eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Zasiłek macierzyński, gdy umowa jest przedłużana co miesiąca


2014-06-25 09:33 autor: paulach9

2 142 odsłon

Zasiłek macierzyński, gdy umowa jest przedłużana co miesiąca

Witam,

pracuję już 11 miesięcy u tego samego pracodawcy na umowę o pracę z tym, że jest ona przedłużana z miesiąca na miesiąc.

Czy jak bym zaszła w ciążę to w okresie ciąży należy mi się 100% tego co zarabiam i czy po urodzeniu należy mi się zasiłek? Ile on wyniesie i na jaki okres będzie przyznany?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-06-25 10:31 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Z treści Pani pytania wynika, że pracodawca zatrudnił Panią na podstawie umowy o pracę na czas określony (1 miesiąca), którą to umowę przedłuża co miesiąc, tym samym zawiera z Panią kolejną umowę na czas określony. Takie rozwiązanie jest niezgodne z kodeksem pracy. Ustawodawca (art. 251) uznał bowiem przypadek zawarcia kolejnej umowy o pracę na czas określony za równoznaczny z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony w przypadku, gdy strony stosunku pracy zawarły dwukrotnie umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy (dodatkowy wymóg – przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekracza 1 miesiąca).

  Umowa o pracę zawarta na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Biorąc pod uwagę zatrudnienia Pani przez pracodawcę na okres jednego miesiąca, Pani umowa nie uległaby przedłużeniu.

  Biorąc jednak pod uwagę powyższe stwierdzenie dotyczące równoznaczności zawarcia kolejnej umowy o pracę na czas określony z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, pracodawca nie może Pani wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę, zarówno w okresie ciąży, jak również w okresie urlopu macierzyńskiego.

  W przypadku korzystania ze zwolnienia chorobowego w okresie ciąży przysługuje Pani miesięczny zasiłek chorobowy w wysokości 100%. Podobnie 100 % przysługuje w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego, który oczywiście też Pani przysługuje.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • anula_tom

  Dodano 2014-01-19 07:53 przez anula_tom

  L4 w ciąży. Ile dostanę wynagrodzenia?

  Do sierpnia 2013 pracowałam na cały etat. Od września 2013 zmieniłam pracodawcę i mam umowę na pół etatu. W grudniu przedłużono mi umowę do czerwca 2014, ale niestety dalej na pół etatu. Ponoć w czerwcu dostanę na cały etat.
  Planuję w tym roku zajść w ciążę, czy jeśli w czerwcu dostanę umowę na cały...

 • PaniA123456

  Dodano 2015-12-26 13:27 przez PaniA123456

  Zasiłek macierzyński z dwóch stosunków pracy

  Witam,
  jestem w ciąży, termin porodu na sierpień. Jestem zatrudniona z zakładzie A (umowa o pracę na czas określony do 01.04.2016) - pensja 2500 zł brutto. Teraz w styczniu mam podpisać drugą umowę o pracę z zakładem B (½ etatu na czas nieokreślony) - pensja 1500 zł brutto.
  Moje pytanie brzmi: czy z...

 • monyusia

  Dodano 2015-12-18 09:37 przez monyusia

  Wysokość zasiłku macierzyńskiego. Zatrudnienie na umowę o pracę oraz posiadanie umowy zlecenia

  Witam serdecznie,proszę o pomoc w kwestii wysokości zasiłku macierzyńskiego.Obecnie zatrudniona jestem na podstawie umowy o pracę (w wysokości najniższej krajowej) oraz dodatkowo posiadam umowę zlecenie (spółka "córka" mojego pracodawcy). Z umowy zlecenia nie są odprowadzane składki ZUS, ani też dob...

 • mysza861

  Dodano 2014-06-22 19:33 przez mysza861

  Wysokość macierzyńskiego przy zmianie umowy pół etatu na pełen etat

  Witam,
  od 2,5 roku jestem zatrudniona na pół etatu na umowę o pracę na czas określony do końca 2016 r. (najniższa krajowa czyli ok. 700 zł). W tym roku planuję zajść w ciążę i chciałabym się dowiedzieć, co zrobić aby zwiększyć sobie kwotę macierzyńskiego (i L4)?
  Pracuję po 8-10 godz. dziennie, reszt...

 • weronika342

  Dodano 2014-06-04 20:13 przez weronika342

  Zasiłek macierzyński a zmiana umowy

  Witam,
  mam dosyć nietypową sytuację. Jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo i dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Prawdopodobnie pracownica, którą zastępuję wróci do pracy, gdy będę 4-5 miesiącu. Ja natomiast automatycznie przejdę wtedy na umowę na zlecenie u tego samego pracodawcy. Tutaj pojawi...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania