS, który wynosi prawie 3,...

  • Ola1_

    Dodano 2016-06-14 14:31 przez Ola1_

    Powrót z macierzyńskiego i L4 na kolejną ciążę

    Witam, jestem na urlopie macierzyńskim. Umowa kończy mi się 30.10.2016, a urlop macierzyński 28.11.2016. Jestem w 9 tc. Jeśli wrócę do pracy, to czy mogę dać L4 i dalej korzystać z niego a później z zasiłku macierzyńskiego?

  • konto usunięte

    Dodano 2016-06-07 15:09 przez konto usunięte

    Z macierzyńskiego na L4 w drugiej ciąży. Ile wyniesie wysokość świadczeń?

    Dzień dobry,kilka faktów:1. Niebawem kończy mi się urlop macierzyński (80% kwoty przez cały czas trwania urlopu).2. Od niedawna jestem w drugiej ciąży. 3. Pierwsza ciąża była zagrożona, przez co dostałam L4. Po rozmowie z ginekologiem wiem, że moje problemy mogą powrócić także przy drugiej ciąży. Le...

  • MAW3

    Dodano 2016-04-04 18:01 przez MAW3

    Wyliczenie wysokości L4 ciążowego przy zmianie wysokości wynagrodzenia

    Witam,jakiej wysokości będzie przysługiwało L4 ciążowe i urlopu macierzyńskiego: w marcu zanim zdążyłam powiadomić pracodawcę o ciąży, dostałam podwyżkę wynagrodzenia (stała umowa o pracę) z 3000 do 3500 zł brutto. Lekarz chce mnie wysłać od maja na L4 ciążowe.Czy podstawą wyliczenia będzie średnia ...

  • lidkalili

    Dodano 2016-02-21 00:41 przez lidkalili

    Druga ciąża podczas urlopu macierzyńskiego a świadczenia

    Witam, jestem obecnie na urlopie macierzyńskim. Urlop kończy się za niecałe dwa miesiące (dokładnie 31.03.16). Zaszłam w drugą ciążę. Chcę przerwać urlop macierzyński i przejść na zasiłek chorobowy ciążowy. Mam małą zagwozdkę ponieważ jestem zatrudniona na czas określony, umowa kończy się 30.06.16 r...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

    Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

    Zasady przyznawania zasiłku macierzyńskiego zostały uregulowane w ustawie z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).

  • Zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich

    Zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich

    Od 19 grudnia 2006 r. wchodzą w życie nowelizacje Kodeksu pracy i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nowe przepisy m.in. wydłużają okres urlopu macierzyńskiego i okres wypłaty ...

  • Wyższy zasiłek macierzyński? Złóż wniosek do 17 maja

    Wyższy zasiłek macierzyński? Złóż wniosek do 17 maja

    Rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński, mają czas tylko do 17 maja na złożenie wniosku o ustalenie wyższej wysokości tego świadczenia. Ci, którzy tego nie zrobią, będą mieć wypłacany zasiłek w ...

  • Urlop macierzyński można przerwać

    Urlop macierzyński można przerwać

    Mama przebywająca na urlopie macierzyńskim może go przerwać, jeśli ona lub dziecko wymagają opieki szpitalnej - zwraca uwagę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania