eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › L4 w ciąży a premie uznaniowe


2014-06-05 10:34 autor: sofia2

59 877 odsłon

L4 w ciąży a premie uznaniowe

Dzień dobry,

jestem w ciąży i zastanawiam się jakiej wysokości będzie moja wypłata, jeśli pódję na L4.

Moja wypłata netto to 1900 zł. Jednak przez ostatnie miesiące zdarzały się premie uznaniowe - dostawałam wypłaty w wysokości 2900 zł netto, 2400 zł netto, 2300 zł netto  - to zależało od miesiąca.

Czy w takim przypadku obliczając średnią np. z 12 ostatnich miesięcy do L4 w ciąży będą brane pod uwagę takie kwoty jakie dostawałam na przelew (kwoty były oficjalne, nie tzw. do koperty), czy tylko podstawa czyli 1900 zł netto?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-06-05 10:37 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Będą brane wszystkie kwoty.

    S_olcia skomentował/a odpowiedź 2014-06-05 13:44

    Na jakiej podstawie wszystkie kwoty ? mi pracodawca nie uznał premii choć nie miałam regulaminu premiowania .Czy to znaczy ze powinien uznać wszystkie wypłacone kwoty?

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-06-05 18:46 autor odpowiedzi: sofia2

    Teoretycznie aby obliczyć wysokość wynagrodzenia będąc na l4 w ciąży  bierze się pod uwagę średnią z ostatnich 12 mięsięcy poprzedzających zwolnienie...ale nigdzie jasno i wyraźnie na ma powiedziane czy jest to średnia liczona od podstawy jaką mamy na umowie czy od rzeczywistych kwot,które wpływają na konto (i od których jest odprowadzany podatek) a czasami jest to dość istotna różnica.

    Czy nie ma nigdzie precyzyjnego zapisu, który ewidentnie wskazuje  co wchodzi w skład L4 w ciąży? Czy tylko podstawa czy jednak średnia 12 mięsięczna z kwot, które faktycznie wpłynęły na konto?

    Z góry dziękuję za odpowiedź

    Oceń odpowiedź 2 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-06-05 19:13 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Zgodnie art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych nie uwzględnia się premii, do których pracownik zachowuje prawo w myśl przepisów płacowych, jeżeli są one wypłacane za okresy pobierania tych świadczeń.

    Jeżeli więc premia uznaniowa będzie wypłacona w stałej stawce miesięcznej za miesiąc, w którym pracownik przepracował choćby jeden dzień, to nie będzie mogła być wliczana do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego. Natomiast niezdolność do pracy obejmująca wszystkie dni robocze, która spowoduje brak prawa do premii za ten miesiąc, będzie skutkowała uwzględnieniem jej w podstawie wymiaru świadczenia przysługującego za ten miesiąc.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 3 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-06-05 19:31 autor odpowiedzi: sofia2

    Czyli summa summarum jak pójdę na L4 to mój zasiłek będzie średnią z pensji jakie dostawałam za ostatnie 12 miesięcy? ( i będą tu brane pod uwagę zarówno wypłaty na kwotę 1900 zł netto jak i te na 2900 zł netto a nie tylko podstawa jaką mam na umowie czyli 1900 zł netto?)

    Przepraszam, że tak dopytuję ale język ZUS'owsko -prawniczy jest tak zawiły - chyba po to aby zwykły człowiek pogłubił się i nie mógł dochodzić swoich praw:)

    dziękuję

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-06-05 21:45 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Raczej tak powinno być. Jeżeli premia była pomniejszana w czasie choroby, to teraz wliczy się do średniej.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-06-06 18:37 autor odpowiedzi: S_olcia

    Zawsze pracodawca może stworzyć sobie dokument który mówi ze nie była pomiejszana w czasie choroby nawet jak nie ma twojego podpisu to zus to zaakceptuje i nie wypłaci premii.Mimo że składki były płacone itp.

    Oceń odpowiedź 2 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-10-13 06:34 autor odpowiedzi: maro8914

    Witam,  a co jeśli mam podstawę netto w wysokości 1900 ale w pierwszym miesiacu pracy dwa dni bylam na zwonieniu za nastepne miesiace premie dostane z dwumiesiecznym opoznieniem a po cztetech miesiacach pracy pojde na l4 w ciazy?  Na jakiej zasadzie zostanie wyliczona kwotana l4?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • aewea

    Dodano 2023-01-29 11:11 przez aewea

    Wynagrodzenie za chorobę w ciąży, jak liczyć?

    Dzień dobry, Mam pytanie. Otóż jakiś czas temu dowiedziałam się o ciąży. Niestety nie daje mi spokoju myśl co stanie się z moim wynagrodzeniem jeżeli będę musiała iść na zwolnienie lekarskie. Nie potrafię nigdzie znaleźć dobrej odpowiedzi.
    Otóż co miesiąc na moje konto wpływa wypłata o różnej wartoś...

  • tezeth

    Dodano 2014-06-04 21:40 przez tezeth

    Ciąża i L4 a wynagrodzenie z premią

    Witam,
    chciałabym się dowiedzieć czy na zwolnieniu lekarskim L4 w ciąży wysokość wypłacanego chorobowego uwzględnia premię?
    Otóż od 1.05.2014 mam umowę o pracę. Przepracowałam już miesiąc i z tego co wiem, to mam już prawo do zwolnienia L4. Zachorowałam na zapalenie oskrzeli i muszę leżeć w domu, wi...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-05-12 09:45 przez konto usunięte

    L4 a zasady naliczania zasiłku w przypadku zmiany pracodawcy

    Witam,
    potrzebuję pomocy/informacji, jak jest naliczane L4 (ciąża) w momencie gdy pracuje się u nowego pracodawcy od 11.04.2014 r. Nigdzie nie mogę uzyskać jasnych odpowiedzi dotyczących mojej sytuacji, może Państwo mi pomożecie.
    Po pierwszej ciąży wróciłam do pracy tzn. do nowego pracodawcy od 11.0...

  • MooniikaaM

    Dodano 2014-05-02 19:49 przez MooniikaaM

    Jak oblicza się podstawę do wynagrodzenia za czas choroby z tytułu ciąży?

    Witam,
    mam pytanie: na podstawie jakich miesięcy liczy mi się średnią do obliczenia wynagrodzenia podczas zwolnienia lekarskiego z tytułu ciąży? Czy z ostatnich 12 miesięcy bez względu na to czy byłam na chorobowym, czy nie?
    Pracuję od stycznia 2011 roku. W 2013 roku byłam na zwolnieniu chorobowym p...

  • ihola

    Dodano 2014-03-25 14:33 przez ihola

    Zmniejszenie etatu po urlopie macierzyńskim i kolejna ciąża a wysokość zasiłku chorobowego

    Proszę o udzielenie mi informacji.
    Dnia 09.04.2013 r. skończył mi się urlop macierzyński i złożyłam podanie o zmniejszenie wymiaru czasu pracy z pełnego etatu do 1/2 etatu (dodam, że mam umowę na czas nieokreślony, a pracuję już tam ok. 9 lat) - pracodawca się zgodził.
    Teraz 10.04 kończy mi się to p...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania