eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Przejęcie pracowników na podst. art 23(1) a odprawy


2014-06-26 19:48 autor: IWONAF70

2 874 odsłon

Przejęcie pracowników na podst. art 23(1) a odprawy

Witam,

pracuję (25 lat pracy minie w lipcu br.) w spółce zależnej dużej korporacji finansowej. Firma zatrudnia obecnie 260 osób.

Moja firma zostanie przejęta przez spółkę matkę w oparciu o art. 23(1) KP. Takie bynajmniej dochodzą nas słuchy. Mam pytanie, co musi zrobić nowy pracodawca wobec pracowników przejmowanej spółki? Jak na razie mamy słowne zapewnienie, że cała załoga przejdzie do nowego pracodawcy.

Ponieważ jest to instytucja finansowa na pewno nie będę miała takiego samego stanowiska pracy i mój zakres obowiązków będzie szerszy (sprzedaż produktów bankowych a dawniej tylko działka maklerska), moje stanowisko pracy ulegnie likwidacji (w nowej strukturze już go nie będzie). Wiem, że w KP jest zapis, iż w ciągu 2 miesięcy od momentu przejęcia mogę wypowiedzieć w terminie 7 dni umowę o prace i będzie to miało taki skutek jakby to pracodawca mnie zwalniał, ale czy powinnam dostać wtedy odprawę?

Kiedy firma przejmująca musi mi przedstawić warunki zmieniające pracy i płacy?

Sądzę, że muszę dostać wypowiedzenie warunków pracy i płacy i musza mi zaproponować nowe inne stanowisko u nowego pracodawcy? Czy jeżeli go nie przyjmę to należy mi się odprawa za likwidację stanowiska oprócz okresu wypowiedzenia? Jakie ewentualnie pracodawca może mi podsunąć propozycje rozwiązania umowy o pracę i czym to będzie skutkowało?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-06-26 19:47 przez konto usunięte

    Czy należy mi się odprawa?

    Otrzymalam wypowiedzenie warunków umowy o pracę, ponieważ pracodawca zmiejszył mi cały etat na 0,75 i obniżył pensję o 420 zł pozostawiając bez zmian zakres obowiązów nie podpisałam zgody, czy w tym przypadku należy mi się odprawa?
    Pracuję 13,5 roku ale na umowę na czas określony i umowa jest zawart...

  • Marlena 681

    Dodano 2013-10-03 17:36 przez Marlena 681

    Czy mogę odzyskać odprawę u niemieckiego pracodawcy?

    Pracowałam w polskiej firmie u niemieckiego pracodawcy. Zostałam zwolniona z powodu likwidacji stanowiska pracy. Pracodawca nie wypłacił mi odprawy, zamknął zakład w Polsce (ma jeszcze zakład w Niemczech).
    Mam prawomocne wyroki z sądu z klauzulą wykonalności o należnej odprawie, ale okazuje się ze p...

  • dynia1960

    Dodano 2020-02-11 20:22 przez dynia1960

    36 lat pracy. Jaka odprawa?

    Witam,przyczyną rozwiązania umowy o pracę są przyczyny niedotyczące pracownika w rozumieniu art. 10 ust.1  ustawy z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiazywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U.2018.1969), tj. likwidacja stanowiska pracy pracowni...

  • Jan Z

    Dodano 2015-05-22 08:07 przez Jan Z

    Pozorna likwidacja stanowiska pracy a prawo do odprawy

    Witam,proszę o informację czy należy mi się odprawa w takim przypadku: pracodawca posiada firmę zatrudniająca ponad 100 pracowników oraz spółkę zatrudniającą mniej niż 20 pracowników.Spółka jest firmą handlową sprzedającą produkty firmy i świadczącą usługi na rzecz tej firmy. Właściciel jest jeden, ...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-10-13 11:56 przez konto usunięte

    Czy przysługuje odprawa pracownikowi, który wypowiada umowę?

    Witam, czy pracownikowi przysługuje odprawa, jeżeli wypowiada umowę? Umowa zostaje rozwiązana za porozumieniem stron, staż pracy jest ponad 7 lat i firma zatrudnia powyżej 20 osób.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania