eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Ciąża podczas umowy zlecenia


2015-01-25 22:11 autor: Kamkaz

1 906 odsłon

Ciąża podczas umowy zlecenia

Witam,

jestem pracownikiem na umowę zlecenie. Czy w tej sytuacji w ciąży mogę iść na zwolnienie lekarskie i czy przysługuje mi prawo do urlopu macierzyńskiego i jaki będzie jego wymiar?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-01-26 13:56 autor odpowiedzi: korinka

    Ręce opadają - jaki jest problem wpisać w google "umowa zlecenie ciąża", kliknąć na pierwszą stronę i przeczytać? Lenistwo do potęgi, szkoda,że nikt nie pyta jeszcze "jak zajść w ciażę". Skoro to taki problem to proszę, kopia z googole:

    "Wiele przyszłych mam staje przed kwestią formalną, jaką jest problem uzgodnienia z pracodawcą wynagrodzenia i warunków zatrudnienia, w tym ubezpieczenia zdrowotnego, w okresie ciąży i następnie w pierwszych miesiącach po porodzie. W wypadku umowy o pracę stanowi to mniejszy problem niż przy innych formach zatrudnienia. Umowa zlecenia a ciąża to temat, którym warto się zainteresować, by uniknąć następnie przykrych niespodzianek. Niestety, młode mamy zatrudnione na podstawie umowy zlecenia nie mogą oczekiwać żadnych gwarancji prawnych.

    Umowa zlecenia a umowa o pracę

    Osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia nie korzysta z gwarancji prawnych związanych z rodzicielstwem przewidzianych w przepisach prawa pracy. Pracownikiem jest bowiem osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Kobietom w ciąży, z uwagi na szczególny stan, w jakim się znajdują, należy zapewnić ochronę i odpowiednie warunki pracy. Ustawodawca uwzględnił to w przepisach Kodeksu pracy. Jednak niestety te kobiety, które wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia nie mogą skorzystać z tej ochrony.

    Umowa zlecenia tym różni się od umowy o pracę, iż w wypadku tej ostatniej pracownik objęty jest szeregiem świadczeń, takich jak opieka zdrowotna, odprowadzanie składek na poczet emerytury itp. Wynika to z faktu, iż umowa o pracę podlega Kodeksowi pracy, natomiast umowa zlecenie traktowana jest jak umowa cywilna – zatem jej założenia skodyfikowane są w Kodeksie cywilnym. W przypadku umowy zlecenia osoba otrzymująca zlecenie zobowiązuje się wykonać określone czynności dla osoby zlecającej i jako wykonawcy nie przysługują jej żadne typowe pracownicze uprawnienia. Między innymi zwolnienie lekarskie, okresowe badania lekarskie czy określony umową limitowany czas godzin i – co najważniejsze dla kobiet w ciąży – ochrona stosunku pracy. Przy umowie o pracę dzięki temu zapisowi w Kodeksie cywilnym, nie można zwolnić kobiety będącej w ciąży. Natomiast w przypadku umowy zlecenia ciężarnej kobiecie przysługują jedynie takie uprawnienia, jakie wynikają z podpisanej przez obie strony umowy.

    Wypowiedzenie a ciąża

    Jak zapisane jest w kodeksie prawa cywilnego, umowa zlecenia może być wypowiedziana przez każdą ze stron i co jest szczególnie istotne w kontekście praw pracowniczych kobiet w ciąży – żadna ze stron nie może na podstawie żadnego zapisu zrzec się prawa do wypowiedzenia owej umowy, jeśli występują tzw. ważne powody. Jedynym zapisem chroniącym kobietę w ciąży jest uprzednie zapisanie w treści umowy rodzaju owych ważnych powodów i niezamieszczenie wśród nich ciąży właśnie. W przypadku, gdy obie strony w żaden sposób nie określiły warunków wypowiedzenia, umowa może być rozwiązana w każdej chwili i to bez określania powodów. Jak widać, umowa zlecenie nie daje kobiecie w ciąży żadnych praw, pozostawiając ją zależną wyłącznie od dobrej woli osoby zlecającej. Warto jednak wiedzieć, że jeśli umowa zlecenie świadczona była na zasadach obowiązujących w przypadku umowy o pracę, czyli w określonym miejscu i czasie, odpłatnie i osobiście, to kobieta może wystąpić na drogę sądową w celu określenia dotychczas wykonywanych przez nią obowiązków jako pracy etatowej.

    Urlop macierzyński a umowa zlecenia

    Warto zdawać sobie sprawę, że to, czy kobieta będzie miała prawo pobierać zasiłek chorobowy jest zależne od tego, czy odprowadza składki. W przypadku umowy zlecenia najczęściej jest to kwestia rozwiązywana indywidualnie przez zleceniobiorcę – zleceniodawca rzadko odprowadza jakiekolwiek składki zdrowotne na rzecz pracownika. Kobiecie w ciąży pracującej na umowę zlecenie, jeśli w czasie trwania ciąży owa umowa wygaśnie, nie przysługuje zasiłek macierzyński. Oczywistą kwestią jest także brak urlopu macierzyńskiego i wychowawczego – te przywileje związane są tylko i wyłącznie z umową o pracę.

    Należy mieć także na uwadze, iż kobieta będąca w ciąży i pracująca na podstawie umowy zlecenia nie może korzystać z prawa uprawiania lżejszych form pracy ani innych przywilejów ciężarnych, takich jak praca w określonych godzinach, niedopuszczalne pracowanie w nocy."

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • askaxx25

    Dodano 2014-12-02 13:34 przez askaxx25

    Jaką umowę i kiedy zawrzeć aby należał się zasiłek macierzyński?

    Witam,
    właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Pracuję na umowę zlecenie. Wynagrodzenie netto wynosi 600 zł. Pracodawca zgodził się pójść mi na rękę i zawrzeć ze mną umowę o pracę.
    Kiedy najpóźniej powinniśmy podpisać taką umowę abym mogła otrzymać zasiłek macierzyński? Przewidywany termin poro...

  • esmeralda

    Dodano 2016-07-20 19:10 przez esmeralda

    Przejście z umowy zlecenia na umowę o pracę. Kiedy przysługuje mi urlop macierzyński?

    Witam, w tej chwili pracuję na umowę zlecenie - w branży niezwiązanej z moim wykształceniem. Jednak od września idę do placówki publicznej - zostanę zatrudniona na pełny etat - tylko na okres 10 miesięcy. Powoli zastanawiamy się nad dzieckiem. Kiedy przysługuje mi urlop macierzyński? Czy to prawda, ...

  • szklaneserce

    Dodano 2016-02-07 10:41 przez szklaneserce

    Zasiłek macierzyński 2016 a umowa zlecenie

    Dzień dobry,zawarłam umowę zlecenie na czas określony od 1.02.2016 do 31.08.2016. Płacę dobrowolnie składki na ubezpieczenie chorobowe. Jestem w ciąży a planowana data porodu wypada właśnie na sierpień. Zakładam, że przejdę na zwolnienie chorobowe w czerwcu.Jeśli poród nastąpi na zwolnieniu chorobow...

  • allstar2

    Dodano 2015-09-09 18:45 przez allstar2

    Umowa zlecenie, L4 i macierzyński

    Witam,pracodawca podpisał ze mną umowę zlecenie od 1.09.2015 do 31.05.2016 i odprowadza składki chorobowe. Dowiedziałam się, że jestem obecnie w 10. tygodniu ciąży (termin rozwiązania 04.2016). Co z macierzyńskim gdybym była na L4 od 1.12 do porodu? Jak będzie naliczany?W ZUS-ie kobieta powiedziała,...

  • grupamikolow

    Dodano 2015-08-30 18:55 przez grupamikolow

    Sposób wyliczania zasiłku podczas ciąży i urlopu macierzyńskiego

    Moja żona pracuje w firmie od 5 miesięcy. Ma już umowę o pracę bezterminową. Wcześniej pracowała na umowie zlecenie jako studentka i nie odprowadzała składek ZUS. W jaki sposób będzie wyliczany zasiłek podczas ciąży (na pewno lekarz da zwolnienie, ponieważ musiałaby w ciąży nosić ciężkie przedmioty ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania