eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Wysokość macierzyńskiego przy zmianie umowy pół etatu na pełen etat


2014-06-22 19:33 autor: mysza861

2 276 odsłon

Wysokość macierzyńskiego przy zmianie umowy pół etatu na pełen etat

Witam,

od 2,5 roku jestem zatrudniona na pół etatu na umowę o pracę na czas określony do końca 2016 r. (najniższa krajowa czyli ok. 700 zł). W tym roku planuję zajść w ciążę i chciałabym się dowiedzieć, co zrobić aby zwiększyć sobie kwotę macierzyńskiego (i L4)?

Pracuję po 8-10 godz. dziennie, resztę wynagrodzenia dostaję niestety poza umową. Chciałabym nadal zarabiać w "miarę rozsądne" pieniądze. Pracodawca raczej jest otwarty na propozycje (mam nadzieję).

Przy zmianie umowy na pełny etat (i opłacenie samemu składek - ile musiałabym ich opłacić?) - o jaką maksymalną kwotę mogłoby wzrosnąć moje wynagrodzenie? W jakim momencie musiałaby nastąpić zmiana umowy?

Czy może zmiana warunków zatrudnienia na podstawie założenia działalności gospodarczej i opłacenie dwóch ostatnich składek - najwyższych? Od 2015 roku niestety mają się podobno zmienić przepisy, więc nie wiem, czy bym zdążyła?

Jaką opcja jest najlepsza?

Proszę o poradę.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-06-22 20:58 autor odpowiedzi: Jowita

  Podstawa do zasiłku macierzyńskiego w przypadku zmiany wymiaru etatu będzie liczona od momentu przejścia na inny wymiar etatu.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-22 21:22 autor odpowiedzi: mysza861

  A czy podstawa może być podniesiona bez żadnego limitu? Czy pracodawca ponosi jakies ryzyko? Ile składek musiałabym opłacić? Czy wystarczy jedna? Czy zmiana umowy i znaczne podniesienie wynagrodzenia nie spowoduje żadnych podejrzeń?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ksrybka1985

  Dodano 2014-01-27 09:30 przez ksrybka1985

  Urlop macierzyński i kolejna ciąża a działalność

  Do września 2014 roku przebywam na urlopie rodzicielskim, w tym samym czasie planuję kolejną ciążę. Otrzymuję najwyższy zasiłek macierzyński z ZUS ze względu na prowadzoną działalność. Na jakiej podstawie będę miała naliczony kolejny zasiłek macierzyński przechodząc z urlopu rodzicielskiego bezpośre...

 • ania12

  Dodano 2016-08-01 09:45 przez ania12

  Ciąża, a wysokość zasiłku przy działalności gospodarczej

  Witam, od dwóch lat prowadzę działaność gospodarczą, nie opłacam dobrowolnej składki chorobowej. Planuję ciążę, proszę o informację jak w tej sytuacji liczona jest składka do zasiłku chorobowegi i macierzyńskiego?

 • beti1992

  Dodano 2016-03-01 16:37 przez beti1992

  Druga ciąża. Jakie świadczenia na L4 i macierzyńskim przy działalności gospodarczej?

  Posiadam działalność gospodarczą. Jestem aktualnie na macierzyńskim. Pobieram wysokie świadczenie z ZUS. Zaszłam właśnie znowu w ciążę.Czy będę miała dalej takie same wysokie świadczenia na L4 i macierzyńskim? Czy będzie obliczane na nowych zasadach?

 • Anjana

  Dodano 2015-06-17 23:39 przez Anjana

  Umowa o pracę i działalność a zasiłek macierzyński

  Witam,
  bardzo proszę o poradę. Ile powinnam płacić składki chorobowej, aby dostać zasiłek macierzyński? Czy można otrzymywać zasiłek z dwóch źródeł - umowa o pracę i działalność?
  Obecnie jestem zatrudniona na umowę o pracę na płacę minimalną, drugi i główny składnik mojego wynagrodzenia to działalno...

 • nataliza

  Dodano 2014-02-07 11:58 przez nataliza

  Ile wyniesie zasiłek macierzyński i chorobowy w 2015 roku?

  Od 1 stycznia 2015 r. mają się zmienić zasady ustalania wysokości zasiłku chorobowego i macierzyńskiego wypłacanego ubezpieczonym. Czy jeśli teraz zacznę przez 3 miesiące płacić wyższą składkę i zajdę w ciążę za pół roku, to czy zasiłek będę miała liczony od średniej z 3 miesięcy, czy już na nowych ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania